Ks. prof. Witold Kawecki: Rzym najlepiej odwiedzić w październiku

Ostatnia aktualizacja: 15.05.2022 15:44
- Dla podkreślenia znaczenia październik jest nazywany miesiącem wakacji kardynałów. Jest wtedy jeszcze pięknie, gorąco, a już po sezonie. A kolory i zapachy Rzymu, wtedy gdy na rusztach ustawionych na ulicach podgrzewa się jadalne kasztany… - mówił w radiowej Jedynce ks. prof. Witold Kawecki, autor przewodnika "Rzym, moje miasto".
Rzym
RzymFoto: Shutterstock/Tupungato

Wszystkie drogi prowadzą do Rzymu

Od Piazza Navona, akweduktów i Pól Marsowych, po Rzym Rafaela, Michała Anioła i Caravaggia. W Wiecznym Mieście każdy znajdzie coś dla siebie - od starożytności, przez wczesne chrześcijaństwo, po współczesne kafejki i gwar turystów. W książce "Rzym, moje miasto. Najpiękniejszy przewodnik" autor oprowadza nas po swoim ukochanym mieście, po miejscach dobrze znanych oraz zakątkach, o których mało kto wie.

- Mój przewodnik nazywa się tak nie dlatego, że najpiękniej napisałem, tylko dlatego, że próbuję to piękno Rzymu pokazać - podkreślił ks. prof. Witold Kawecki.

Ukochany Rzym

Razem z nim spoglądamy na Rzym przez pryzmat dzieł wybitnych twórców: Michała Anioła, Rafaela czy Caravaggia. - Galerię artystów w mojej książce otwiera Michał Anioł. Powiem szczerze, mój ulubiony. Pośród tej plejady artystów włoskich Michał Anioł jest autentykiem nie do podrobienia. Jest tak surowy, naturalny i zarazem genialny... - zachwycał się gość audycji "Czas pogody".

Jako duchowny Witold Kawecki kocha Rzym również za wczesnochrześcijańskie zabytki. - To tam wzrastał pierwotny Kościół z Piotrem i Pawłem, dwoma filarami chrześcijaństwa. To moje miejsce, moja tożsamość. Kocham Rzym. Tam zaczęła się nasza cywilizacja, ja czuję, że moja cywilizacja też się tam zaczęła - wyznał.

Posłuchaj
10:49 kawecki.mp3 Rzym ks. prof. Witolda Kaweckiego (Czas pogody/Jedynka) 

***

Tytuł audycji: Czas pogody

Prowadził: Zbigniew Krajewski 

Rozmawiała: Małgorzata Raducha

Gość: ks. prof. Witold Kawecki (Uniwersytet Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie), autor książki "Rzym, moje miasto. Najpiękniejszy przewodnik"

Data emisji: 15.05.2022

Godzina emisji: 10.24

pg

Czytaj także

85-letni podróżnik, fotograf i sportowiec. "Robię to dla satysfakcji i zdrowia"

Ostatnia aktualizacja: 03.04.2022 14:42
Zwiedził 180 krajów, pasjonuje się fotografią i zdobywa medale na sportowych mistrzostwach seniorów. - Mając metrykalnie ponad 80 lat, mój wiek biologiczny to mniej więcej 50-55 lat - mówi w Programie 1 Polskiego Radia Lech Kowalski, niezwykły 85-latek. W jaki sposób dba o swoje zdrowie?
rozwiń zwiń

Czytaj także

Konkurs "Seniorzy w akcji" dla aktywnych na rzecz swoich społeczności

Ostatnia aktualizacja: 11.04.2022 09:00
W konkursie "Seniorzy w akcji" można zgłaszać pomysły aktywności, które osoby starsze mogłyby podejmować na rzecz swojego otoczenia. Chodzi też o zauważanie aktualnych problemów społecznych, w tym wspieranie uchodźców z Ukrainy. Właśnie trwa nabór projektów do tego konkursu.
rozwiń zwiń