"Niesamowite przeżycie". Serwis specjalny o Bitwie Warszawskiej

Ostatnia aktualizacja: 15.08.2021 15:44
Polskie Radio przygotowało serwis specjalny upamiętniający Bitwę Warszawską. - To, co zobaczyli i czego doświadczyli polscy żołnierze na pobojowisku Bitwy Warszawskiej, uświadamiało im, z jakim zagrożeniem przyszło im walczyć i do czego mogłaby doprowadzić ekspansja bolszewików, gdyby nie zostali zatrzymani pod Warszawą w 1920 roku - mówi w Programie 1 Polskiego Radia Bartłomiej Makowski, koordynator projektu.
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: PR

Polskie Radio Bitwa Warszawska1200x660.jpg
Unikatowy album Polskiego Radia w 100. rocznicę Bitwy Warszawskiej
Posłuchaj
16:41 2021_08_15 10_21_41_PR1_Czas_pogody.mp3 Dziennikarz Polskiego Radia dodaje, że połączenie archiwalnych nagrań z najnowocześniejszymi technologiami jest niesamowitym przeżyciem (Jedynka/Czas pogody)

Serwis specjalny BitwaWarszawska1920.gov.pl powstał w setną rocznicę stoczenia Bitwy Warszawskiej. Przygotowały go portal PolskieRadio.pl i biuro serwisu Niepodległa.pl. 101 lat po Bitwie Warszawskiej możemy powiedzieć o niej w sposób najpełniejszy.

- Co więcej, możemy ją właściwie przeżyć dzięki temu, co w radiu jest najważniejsze, czyli dzięki archiwalnym nagraniom uczestników tamtych wydarzeń, a dokładnie ludzi, którzy 101 lat temu przeżyli wydarzenia wojny polsko-bolszewickiej, a brali w niej udział w najróżniejszym charakterze: na froncie, w sztabie i w szpitalach polowych. Tylko my mamy okazję przywrócić ich w pewien sposób do życia i to ich głosem - komentuje Bartłomiej Makowski.

Dziennikarz Polskiego Radia dodaje, że połączenie archiwalnych nagrań z najnowocześniejszymi technologiami jest niesamowitym przeżyciem.

Wyjątkowe nagrania

W serwisie specjalnym możemy usłyszeć głos Józefa Werobeja, oficera Brygady Syberyjskiej. - Był to człowiek, który przebył całe bezkresne połacie Syberii, żeby dotrzeć do Polski przez ocean i okrążając Afrykę, aby wziąć jeszcze udział w Bitwie Warszawskiej - wspomina Bartłomiej Makowski.

- Te wydarzenia, które działy się na przedpolach stolicy, decydowały o losach całej Europy, a być może świata. To, co zobaczyli i czego doświadczyli polscy żołnierze na pobojowisku Bitwy Warszawskiej, uświadamiało im, z jakim zagrożeniem przyszło im walczyć i do czego mogłaby doprowadzić ekspansja bolszewików, gdyby nie zostali zatrzymani pod Warszawą w 1920 roku - twierdzi dziennikarz.

W archiwalnym nagraniu opowiadał o tym dowódca batalionu Antoni Szymański: - Natrafiliśmy na zwłoki bestialsko pomordowanych naszych rannych z odciętymi kończynami i wykutymi oczyma. Wrażenie było tak wstrząsające, że trudno dziwić się żądzy odwetu, jaka opanowała wszystkich, a nie było czasu na wzruszenia.

W serwisie specjalnym usłyszymy również m.in. nagranie gen. Tadeusza Malinowskiego, który od strony wojska stał na czele zespołu zajmującego się tworzeniem propagandy, uderzającej w agresora ze Wschodu.

- Szereg wybitnych pisarzy (…), a ponadto wielu znanych dziennikarzy, napisało niebawem płomienne odezwy. Plastycy, artyści, malarze i graficy wykonali szereg świetnych afiszów. W rozmowie po zakończeniu zebrania Kornel Makuszyński, żegnając się ze mną, zawołał z entuzjazmem: "Dziś nareszcie poczułem się żołnierzem!" - relacjonował gen. Tadeusz Malinowski.

Plebiscyt na Wydarzenie Historyczne Roku 2020

Serwis specjalny BitwaWarszawska1920.gov.pl został nagrodzony w prestiżowym konkursie branży mobilnej Mobile Trends Awards 2020, otrzymał też nagrodę Srebrnego BohaterONa 2020 i został zakwalifikowany do finału konkursu Prix Italia w kategorii "Web Fiction".

Na serwis Polskiego Radia można również głosować w Plebiscycie na Wydarzenie Historyczne Roku 2020. - Można to zrobić do końca sierpnia za pośrednictwem strony internetowej whr.muzhp.pl - mówi Bartłomiej Makowski.

Czytaj także:

***

Tytuł audycji: Czas pogody

Prowadził: Zbigniew Krajewski

Gość: Bartłomiej Makowski (koordynator projektu serwisu specjalnego Bitwa Warszawska 1920)

Data emisji: 15.08.2021

Godzina emisji: 10.21

DS

Czytaj także

101. rocznica Bitwy Warszawskiej. Premier: Europa zawdzięcza polskiemu żołnierzowi obronę cywilizacji łacińskiej

Ostatnia aktualizacja: 15.08.2021 10:47
- Europa zawdzięcza polskiemu żołnierzowi obronę cywilizacji łacińskiej - ocenił w niedzielę premier Mateusz Morawiecki. Dodał, że Europa Zachodnia, która nie doświadczyła życia w komunizmie, nie może zrozumieć znaczenia powstrzymania przez Polskę bolszewików w 1920 r.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Prof. Wiesław Wysocki: Bitwa Warszawska nie zakończyła wojny z bolszewikami

Ostatnia aktualizacja: 15.08.2021 11:05
- Bitwa Warszawska właściwie nie skończyła wojny z bolszewikami, Rosjanie przygotowali kolejne działania ofensywne, ale zostali rozbici w wielkiej  batalii niemeńskiej, z punktu widzenia wojskowego ważniejszej od Bitwy Warszawskiej - mówił w Polskim Radiu 24 prof. Wiesław Wysocki, historyk, Uniwersytet Kardynała Stefana Wyszyńskiego.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Komuniści głównie posługiwali się kłamstwem". Prof. Bogusław Kopka o relatywizacji Bitwy Warszawskiej

Ostatnia aktualizacja: 15.08.2021 14:31
- To co było zwycięstwem uznawano za przegraną czy też warcholstwo polskie - mówił w Polskim Radiu 24 o czasach PRL-u prof. Bogusław Kopka, historyk, Instytut De Republica.
rozwiń zwiń