"Radosne i oddające hołd". Gabriela Mościska o utworach niepodległościowych

Ostatnia aktualizacja: 15.08.2021 17:56
- Kiedy wybieraliśmy repertuar do albumu "Płyń Wisełko", nawiązującego do odzyskiwania niepodległości przez nasz kraj, inspirowała nas codzienność ludzi, którzy o nią walczyli - mówi w Programie 1 Polskiego Radia Gabriela Mościcka. W jaki sposób Warszawska Orkiestra Sentymentalna intepretuje utwory sprzed stu lat?
Gabriela Mościcka
Gabriela MościckaFoto: TVP / Forum

Posłuchaj
14:05 2021_08_15 10_38_39_PR1_Czas_pogody.mp3 Gabriela Mościcka przyznaje, że kiedy orkiestra poszukiwała repertuaru na płytę, najbardziej w sercu zapadła jej piosenka "Płyń Wisełko" (Jedynka/Czas pogody)

Artyści coraz chętniej sięgają po utwory opisujące wydarzenia sprzed wielu lat. Warszawska Orkiestra Symfoniczna nagrała płytę, na której znajdują się piosenki m.in. z początków XX wieku bądź z okresu dwudziestolecia międzywojennego. Zespół pokazuje jednak tę muzykę w inny sposób.

- Nawiązujemy do tamtych melodii, piosenek i czasów. Staramy się to robić trochę po swojemu, ale jednocześnie jakoś bardzo nie ingerować w rodzaj wrażliwości, który wtedy rządził muzyką. Kiedy wybieraliśmy repertuar do albumu "Płyń Wisełko", nawiązującego do odzyskiwania niepodległości przez nasz kraj, inspirowała nas codzienność ludzi, którzy o nią walczyli i którzy mieli swoją rzeczywistość, pragnienia, potrzeby i emocje - opowiada Gabriela Mościcka.

Artystka przyznaje, że kiedy orkiestra poszukiwała repertuaru na płytę, najbardziej w sercu zapadła jej właśnie tytułowa piosenka. - Ona pochodzi z filmu "Bohaterowie z Sybiru" z 1936 roku. Jej autorem jest Henryk Wars. Jest to przepiękna, sentymentalna melodia z tekstem równie sentymentalnym, a wręcz w pewnym sensie ciężkim - dodaje.

Źródło: Warszawska Orkiestra Sentymentalna/"Ułani, ułani"

Radosne piosenki

Muzycy z Warszawskiej Orkiestry Sentymentalnej starają się podchodzić do tego typu piosenek, jak do reszty swojego repertuaru.

- Bierzemy na warsztat utwory, który najbardziej zapadają nam w ucho. Aranżujemy je po swojemu, żeby porywały i wpadały w ucho kolejnym naszym słuchaczom i chyba to się udaje. Często piosenki z tego albumu zaczynają pojawiać się w naszym standardowym, potańcówkowym repertuarze. W czasach, z których pochodzą te utwory, temat wojskowych był porównywalny do dzisiejszego tematu sportu. Piosenek radosnych i oddających hołd tej grupie społecznej jest bardzo wiele i są wręcz takimi imprezowymi kawałkami - twierdzi Gabriela Mościcka.

Czytaj także:

***

Tytuł audycji: Czas pogody

Prowadził: Zbigniew Krajewski

Gość: Gabriela Mościcka (Warszawska Orkiestra Sentymentalna)

Data emisji: 15.08.2021

Godzina emisji: 10.38

DS

Czytaj także

101. rocznica Bitwy Warszawskiej. Premier: Europa zawdzięcza polskiemu żołnierzowi obronę cywilizacji łacińskiej

Ostatnia aktualizacja: 15.08.2021 10:47
- Europa zawdzięcza polskiemu żołnierzowi obronę cywilizacji łacińskiej - ocenił w niedzielę premier Mateusz Morawiecki. Dodał, że Europa Zachodnia, która nie doświadczyła życia w komunizmie, nie może zrozumieć znaczenia powstrzymania przez Polskę bolszewików w 1920 r.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Prof. Wiesław Wysocki: Bitwa Warszawska nie zakończyła wojny z bolszewikami

Ostatnia aktualizacja: 15.08.2021 11:05
- Bitwa Warszawska właściwie nie skończyła wojny z bolszewikami, Rosjanie przygotowali kolejne działania ofensywne, ale zostali rozbici w wielkiej  batalii niemeńskiej, z punktu widzenia wojskowego ważniejszej od Bitwy Warszawskiej - mówił w Polskim Radiu 24 prof. Wiesław Wysocki, historyk, Uniwersytet Kardynała Stefana Wyszyńskiego.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Komuniści głównie posługiwali się kłamstwem". Prof. Bogusław Kopka o relatywizacji Bitwy Warszawskiej

Ostatnia aktualizacja: 15.08.2021 14:31
- To co było zwycięstwem uznawano za przegraną czy też warcholstwo polskie - mówił w Polskim Radiu 24 o czasach PRL-u prof. Bogusław Kopka, historyk, Instytut De Republica.
rozwiń zwiń