Co o starości mówiła Ewa Szykulska? Przypominamy rozmowy z gośćmi Jedynki

Ostatnia aktualizacja: 26.12.2021 15:00
W świątecznym wydaniu "Czasu pogody" przypomnieliśmy fragmenty rozmów z tegorocznymi gośćmi: co o starości mówiła Ewa Szykulska? Dlaczego profesor medycyny zajął się śpiewaniem? Na czym polegał fenomen samouka muzycznego, jakim był Andrzej Zaucha?
Ewa Szykulska
Ewa SzykulskaFoto: Robert Palka/Forum

Zatroszczmy się o seniorów 

Święta Bożego Narodzenia to szczególny czas, w którym pamiętamy o naszych bliskich, zwłaszcza seniorach i tych, którym ciężko jest wyjść z domu. Czy nie uciekamy przed słowem "starość"? 

- To jest nieraz iluzoryczne, że nasze dzieci, które prowadziliśmy za rękę do przedszkola, potem do szkoły, zechcą nas w momencie, w którym staniemy się niedołężni, nie będziemy mogli zejść ze schodów, iść do sklepu - mówiła w archiwalnym wywiadzie aktorka Ewa Szykulska. - Niemal niezauważalnie, ale odczuwalnie zmienia się kondycja fizyczna i psychiczna ludzi dojrzałych i starość to kolejny etap życia. Jeśli ktoś kocha życie - a ja kocham bardzo te sekundy uśmiechów, szczęść wszelakich - to jest to coś niezwykłego - dodała. 

Aktorka podkreśliła, że często w społeczeństwie nie zauważa się starszych ludzi. - Widzimy swoją własną babcię - powiedziała. - Dla mężczyzn z kolei kobiety w wieku ok. 50 lat stają się przezroczyste, tak potem stajemy się przezroczyste dla wszystkich innych. Zwraca na nas uwagę cząstka pokoleniowo nam bliska - powiedziała Ewa Szykulska. 


Posłuchaj
07:10 Jedynka/Czas Pogody 26.12.mp3 Przypominamy fragmenty rozmów z gośćmi Programu 1 (Czas Pogody/Jedynka)

 

Andrzej Zaucha - fenomen samouka muzycznego 

30 lat temu zginął śmiercią tragiczną jeden z najwybitniejszych polskich wokalistów - Andrzej Zaucha. Zostały po nim niezwykłe utwory i biografia pt. "Życie, bierz mnie". Autor biografii Jarosław Szubrycht dotarł do wielu faktów z życia Andrzeja Zauchy, o których nie miał pojęcia. 

- W oficjalnie dostępnym życiorysie Andrzeja Zauchy było sporo białych plam, zarówno dotyczących życia zawodowego, jak i życia prywatnego - powiedział. - Dzięki pomocy najbliższej rodziny: córki Agnieszki i cioci - śp. pani Marii, mogłem dowiedzieć się wielu rzeczy, o których wcześniej, poza najbliższym rodzinnym kręgiem, nikt nie wiedział - słyszymy w archiwalnym wywiadzie. 

Andrzej Zaucha nie miał wykształcenia muzycznego, był bardzo dobrze zapowiadającym się sportowcem. - Był świetnym kajakarzem i tę karierę sportową mógł rozwijać, myślę, że niejeden medal na niego czekał. Natomiast z rzeki na suchy ląd wyszedł dzięki muzyce i kolegom, którzy go kusili tym światem - opowiadał rozmówca Małgorzaty Raduchy.  

Ponadto w audycji: 

- W ten świąteczny czas wybraliśmy też najpiękniejsze perełki z naszego archiwum spod litery P - jak "Podwieczorek przy mikrofonie".

Trzecią godzinę świątecznego wydania audycji wypełniło spotkanie z zespołem Singin' Birds, który zaśpiewał pastorałki z tekstami Wandy Chotomskiej, w aranżacjach z trzygłosową harmonią wokalną. Były też kolędy w wykonaniu Mazowsza, Ireny Santor i Jerzego Połomskiego.

Singin' Birds to trio wokalne, którego znakiem rozpoznawczym są stylistyka retro oraz brzmienie głosów w bliskiej harmonii. Joanna Czarkowska, Dominika Kasprzycka-Gałczyńska oraz Dominika Dulny poznały się w szkole muzycznej, a ich wspólne pasje i miłość do muzyki zaowocowały niezwykłą współpracą, która trwa już od kilku lat.


Posłuchaj
10:07 Jedynka/Czas Pogody 26.12 singin birds.mp3 Świąteczne wydanie audycji "Czas Pogody" z zespołem Singin' Birds (Jedynka)

 

Szerokiej publiczności Singin’ Birds dały się poznać m.in. podczas 50. Krajowego Festiwalu Piosenki Polskiej w Opolu, półfinału programu "Must Be The Music", programu „Jaka to melodia” czy trasy koncertowej organizowanej przez Program 1 Polskiego Radia - "Lato z Radiem".

źródło: Singin' Birds Official/Youtube 

***

Tytuł audycji: Czas Pogody 

Prowadzi: Zbigniew Krajewski 

Data emisji: 26.12.2021 r. 

Godzina emisji: 10.00-11.00, 12.00-13.00 

ans 

Czytaj także

"Piosenkarze". Nowe spojrzenie na idoli dawnych lat

Ostatnia aktualizacja: 16.06.2017 15:23
Po "Damach PRL-u" - książce o nietuzinkowych kobietach tamtych lat, Emilia Padoł przybliża ośmiu muzycznych gigantów tamtych czasów.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Andrzej Zaucha - fenomen artystycznego Krakowa

Ostatnia aktualizacja: 26.09.2021 13:30
Choć nie miał formalnego wykształcenia muzycznego, stał się prawdziwym fenomenem. Andrzej Zaucha już za życia został legendą, choć jego gwiazda zbyt krótko jaśniała na artystycznym niebie Krakowa.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Kinga Głyk, talent i skromność. Reportaż "Dama PiK" [POSŁUCHAJ]

Ostatnia aktualizacja: 22.12.2021 11:30
Kinga Głyk, uważana za najlepszą polską basistkę młodego pokolenia, od 12. roku życia występowała z ojcem (wibrafon) i bratem (perkusja) w rodzinnym zespole Głyk P.I.K. Trio.
rozwiń zwiń