"Lato z Radiem". Niezwykłe i niezapomniane przeboje na jubileuszowym albumie

Ostatnia aktualizacja: 27.06.2021 13:00
Pięć muzycznych dekad "Lata z Radiem" zawartych w specjalnym wydawnictwie płytowym pięciu płyt CD. Wybór, które utwory umieścić na tych płytach był nadzwyczaj trudny. Ale efekt jest niesamowity!
Okładka płyty Lato z Radiem 2021
Okładka płyty "Lato z Radiem 2021"Foto: mat. promocyjne

93 piosenki polskie i zagraniczne, większość mód, trendów, stylów i gatunków muzycznych, które towarzyszyły słuchaczom "Lata z Radiem" przez to pięćdziesięciolecie i… słynna "Polka Dziadek" - muzyczne hasło rozpoznawcze audycji - w odświeżonej przez Smolika wersji z roku 2018.

Lato z radiem_ok.jpg
"Lato z Radiem" 2021

Tracklista wygląda imponująco. Wśród 93 hitów znalazły się słynne przeboje tj. "Do zakochania jeden krok" oraz "Bananowy song". 

"Do zakochania jeden krok"

Utwór został nagrany w 1971 roku i był piosenką roku na antenie Polskiego Radia. Wykonawcą był Andrzej Dąbrowski, który swoją karierę muzyczną rozpoczynał jako perkusista jazzowy. Muzykę skomponował Antoni Kopff. 

- "Do zakochania jeden krok" to rzeczywiście był ogromny przebój - mówił w "Czasie Pogody" Andrzej Dąbrowski. - Nie wiem czy w dzisiejszych czasach są przeboje z takim pięknym tekstem - dodał. 

źródło: MTJ Wytwórnia Muzyczna/Youtube 

Rok później, w 1972 roku został wydany cały album o tym samym tytule. Autorem wszystkich aranżacji był Jan Ptaszyn Wróblewski. Wśród autorów tekstów znaleźli się m.in. Agnieszka Osiecka, Wojciech Młynarski, Jonasz Kofta. 


Posłuchaj
08:00 2021_06_27 10_24_59_PR1_Czas_Pogody.mp3 Andrzej Dąbrowski o piosence "Do zakochania jeden krok" (Czas Pogody/Jedynka)

 

"Bananowy Song" 

To jeden z największych przebojów grupy VOX, której hisotria rozpoczęła się w 1987 roku, kiedy to Witold Paszt założył męski kwartet wokalny Vox w składzie: Andrzej Kozioł, Ryszard Rynkowski oraz kuzyni Witold Paszt i Jerzy Słota. 

O kulisach powstania utworu opowiadał na antenie radiowej Jedynki Witold Paszt. - Utwór został przygotowany na Dni Kultury Polskiej na Kubie - powiedział. - Chcieliśmy stworzyć taki utwór, który klimatem byłby zbliżony do tropikalnych warunków, w jakich występowaliśmy. (...) en utwór zrobił ogromną furorę i była to dla nas radość i ogromna niespodzianka - dodał. 

źródło: MTJ Wytwórnia Muzyczna/Youtube 


Posłuchaj
07:29 2021_06_27 10_39_58_PR1_Czas_Pogody.mp3 Witold Paszt o piosence "Bananowy song" (Czas Pogody/Jedynka)

Pięć dekad "Lata z Radiem" na pięciu płytach 

25 czerwca do sklepów trafił box zawierający pięć płyt CD. To pięć dekad muzycznego istnienia "Lata z Radiem" - trzy ostatnie XX wieku i dwie pierwsze wieku XXI. Decyzja, które utwory umieścić na tych płytach z pewnością była jedną z najtrudniejszych, jakie kiedykolwiek przyszło podjąć twórcom repertuaru na tzw. płyty składankowe, ale efekt jest naprawdę niesamowity. 93 piosenki polskie i zagraniczne, większość mód, trendów, stylów i gatunków muzycznych, które towarzyszyły słuchaczom „Lata z radiem” przez to pięćdziesięciolecie i… słynna „Polka Dziadek”. 

16 lipca w sklepach pojawi się wydawnictwo jeszcze bardziej wyjątkowe – wydana w limitowanym nakładzie 1000 sztuk płyta winylowa, którą otwiera… „Polka dziadek”, tym razem w wersji tradycyjnej, a potem na stronach A i B dostajemy 10 polskich piosenek naprawdę z trudnością wybranych spośród tych, które królowały w „Lecie z radiem” na przestrzeni lat. W tym wypadku warto i wypada wymienić wykonawców! Wszyscy zasługują na jednakowe wyróżnienie: Krzysztof Krawczyk, Zespół VOX, Maryla Rodowicz, Zbigniew Wodecki, Zespół Papa Dance, Zespół Piersi, Andrzej Rosiewicz, Zespół Happy End, Zespół Wały Jagiellońskie i Irena Santor. 

. 

W audycji wspomnieliśmy też znakomitego satyryka Janusza Minkiewicza, twórcę polskiego libretta operetki "Piękna Helena". Ta z kolei zabrzmiała w felietonie Kazimierza Kowalskiego.

***

Tytuł audycji: Czas pogody

Prowadzi: Zbigniew Krajewski

Goście: Andrzej Dąbrowski (wokalista, perkusista, kompozytor) Witold Paszt (grupa VOX) 

Data emisji: 27.06.2021 r. 

Godzina emisji: 10.24

mat. prasowe/ans 

Czytaj także

Anna Jurksztowicz w wiosennej odsłonie. Wokalistka prezentuje nowy utwór

Ostatnia aktualizacja: 27.04.2021 14:42
"Wiosennie" to już czwarty singiel promujący najnowszy, jubileuszowy album Anny Jurksztowicz pt. "Jestem taka sama". - Mam nadzieję, że ten utwór wejdzie do kanonu wiosennych piosenek - mówi wokalistka "Muzycznej Jedynce".  
rozwiń zwiń

Czytaj także

Słuchacze zdecydują o losach bohaterów. Interaktywna powieść "Lata z Radiem"

Ostatnia aktualizacja: 25.06.2021 12:00
Edyta Jungowska, Katarzyna Dąbrowska i Andrzej Mastalerz to tylko część aktorów zaangażowanych w wyjątkowy projekt Polskiego Radia - interaktywne słuchowisko pt. "Klub miłośników Agaty Christie", które od poniedziałku (21 czerwca) pojawi się na antenie Programu 1 w ramach "Lata z Radiem". Po raz pierwszy to słuchacze będą decydowali o losach bohaterów.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Pół wieku w eterze. "Lato z Radiem" świętuje złoty jubileusz

Ostatnia aktualizacja: 02.07.2021 05:00
Pięćdziesiąt lat temu, o godzinie 11, na antenie Programu 1 Polskiego Radia wybrzmiała "Polka Dziadek". Był to sygnał do rozpoczęcia "Lata z Radiem", audycji wymyślonej przez Aleksandra Tarnawskiego. Audycji, która przez lata zyskiwała grono wiernych słuchaczy i która stała się kultowa.
rozwiń zwiń