Dariusz Kozakiewicz: nigdy specjalnie nie ćwiczyłem gry na gitarze

Ostatnia aktualizacja: 05.12.2021 13:35
 - Grę na instrumentach rozpoczynałem od akordeonu mając pięć lat i wówczas grałem wszystkie piosenki zasłyszane przez moją mamę w radiu - wspomina na antenie Programu 1 Dariusz Kozakiewicz. Wybitny gitarzysta, związany od 1997 roku z grupą Perfect, dziś stawia na solową karierę, a w domowej pracowni tworzy gitary.
Dariusz Kozakiewicz
Dariusz KozakiewiczFoto: Cezary Piwowarski

Dariusz Kozakiewicz jest jednym z najwybitniejszych gitarzystów polskiej sceny muzycznej. Jak zdradza w rozmowie ze Zbigniewem Krajewskim, nigdy specjalnie nie ćwiczył tej umiejętności. - Moje ćwiczenie na gitarze to było granie i improwizowanie, nigdy specjalnie nie ćwiczyłem - podkreśla. - Dzisiaj improwizuję i gram do wszystkiego, co słyszę obok. 


Posłuchaj
18:51 2021_12_05 10_24_51_PR1_Czas_Pogody.mp3 Dariusz Kozakiewicz o karierze, pasjach i albumie "Krokodyl" (Czas Pogody/Jedynka)

 

Dwóch mistrzów gitary w jednym miejscu 

Muzyk opowiada, że bardzo cenił sobie znajomość z wybitnym gitarzystą, ojcem polskiego bluesa, Tadeuszem Nalepą, założycielem zespołu Blackout i Breakout. - Dla mnie był on gwiazdą. Gdy zaczęliśmy współpracę, miałem niespełna 19 lat. Byłem szczęśliwy, że mogłem dzielić scenę z Tadkiem i z jego formacją. To było coś niesamowitego - przyznaje. 

Zanim muzyk rozpoczął współpracę z Tadeuszem Nalepą, grał na waltorni. - Po szkole średniej postanowiłem iść do szkoły muzycznej i zacząłem grę na waltorni. Pan profesor powiedział, że mam odpowiednie predyspozycje i miałbym sukcesy, ale zadzwonił Tadek i wylądowałem w Blackoutach - opowiada gość Jedynki. 

Dwupłytowy album "Krokodyl" 

Wydany w 2021 roku dwupłytowy album "Krokodyl" to piękne podsumowanie 50 lat Dariusza Kozakiewicza na scenie i w studiach nagraniowych, zwieńczone skomponowanym w 2021 roku przez niego utworem "To nie żart", w którym Darek debiutuje… jako wokalista!

- Czasami przypadek powoduje, że taka piosenka powstanie, udało się ją zapisać i jestem z niej bardzo zadowolony - mówi. 

źródło: Agencja Muzyczna Polskiego Radia/Youtube

Autorem tekstów do albumu "Krokodyl" jest Jacek Cygan. - Jestem bardzo wdzięczny za wspaniałe teksty Jacka Cygana. Piosenki bardzo się udały, wiem, jak bardzo ludzie doceniają je i publiczność przeżywa te teksty piosenek bardzo osobiście. 

Tworzenie gitar w domowej pracowni 

Muzyk dziś stawia na solową karierę, a w domowej pracowni tworzy gitary. - Wieczory są długie i ciemne, koncentruję się na pracach w domu, maluję i składam kolejne gitary. Jest to też swojego rodzaju praca twórcza - przyznaje. 

***

Dariusz Kozakiewicz muzyczną karierę rozpoczął w zespołach Fatum i Pięciu. Potem nagrał album "Blues" z zespołem Breakout, a w maju 1972 roku przeszedł do hardcorowej grupy Test. Ponadto współpracował m.in. z Anną Jantar, Piotrem Figlem, Wojciechem Karolakiem, Robertem Chojnackim, Janem Borysewiczem, z zespołami: Świadectwo Dojrzałości, Air Condition, Jajco i Giganci, Plugawy Anonim, KBKW, Universe, Dwójka Ze Sternikiem, Bemibek. 

Od 1997 roku aż do zakończenia działalności w 2021 roku był związany z grupą Perfect. 

Czytaj również: 

***

Tytuł audycji: Czas pogody

Prowadzi: Zbigniew Krajewski 

Gość: Dariusz Kozakiewicz (gitarzysta, kompozytor, wokalista)

Data emisji: 5.12.2021 r. 

Godzina emisji: 10.23

ans 

Czytaj także

Pan Wołodyjowski. Człowiek, który dla narodu nie zawaha się przed ostatecznością

Ostatnia aktualizacja: 14.11.2021 16:13
Dokładnie 52 lata temu miała miejsca premiera pierwszego odcinka serialu Pawła Komorowskiego "Przygody pana Michała". Równolegle kręcono wersję kinową - "Pana Wołodyjowskiego" w reżyserii Jerzego Hoffmana. - Wyczułem, że w tym człowieku bije wielkie serce Polaka - mówił Tadeusz Łomnicki, który wcielił się w obu produkcjach w rolę Michała Wołodyjowskiego. Kim dla Polaków stała się ta postać?
rozwiń zwiń

Czytaj także

Światowy Dzień Życzliwości i Pozdrowień. "Obecność bliskich w życiu seniorów jest istotna"

Ostatnia aktualizacja: 21.11.2021 13:20
- Czułość, łagodność, życzliwość idealnie wpisuje się w Stowarzyszenie mali bracia Ubogich, ponieważ działalność polega na budowaniu relacji, a to trio jest fundamentem budowania relacji międzyludzkich, międzypokoleniowych - mówi na antenie Programu 1 Polskiego Radia Joanna Mielczarek, dyrektor Stowarzyszenia. 
rozwiń zwiń