Henri Salvador - pionier rock and rolla we Francji

Ostatnia aktualizacja: 18.07.2021 12:50
Muzyk grający na wielu instrumentach i wokalista o niepowtarzalnym głosie. To on wprowadził rock and rolla do francuskiej piosenki, a swoją aktywność koncertową zakończył mając 90 lat.
Henri Salvador
Henri Salvador Foto: Shutterstock/Anton_Ivanov

Charles Aznavour FREE 1200.jpg
Francuski Frank Sinatra, czyli Charles Aznavour

Urodził się 18 lipca 1917 roku w Cayenne, stolicy Gujany Francuskiej. W 1929 roku, kiedy Henri miał 12 lat wraz ze swoją rodziną udaje się do Paryża. Już jako nastolatek muzykował w duecie ze swoim bratem. - Założyli zespół muzyczny, grali na gitarze i innych instrumentach. Sprawiało im to ogromną radość - mówił w Programie 1 Polskiego Radia Marcin Dąbrowski z UW, znawca francuskiego rynku muzycznego. 


Posłuchaj
12:16 2021_07_18 10_24_11_PR1_Czas_Pogody.mp3 Henri Salvador - pionier rock and rolla we Francji (Czas Pogody/Jedynka)

 

Fascynacja muzyką jazzową 

W latach 30 XX wieki Henri był zafascynowany muzyką jazzową. Zaczął grać jazz w francuskich klubach i kabaretach. Tam sprawdził się również jako humorysta i to sprawiło, że zdobywał wielką popularność. 

- Udało mu się występować na południu Francji, a także wraz z orkiestrą podróżował nawet do Ameryki Południowej w rejony, z których się wywodził. Po wojnie przyszły występy w kabaretach, teatrach paryskich i przyszły pierwsze sukcesy radiowe oraz występy z ówczesną bohemą francuskiej sceny muzycznej - opowiada gość audycji. 

źródło: Chanson Française/Youtube 

Prekursor wielu gatunków muzycznych 

 W 1956 roku Henri Salvador pod pseudonimem "Henry Cording" nagrał pierwszy francuski utwór rock and rollowy, do którego tekst napisał poeta Boris Vian. W 1969 wylansował francuską wersję piosenki Piero Umilianiego "Mah Na, Mah Na".

- Henri Salvador był prekursorem wielu gatunków muzycznych. On nauczył Francuzów słuchać i odbierać muzykę jazzową, bluesową i otworzył ich na rock and rolla - podkreśla rozmówca Zbigniewa Krajewskiego. - W jego rytmach paryskich pojawiały się dźwięki karaibskie, bossa nova. To przekraczanie granic muzycznych, ale z tą charakterystyczną francuską nutą, było jemu bliskie i podobało się publiczności - dodaje. 

źródło: Born Bad Record/Youtube 

Wielki fan i propagator pétanque

Henri Salvador był wielkim fanem i propagatorem pétanque - francuskiej gry w bule. - To taka słynna gra we Francji i Prowansji. Swego czasu został ambasadorem tej gry i pokazał, że może być ona symbolem radości życia - mówi Marcin Dąbrowski. 

W uznaniu jego zasług dla rozwoju pétanque jego imieniem nazwano turniej artystów i ludzi mediów, odbywający się corocznie przy okazji największego na świecie turnieju pétanque - Mondial La Marseillaise à Pétanque. 

Czytaj również: 

***

Tytuł audycji: Czas Pogody 

Prowadzi: Zbigniew Krajewski 

Gość: Marcin Dąbrowski (znawca francuskiego rynku muzycznego) 

Data emisji: 18.07.2021 r. 

Godzina emisji: 10.24

ans 

Czytaj także

"Czarny Anioł" powojennego Paryża. Wspomnienie Juliette Greco

Ostatnia aktualizacja: 04.10.2020 13:30
Była "Czarnym Aniołem" powojennego Paryża, ale nie od razu cieszyła się statusem wielkiej gwiazdy. Ikona francuskiej piosenki, Juliette Greco zmarła niedawno, 23 września 2020 r., w wieku 93 lat. Jak doświadczył ją los w trudnych wojennych latach? Od czego zaczęła się jej kariera i kto tworzył artystyczną bohemę ówczesnej stolicy Francji? 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Tadeusz Woźniakowski kończy 90 lat

Ostatnia aktualizacja: 07.02.2021 16:41
Ważny rozdział w historii polskiej muzyki rozrywkowej zapisał Tadeusz Woźniakowski - piosenkarz, śpiewak operetkowy i kompozytor, znany z takich piosenek jak "Czy pani tańczy twista", "Giovane, Giovane" oraz "Ty jeszcze nie wiesz".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Czego jeszcze nie wiemy o Kalinie Jędrusik?

Ostatnia aktualizacja: 16.05.2021 14:45
Uwodzicielka, gwiazda wyklęta, która kusiła seksapilem Brigitte Bardot i sylwetką Marilyn Monroe - o tym, czego jeszcze nie wiemy o Kalinie Jędrusik, dowiemy się z nowej książki Uli Ryciak pt. "Niemoralna. Kalina", która ukaże się 19 maja 2021 r. 
rozwiń zwiń