Andrzej Matul: Barbarę Krafftównę ściągnąłem do Radia w 1976 roku

Ostatnia aktualizacja: 23.01.2022 15:53
W wieku 93 lat zmarła Barbara Krafftówna – aktorka teatralna, filmowa i kabaretowa. Wśród wielu jej artystycznych dokonań była również współpraca z Polskim Radiem. Występowała w licznych słuchowiskach, ale swoją radiową przygodę rozpoczęła od udziału w "Lecie z Radiem". – Czytała wtedy kryminał Joanny Chmielewskiej – wspomina Andrzej Matul, jeden z prowadzących w tamtym czasie audycję.
Barbara Krafftówna
Barbara KrafftównaFoto: Wojciech Kusiński/Polskie Radio
  • Barbara Krafftówna rozpoczęła współpracę z Polskim Radiem od czytania powieści w odcinkach.
  • Aktorka była również gwiazdą Kabaretu Starszych Panów.
  • Dużą zmianą w jej życiu był wyjazd do USA.

Barbara Krafftówna czyta "Boczne drogi"

Na pomysł przeczytania powieści kryminalnej wpadł twórca "Lata z Radiem" Aleksander Tarnawski. Zastrzegł, że powieść powinna być napisana specjalnie na potrzeby audycji.  Pomyślałem o Joannie Chmielewskiej, bo te wszystkie jej słoneczne kryminały, dowcipne, radosne, były świetnym pomysłem na lato  wspomina.

Joanna Chmielewska nie była specjalnie zainteresowana współpracą, ale w końcu przyszła na spotkanie i postawiła warunek, że powieść będzie czytała Irena Kwiatkowska. Aktorka ta już wcześniej czytała jej kryminał "Lesio". Chmielewska zaproponowała do czytania jeszcze niepublikowany kryminał "Boczne drogi" i nadal upierała się przy Irenie Kwiatkowskiej.  Ale po spotkaniu z Baśką i po tym, jak Baśka zaczęła czytać powieść, Krafftówna stała się kolejną legendą nie tylko teatru i telewizji, ale także Polskiego Radia, a przede wszystkim "Lata z Radiem"  mówi twórca audycji. Zaś Joanna Chmielewska oświadczyła, że nie wyobraża sobie, aby ktoś inny mógł czytać jej powieści.

Aktorka gwiazdą Kabaretu Starszych Panów

Andrzej Matul podkreśla, że Barbara Krafftówna była uczennicą Iwo Galla, którego zawsze ciepło wspominała.  Że ją odnalazł, że ją wymyślił, że ją wszystkiego nauczył  mówi. Nauczył, jak ma wykorzystywać swój głos z lekką, charakterystyczną chrypką. Tak trafiła do teatru i do telewizji, w tym do Kabaretu Starszych Panów, który  zdaniem rozmówcy  bez niej mógłby nie istnieć.

Wyjazd do USA

Dziennikarz zwraca uwagę, że życiowe zmiany nastąpiły wraz z wyjazdem do Stanów Zjednoczonych, gdzie Barbara Krafftówna występowała w spektaklu "Matka" Witkacego, grając rolę po angielsku, choć zupełnie nie znała tego języka.  Miała specjalną nauczycielkę, fonetycznie rozpisany tekst i uczyła się fantastycznie  podkreśla. Zaznacza, że aktorka była uroczym, sympatycznym, dowcipnym, radosnym człowiekiem. - Taką zawsze piegowatą Baśkę Krafftównę będę pamiętał  zapewnia.

Audycja została okraszona piosenkami w wykonaniu Barbary Krafftówny i nagraniami jej ról z radiowego archiwum.

Czytaj także:

Posłuchaj
25:19 2022_01_23 10_10_12_PR1_czas_pogody.mp3 Andrzej Matul wspomina Barbarę Krafftównę (Czas pogody/Jedynka)

 

***

Tytuł audycji: Czas pogody 

Prowadził: Zbigniew Krajewski 

Gość: Andrzej Matul

Data emisji: 23.01.2022

Godzina emisji: 10.10

ag

Czytaj także

Barbara Krafftówna skończyła 90 lat. Czego życzy sobie aktorka?

Ostatnia aktualizacja: 05.12.2018 16:51
Barbara Krafftówna, znakomita aktorka teatralna, filmowa, estradowa właśnie skończyła 90 lat. Wczoraj w Warszawie odbył się benefis aktorki.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Cezary Żak: Barbara Krafftówna była niezwykle twórczą osobą

Ostatnia aktualizacja: 24.01.2022 10:05
- Na pierwszej próbie sytuacyjnej powiedziała mi: słuchaj, mam taki pomysł, żeby wjeżdżać na scenę na wrotkach. Wzięła potem kilka lekcji jazdy i na szczęście powiedziała: nie, jednak to nie był dobry pomysł - wspominał w Dwójce Cezary Żak, który reżyserował przedostatnią sztukę, w której zagrała Barbara Krafftówna. Aktorka zmarła dziś w wieku 93 lat. W specjalnej audycji na antenie Dwójki niezwykłą artystkę teatralną, filmową i kabaretową wspominali ci, którzy znali ją osobiście.
rozwiń zwiń