Ziemia świętych i artystów. Podróż do Toskanii z ks. prof. Witoldem Kaweckim

Ostatnia aktualizacja: 22.08.2021 11:24
Pod koniec wakacji zabieramy słuchaczy do pięknej i opiewanej przez artystów Toskanii. Naszym przewodnikiem jest ks. prof. Witold Kawecki - pisarz, dziennikarz i kulturoznawca, autor książki "Toskania, jakiej nie znacie".
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: StevanZZ/shutterstock.com

Posłuchaj
08:58 Jedynka/Czas pogody - 22.08.2021 Podróż do Toskanii z ks. prof. Witoldem Kaweckim (Czas pogody/Jedynka)

 

Jak zauważył ks. prof. Witold Kawecki, Toskania kojarzy się przede wszystkim ze wspaniałym Leonardem da Vinci (1452-1519). Renesansowym malarzem, rzeźbiarzem, architektem, inżynierem, odkrywcą, matematykiem, anatomem, wynalazcą, geologiem, filozofem, muzykiem, pisarzem...  

. 

- Leonardo da Vinci to Toskańczyk z krwi i kości. Urodzony w Vinci, kilkadziesiąt kilometrów od Florencji. Stworzył wokół siebie mit artysty wszechstronnego. Przeszedł do historii jako wybitny malarz, autor obrazów: "Mona Lisa" i fresku "Ostatnia Wieczerza", ale jednocześnie słynął z muzycznego talentu, biegle grał na lutni. Zaprojektował teleskop, pozostawił po sobie wiele anomicznych szkiców, badał zjawiska erozji gleby - to był naprawdę gigant nauki - podkreślił gość radiowej Jedynki. 

A co warto zobaczyć w Toskanii? Jakie muzea odwiedzić? Ks. prof. Kawecki wskazał, że niedawno wrócił z Włoch i jeśli chcemy odwiedzić tamtejsze muzea jest to najlepszy moment, bo instytucje te od niedawna są na powrót otwarte (zostały zamknięte z powodu pandemii koronawirusa). Podróżujących wciąż jest dużo mniej, więc i kolejki są zdecydowanie mniejsze.

Gość Programu 1 zachęcił do odwiedzenia Galerii Uffizi we Florencji. Wśród eksponatów znajdziemy m.in. prace: "Zwiastowanie" Leonarda da Vinci, "Narodziny Wenus" Sandro Botticelliego, "Święta Rodzina" Michała Anioła, "Cudowna Madonna ze szczygłem" Rafaela, "Wenus z Urbino" Tycjana czy "Bachus" Caravaggia. 

Ziemia świętych i artystów

- We Florencji warto też zobaczyć Katedrę Santa Maria del Fiore, która jest fenomenalna, albo Kościół Santa Croce, w którym znajduje się grób m.in. Michała Anioła i Galileusza a także freski autorstwa Giotta. Także kościół dominikanów - Santa Maria Novella, we wnętrzu którego również znajduje się wiele cennych dzieł sztuki. Polecam też Baptysterium i Ponte Vecchio (most Złotników) - symbol miasta - powiedział rozmówca Zbigniewa Krajewskiego.

- Florencja to ziemia świętych i ziemia artystów. Tu działali malarze: Giotto, Sandro Botticelli i Filippino Lippi. Architekt Filippo Brunelleschi. Poeci: Francesco Petrarca i Dante Alighieri. Pisarz Giovanni Boccaccio. Rzeźbiarze: Donatello i Giovanni Pisano. Wielcy ludzie: św. Katarzyna Sieneńska, Girolamo Savonarola, Niccolò Machiavelli. Astronom Galileusz. Król opery Giacomo Puccini. Aż głowa boli - wymienił.  

Florencja
Florencja. Fot. Rasto SK/shutterstock.com 

Czytaj także:


1200x660_czas pogody_01a-02.jpg
"Czas pogody" w Programie 1

Mają naprawdę wszystko

- Warto pamiętać, że Toskania, nie licząc kilku większych miast, jest wielką krainą wiejską, pełną przepięknych słoneczników, cyprysów, gajów oliwnych, winnic, cudownych ziół i warzyw. Toskański krajobraz jest cudowny, jeden jedyny i niepowtarzalny. Nasz wzrok ślizga po tych wzgórkach, 90 proc. terenu to góry i pagórki. Są jeszcze piękne wybrzeża, archipelag Wysp Toskańskich. Mają naprawdę wszystko - stwierdził ks. prof. Kawecki.

A czego warto spróbować w Toskanii? - Włosi są smakoszami wina, serów i wędlin, słynnych szynek - zaznaczył gość audycji "Czas pogody".

Witold Kawecki - zakonnik (redemptorysta), profesor nauk teologicznych w zakresie teologii kultury i mediów, zajmujący się teologią piękna, kulturą wizualną, komunikacją medialno-kulturową i kulturą polityczną. Kierownik Katedry Komunikacji Kulturowej i Artystycznej UKSW. Pisarz, człowiek mediów, dziennikarz i kulturoznawca, autor 30 książek i setek artykułów, współpracownik wielu stacji radiowych i telewizyjnych. 

***

Tytuł audycji: Czas pogody

Prowadził: Zbigniew Krajewski

Gość: ks. prof. Witold Kawecki

Data emisji: 22.08.2021

Godzina emisji: 10.25

kk

Czytaj także

Aktywne życie na emeryturze. "Nie wyobrażam sobie siedzieć i patrzeć na liście"

Ostatnia aktualizacja: 03.06.2021 12:39
Po 37 latach kierowania Domem Kultury i przejściu na zasłużony odpoczynek, nasz bohater wciąż zachowuje młodość i pogodę ducha. Jego pasją jest wytwarzanie instrumentów ludowych, natomiast kierowanie i granie w ludowym zespole "Małanka" powołaniem. - Dobrze jest, nie narzekam. Tylko chodzi o to, żeby zdrowie mieć - mówi Sergiusz Łukaszuk z Bielska Podlaskiego.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Agroturystyka w Polsce. Skąd bierze się jej fenomen?

Ostatnia aktualizacja: 11.07.2021 20:45
Coraz większą popularnością w naszym kraju cieszy się agroturystyka. Na wieś bardzo chętnie wyjeżdżają całe rodziny, a szczególnie dzieci. - W takim miejscu można zasmakować prawdziwego życia na wsi i wykopać ziemniaki na obiad, wydoić krowę czy nakarmić króliczki - mówi w Programie 1 Polskiego Radia Natalia Sosin-Krosnowska, telewizyjna dokumentalistka, reżyserka i pisarka.
rozwiń zwiń