"Prowadzę bardzo aktywny tryb życia". Sławomir Łosowski kończy 70 lat

Ostatnia aktualizacja: 29.08.2021 15:05
Czy w życiu artystów istnieje granica, poza którą jest już miejsce tylko na emeryturę? Sławomir Łosowski z zespołu Kombi udowadnia, że takiej granicy nie ma. Za kilka dni lider zespołu Kombi skończy 70 lat, ale nie przestaje nagrywać i koncertować.
Sławomir Łosowski
Sławomir ŁosowskiFoto: PR

Czytaj też:
kombi koncert Sałwomir Łosowski 1200.jpg
Sławomir Łosowski z nowym singlem

Sławomir Łosowski, muzyk i kompozytor, kojarzony jest z zespołem Kombi. Grupa ta powstała w roku 1976 na bazie założonych siedem lat wcześniej Akcentów. O zmianie słuchacze dowiedzieli się podczas koncertu na żywo w studiu Radia Gdańsk. Gość "Czasu pogody" przyznaje, że wówczas najważniejsze było posiadanie odpowiedniego sprzętu. - Pierwsze utwory powstawały, jeszcze gdy miałem rosyjskie organy przetworzone na rodzaj syntezatora - przyznaje muzyk.


Posłuchaj
21:59 PR1_AAC 2021_08_29-10-21-01.mp3 Sławomir Łosowski opowiedział o tajemnicy dobrej formy siedemdziesięciolatka ("Czas pogody"/Jedynka)

 

Technologiczna przepaść

Dziś trudno sobie wyobrazić, jak ówczesna technologia różniła się od tej dostępnej na rynku obecnie. Pierwszym poważnym sprzętem Sławomira Łosowskiego, po wspomnianych rosyjskich organach, był syntezator monofoniczny. - Na tych syntezatorach można było grać melodie tylko jednym dźwiękiem, bez akordów. Był to jeden generator, który się przestrajał na każdy naciskany klawisz, lub też dwa generatory na jeden klawisz. Nie był to jeszcze instrument polifoniczny - tłumaczy gość Programu 1 Polskiego Radia.

Artysta zdradził również tajemnice swojego warsztatu. Podkreślił, że najważniejsze dla niego są dźwięk i instrument. - Coś mi wpada do głowy i najczęściej od razu to nagrywam, rejestruję to w różnej formie. Jest to forma cyfrowa w komputerze, albo nawet forma analogowa, czyli nagrywam konkretnie to, co gram - mówi Łosowski. - Muzyka współczesna zazwyczaj jest grana na instrumentach współczesnych. Muzyka zespołu Kombi zawsze była adekwatna do tego, co się dzieje w szeroko pojętej muzyce rozrywkowej na świecie - dodaje.

Zobacz też:

Wiek to tylko metryka?

Sławomir Łosowski 31 sierpnia skończy 70 lat. W rozmowie ze Zbigniewem Krajewskim opowiedział o tym, jak dba o swoją kondycję. - Żyję bardzo aktywnie. Dzięki temu mam możliwości opanowania nowych utworów, a przede wszystkim ogarnięcia kwestii organizacyjnych związanych z zespołem oraz moją firmą. Mam energię, prowadzę regularny tryb życia: wstawanie o siódmej rano, śniadanko, spacer. Dobre samopoczucie nigdy mnie nie opuszcza - przyznaje gość "Czasu pogody".

Istotne są również zajęcia dodatkowe oraz wsparcie najbliższych. Tutaj ważną rolę odgrywa żona muzyka, która pomaga w kreowaniu wizerunku artysty. - Czasem nawet bez mojej wiedzy wyczuje jakiś element garderoby i kupuje przez internet. Najczęściej są to zakupy trafione - mówi. Gość audycji zwraca również uwagę na okulary, które stały się jego atrybutem. - To nie jest prosta sprawa, najczęściej poszukuję wyjątkowych oprawek w sklepach optycznych. Nie dotarłem jeszcze do osób, które są w stanie zrobić mi okulary według mojego projektu - podsumowuje.

***

Tytuł audycji: Czas pogody

Prowadził: Zbigniew Krajewski

Gość: Sławomir Łosowski (Kombi)

Data emisji: 29.08.2021

Godzina emisji: 10.21

mg

Czytaj także

Sławomir Łosowski: staram się udowadniać, że nie stoję w miejscu

Ostatnia aktualizacja: 09.05.2021 13:22
- Zmiany służą temu, by pokazać słuchaczom, że my się rozwijamy, że ja się rozwijam - mówi w Programie 1 Polskiego Radia Sławomir Łosowski, popularny muzyk, kompozytor i autor tekstów. Czy technik elektronik może zostać artystą wykonującym muzykę elektroniczną? 
rozwiń zwiń