Marlena Dietrich oczami córki

Ostatnia aktualizacja: 19.12.2021 12:16
"Błękitny anioł", "Szanghaj Ekspres", "Maroko". Wszystkie trzy filmy łączy jedna osoba. Marlena Dietrich, niemiecko-amerykańska aktorka i piosenkarka. Szczegóły jej życia opisuje w biografii córka, Maria Riva, a o książce w "Czasie pogody" opowiada Magda Parys.
Marlena Dietrich
Marlena DietrichFoto: New York Sunday News/domena publiczna/Wikimedia Commons
  • Marlena Dietrich, urodzona 27 grudnia 1901 roku, zmarła 6 maja 1992 aktorka i piosenkarka, stała się symbolem
  • Pełne skandali i romansów, burzliwe życie opisała w biografii Dietrich córka Maria
  • Co było najważniejsze dla Marleny, dlaczego opuściła nazistowskie Niemcy?

Marlena Dietrich pierwsze role zagrała już w latach 20., jednak dopiero film "Błękitny anioł" z 1930 roku przyniósł jej międzynarodowy rozgłos. Największe sukcesy filmowe osiągała w latach 1930–1935, kiedy współpracowała z austriackim reżyserem Josephem von Sternbergiem. Na swoim koncie ma ponad 30 głównych kreacji filmowych, dokonała też ogromnej liczby nagrań płytowych. O szczegółach życia tej niezwykłe osoby na antenie Programu 1 Polskiego Radia opowiada Magda Parys, miłośniczka aktorki.

Marlena Dietrich - kobieta ponadczasowa

Magda Parys nie ukrywa, że jej fascynacja ma kilka źródeł. Jednym z nich jest fakt, że mieszka w Berlinie, mieście, w którym urodziła się Marlena Dietrich. Równie ważne były słowa, jakie Marlena wypowiedziała kiedyś do swojej córki, a które to słowa umieszczono na okładce biografii: "Tylko ty znasz całą prawdę o mnie i tylko ty możesz o mnie napisać tę całą prawdę". Prawda ta dotyczy również okoliczności śmierci wielkiej artystki. Jesienny Paryż i schorowana, pozbawiona władzy w nogach Marlena. Jej odchodzenie było powolne, rozłożone w czasie.

To pozwoliło córce nabrać dystansu do życia spędzonego z matką. - Była z nią przez wiele lat bardzo blisko. Fizycznie i psychicznie. To pozwoliło napisać jej tę książkę, ułożyć sobie życie na nowo w momencie śmierci matki - mówi Parys. A jednak nie było tak, że Maria opiekowała się Marleną. Riva mieszkała w Nowym Jorku. Pomocną rękę do dawnej gwiazdy wyciągnął Polak żydowskiego pochodzenia, który przez wiele lat robił jej zakupy. - Wciąż powtarzał, jaka to była piękna kobieta. To niesamowite, że ten urok Marleny Dietrich wciąż robił na nim tak piorunujące wrażenie - dodaje.

Posłuchaj
15:22 2021_12_19 10_26_09_PR1_Czas_pogody.mp3 Co było ważne dla Marleny Dietrich? (Czas pogody/Jedynka)

 

Marlena Dietrich w okowach miłości

Marlena Dietrich znana jest jednak nie tylko ze swojej działalności artystycznej. Przez lata szokowała opinię publiczną licznymi romansami. Do dziś uważana jest za skandalistkę. Mężczyzną, za którego wyszła za mąż, był producent Rudolf Sieber i właśnie z nim miała córkę Marię. Nie przeszkadzało jej to utrzymywać kontaktów z licznymi kochankami. - Tak naprawdę największą miłością Marleny były chyba Jean Gabin, słynny i wspaniały francuski aktor. To dla niego była w stanie rzucić Siebera, a nawet urodzić w wieku 55 lat kolejne dzieci - tłumaczy Magda Parys.

W życiu Marleny Dietrich bardzo ważny był również pisarz Erich Maria Remarque, autor m.in. powieści "Na Zachodzie bez zmian". Już na pierwszej randce Remarque poinformował jednak ukochaną o swojej impotencji, co przyjęła z ulgą. Odtąd jego rola była rolą czysto towarzyską: wspólnie podróżowali i dyskutowali. - Wydaje mi się, że dla Remarque'a Marlena była największą miłością życia. Dla Marleny nie. Początkowo traktowała go z szacunkiem i była zaangażowana uczuciowo, ale po pewnym czasie, po roku, to mijało - zaznacza gość audycji.

Marlena Dietrich a nazizm

Rzeczą budzącą liczne dyskusje jest sprawa wyjazdu aktorki z nazistowskich Niemiec, ku wściekłości m.in. Goebbelsa. - Decyzja zapadła w momencie, kiedy "Błękitny anioł" wchodził na ekrany kin i okazał się największym niemieckim przebojem. W roku 1930 Marlena płynęła już przez ocean do Stanów Zjednoczonych, do Nowego Jorku - podkreśla Magda Parys. Tam podpisała wieloletnią umowę na kolejne filmy i musiała pozostać na amerykańskiej ziemi.

Zobacz też:

***

Tytuł audycji: Czas pogody

Prowadził: Zbigniew Krajewski 

Data emisji: 19.12.2021 

Godzina emisji: 10.00-12.00

mg

Czytaj także

Kalina Jędrusik. Słynęła z charakterystycznego szeptu, choć myślała o operze

Ostatnia aktualizacja: 20.11.2021 17:34
- Kalina i jej starsza siostra Zofia miały wyjątkowego ojca. Od najmłodszych lat uczył je, że mogą robić w życiu to, co zechcą, byle tylko nikogo nie skrzywdziły. Obie były rozsądne i Kalina w pewnym momencie stwierdziła, że śpiewać jako diva operowa nigdy nie będzie - mówił w Dwójce Dariusz Michalski, dziennikarz muzyczny i konsultant filmu "Bo we mnie jest seks" o Kalinie Jędrusik.
rozwiń zwiń