Zgłoszenia do 15 kwietnia
Konkurs "Seniorzy w akcji" skierowany jest do osób 60 plus, które samodzielnie lub w parze z osobą młodszą (o co najmniej 25 lat), chcą realizować działania społeczne oparte na własnym pomyśle. Nabór projektów trwa do 15 kwietnia 2022 roku.
06:02 Jedynka/Czas pogody 10.04.2022.mp3 "Seniorzy w akcji". Konkurs skierowany do tych, co chcą pomagać (Czas Pogody/Jedynka)
- Naszym flagowym programem, do którego zapraszamy osoby starsze z własnymi pomysłami oraz pary międzypokoleniowe, jest program "Seniorzy w akcji", który realizujemy od 15 lat wspólnie z Polsko-Amerykańską Fundacją Wolności - mówi na antenie Programu 1 Marta Białek-Graczyk, prezes Towarzystwa Inicjatyw Twórczych "ę". - Osoby 60 plus, samodzielnie bądź we współpracy z osobą młodszą o co najmniej 25 lat, mogą zgłaszać swoje pomysły na rzecz tego, co można zrobić w najbliższej okolicy - dodaje.
Zaczyna się od pomysłu
Jak podkreśla Marta Białek-Graczyk, organizatorom zależy na poznaniu osób uczestniczących w konkursie. - Zaczyna się od tego, że zapraszamy do złożenia własnego pomysłu i przede wszystkim zależy nam na informacji o tej osobie: kim jest senior, jaki ma pomysł, co mu przeszkadza, co męczy, i o to pytamy - mówi. - To nie jest tylko program dotacyjny, jest to program inkubacyjny, czyli miejsce bezpieczne, przyjemne i wspierające. Można rozwijać swój pomysł, korzystając z naszych szkoleń, warsztatów, wsparcia - informuje.
- Ja przystąpiłam do konkursu ze swoim pomysłem zaakceptowanym przez instytucję, w której pracuje - mówi Jolanta Woch z Muzeum Sztuki Nowoczesnej. - Już po raz drugi biorę udział w grantowym konkursie "Senior w akcji" - zaznacza.
Ponadto w audycji:
10 kwietnia minęła osiemnasta rocznica śmierci barda, wokalisty i autora - Jacka Kaczmarskiego. Zwykle jego piosenki były poważne, pełne refleksji nad naszą historią i narodowymi przywarami, ale Jacek Kaczmarski miał też w sobie odrobinę szaleństwa i dużo humoru. Ten głos i te teksty nigdy się nie zestarzeją....
Jacek Kaczmarski, czyli reprezentant nurtu tzw. piosenki autorskiej, identyfikowany z pierwszą Solidarnością, stanem wojennym i przemianami lat 80. w Polsce. Najbardziej znany był za pieśń "Mury" z 1978 roku, która nawiązywała do utworu katalońskiego barda Lluísa Llacha. Utwór okrzyknięty został hymnem Solidarności i symbolem walki z reżimem.
Spod jego pióra wyszło około 600 wierszy, 5 powieści i dwa libretta, wydał ponad 20 płyt. Ukończył studia na Wydziale Polonistyki Uniwersytetu Warszawskiego. Fascynował się twórczością m.in. Włodzimierza Wysockiego i Bułata Okudżawy. W swojej twórczości odwoływał się przede wszystkim do wartości tradycyjnych.
Portal PolskieRadio.pl przygotował serwis specjalny poświęcony polskim bardom - śpiewającym poetom, tworzącym i występującym w opozycji do oficjalnej kultury PRL.