Wspomnienie Ireny Kwiatkowskiej – największej aktorki Polskiego Radia

Ostatnia aktualizacja: 20.09.2021 06:05
Irena Kwiatkowska stworzyła w Polskim Radiu przeszło 500 kreacji, dramatycznych i komediowych. W audycji "Czas pogody" opowiedzieliśmy o jej niezapomnianych rolach w słuchowiskach radiowych i skeczach, a także w radiowych teatrzykach Szpak, Dziewiątka i Eterek.
Irena Kwiatkowska
Irena KwiatkowskaFoto: Archiwum Fotograficzne Edwarda Hartwiga/NAC

Posłuchaj
05:45 Jedynka/Czas pogody - 19.09.2021 kwiatkowska Wspomnienie Ireny Kwiatkowskiej – największej aktorki Polskiego Radia (Czas pogody/Jedynka)

 

Irena Kwiatkowska-Kielska (1912-2011) - urodzona w Warszawie aktorka i artystka kabaretowa. Ukończyła studia na Wydziale Aktorskim Państwowego Instytutu Sztuki Teatralnej, pod kierunkiem m.in. Aleksandra Zelwerowicza. Zagrała ponad sto ról teatralnych oraz kilkadziesiąt filmowych i telewizyjnych (m.in. jako matka Pawła w "Wojnie domowej", kobieta pracująca w "Czterdziestolatku"). Występowała w Kabarecie Dudek oraz Kabarecie Starszych Panów.

Zadebiutowała w teatrze Cyrulik Warszawski. Podczas okupacji niemieckiej pracowała w kuchni ZASP-u, podejmowała się też innych prac dorywczych. Była żołnierzem AK, uczestniczyła w Powstaniu Warszawskim jako łączniczka w sztabie grupy "Północ" (ps. Katarzyna), grała w teatrze powstańczym. Po zakończeniu wojny występowała w krakowskim kabarecie Siedem Kotów (skecze pisał dla niej Konstanty Ildefons Gałczyński) i Teatrzyku Zielona Gęś.


Czytaj także:


Irena Kwiatkowska w Polskim Radiu

Przez niemal 65 lat współpracowała z Polskim Radiem. Pracowała jako spikerka. Uczestniczyła w nagraniu wielu audycji radiowych, zwłaszcza dla dzieci. Czytała m.in. wiersze Jana Brzechwy i Juliana Tuwima (jej wykonanie "Ptasiego radia" do dziś uchodzi za jedną z najwybitniejszych interpretacji tego utworu), kolejne odcinki "Przygód Plastusia" Marii Kownackiej, "Przygód Tomka Sawyera" Marka Twaina oraz książki "Ania z Zielonego Wzgórza" Lucy Maud Montgomery. Występowała także m.in. w "Podwieczorku przy mikrofonie".

Polskie Radio nagrodziło ją Złotym i Diamentowym Mikrofonem oraz Wielkim Splendorem - nagrodą przyznawaną najwybitniejszym twórcom radiowym. Dyrektor Teatru Polskiego Radia Janusz Kukuła podkreślił, że precyzyjnie planowała każdą rolę.

W audycji można posłuchać ciekawych, unikatowych materiałów archiwalnych.Sponsorem programu jest producent wyrobu medycznego Thonsilan-spray.

***

Tytuł audycji: Czas Pogody

Prowadzi: Zbigniew Krajewski

Materiał: Małgorzata Raducha

Data emisji: 19.09.2021 r. 

Godzina emisji: 10.00-12.00

kk 

Czytaj także

Mieczysław Fogg - jeden z najwspanialszych pieśniarzy minionego stulecia

Ostatnia aktualizacja: 12.09.2021 12:30
W czasie wojny śpiewał w kawiarniach warszawskich: U Aktorek, w Swanie i Cafe Bodo, w szpitalach i na dworcu Gdańskim (wspólnie z Hanką Ordonówną) dla żołnierzy wyjeżdżających na front. Brał udział w Powstaniu Warszawskim jako starszy strzelec I Batalionu Szturmowego AK "Odwet". Dał ponad 100 koncertów dla walczących, przez co zyskał tytuł powstańczego barda. Śpiewał w schronach, szpitalach polowych i na barykadach.
rozwiń zwiń