"Pod Egidą". Jan Pietrzak: starałem się w kabarecie poruszać sprawy ważne

Ostatnia aktualizacja: 17.04.2022 12:50
Rozśmiesza, bawi i poucza nas od wielu dekad jako m.in. satyryk, konferansjer i łowca talentów. W świątecznym wydaniu "Czasu Pogody" Jan Pietrzak opowiada o swoich największych odkryciach i dokonaniach artystycznych. 26 kwietnia artysta będzie obchodził 85. urodziny. 
Jan Pietrzak
Jan Pietrzak Foto: Wojciech Kusiński/Polskie Radio

Kabaret "Pod Egidą" 

54 lata temu, 10 lutego 1968 roku, miał miejsce premierowy występ kabaretu "Pod Egidą". Rzecz działa się w Warszawie, w pałacyku Towarzystwa Przyjaciół Sztuk Pięknych przy ulicy Chmielnej 5. Kabaret to przede wszystkim pomysł Jana Pietrzaka, który chciał stworzyć całkowicie odrębny twór artystyczny, posiadający własną, niepowtarzalną osobowość. - To był kabaret pewnej odwagi i do dzisiaj teksty naszego kabaretu mają bardzo dużą słuchalność na antenie Programu 1 Polskiego Radia. W nocy z czwartku na piątek można posłuchać moich wspomnień z kabaretu - podkreśla Jan Pietrzak. 

Czytaj też: "Pod Egidą kabaretu". Cykl przygotowany przez Jana Pietrzaka>>>

Jan Pietrzak jako kabareciarz zasłynął satyrą polityczną komentującą sytuację społeczno-polityczną, wymierzoną w ustrój PRL. W tych czasach jego twórczość była utożsamiana z etosem Solidarności i głosem antykomunistycznej opozycji. - Zawsze starałem się w kabarecie poruszać rzeczy ważne. Oczywiście przy tym pojawiały się frywolne żarciki, pewne ozdóbki, tak jak to w kabarecie powinno być - wyjawia artysta. 


Posłuchaj
15:30 2022_04_17 10_28_08_PR1_Czas_Pogody.mp3 Jan Pietrzak gościem świątecznego wydania "Czasu Pogody" (Jedynka)

 

"Namówiłem Młynarskiego, żeby pisał teksty"

O Janie Pietrzaku mówi się, że jest tzw. łowcą talentów. Swego czasu to on namówił Wojciecha Młynarskiego na pisanie tekstów. - Wojciech Młynarski to było moje pierwsze odkrycie. Odciągnąłem go od gry w karty w Hybrydach. Powiedziałem mu: słuchaj, jesteś na polonistyce, to napisz coś, i Wojtek spróbował. Później okazało się, że ma wybitny talent i stworzył wspaniałe rzeczy - wspomina. 

Jak sam przyznaje, do pisania wciągnął też m.in. Janusza Koftę. - Mam z tego wielką satysfakcję. W gruncie rzeczy on był mocno skupiony na malowaniu, ale powiedziałem mu, że jedno drugiego nie wyklucza i może spróbować coś napisać. Jacek Kaczmarski był również wielce utalentowany - stwierdza gość Jedynki. - Ci wszyscy ludzie poradziliby sobie beze mnie, ja tylko stworzyłem takie miejsce, w którym młodzi ludzie bez cenzusów rutynowych i papierów mogli w mojej grupie występować - dopowiada. 

Pieśń, która pobudza 

Jan Pietrzak w rozmowie z Małgorzatą Raduchą podkreśla, że w jego ocenie utwór "Żeby Polska była Polską" ukonstytuował go w oczach publiczności. W latach 80. XX wieku pieśń odgrywała rolę hymnu i była uważana za wyraz walki z komunistyczną władzą i poparcia Solidarności. Jej angielski tytuł cytowali w swoich przemówieniach Ronald Reagan i Elżbieta II.

- Tę pieśń zauważył cały światu, a po dziś dzień nie ma koncertu, na którym widzowie by nie prosili mnie o to, żebym ją zaśpiewał - mówi. - Z perspektywy tego, co się dzieje na Ukrainie, nasze dochodzenia do niepodległości, walka o suwerenność, to była pasjonująca historia. (...) Trzeba pilnować, żeby Polska była Polską, nawet w pokojowych czasach. Ta pieśń do tego pobudza - dodaje. 

źródło: MTJ Wytwórnia Muzyczna/Youtube

Piosenki "Pana Janka"

Z okazji jubileuszu 85. rocznicy urodzin Jana Pietrzaka, w studiu im. Witolda Lutosławskiego odbędzie się specjalny koncert, podczas którego znani artyści wykonają piosenki "Pana Janka". - Spora część utworów dotyczy spraw poważnych, chociażby piosenka "Szkopy i kacapy". To słownictwo wojenne, niektórzy uważają je za nieeleganckie, ale ja się na takim słownictwie wychowałem i nie jest to żadna obelga - wyjaśnia. - Pokażemy twórczość, która dotyczy rzeczy istotnych dla Polski - podkreśla. 

Czytaj również: 

***

Tytuł audycji: Czas Pogody 

Prowadził: Zbigniew Krajewski 

Rozmawiała: Małgorzata Raducha

Gość: Jan Pietrzak 

Data emisji: 17.04.2022 r. 

Godzina emisji: 10.28

ans 

Czytaj także

Kabaret "Pod Egidą": Żeby Polska była Polską

Ostatnia aktualizacja: 10.02.2020 05:45
52 lata temu – 10 lutego 1968 roku – miał miejsce premierowy występ kabaretu "Pod Egidą". Rzecz działa się w Warszawie, w pałacyku Towarzystwa Przyjaciół Sztuk Pięknych przy ulicy Chmielnej 5.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Konkurs "Seniorzy w akcji" dla aktywnych na rzecz swoich społeczności

Ostatnia aktualizacja: 11.04.2022 09:00
W konkursie "Seniorzy w akcji" można zgłaszać pomysły aktywności, które osoby starsze mogłyby podejmować na rzecz swojego otoczenia. Chodzi też o zauważanie aktualnych problemów społecznych, w tym wspieranie uchodźców z Ukrainy. Właśnie trwa nabór projektów do tego konkursu.
rozwiń zwiń