"Zamach na ambasadora może zacieśnić relacje turecko-rosyjskie"

Ostatnia aktualizacja: 20.12.2016 07:40
- Z pewnością to nie turecki rząd zorganizował zamach na rosyjskiego ambasadora, był to raczej zamach wymierzony w politykę tego rządu. Wzajemne deklaracje Rosji i Turcji, które już padły, że nie oziębi to relacji między tymi państwami, wydają się szczere i prawdziwe - mówi dr Jacek Bartosiak.
Audio
  • Andrzej Talaga i dr Jacek Bartosiak o zamachu na ambasadora Rosji w Turcji, zamachu w Berlinie i współpracownikach Donalda Trumpa (Kontra-punkt/Jedynka)
Służby medyczne i siły policyjne przed galerią sztuki w Ankarze, w której doszło do zamachu na ambasadora Rosji Andriej Karłow
Służby medyczne i siły policyjne przed galerią sztuki w Ankarze, w której doszło do zamachu na ambasadora Rosji Andriej KarłowFoto: TUMAY BERKIN/PAP/EPA

Ambasador Rosji w Turcji Andriej Karłow zmarł w poniedziałek (19.12) od ran postrzałowych odniesionych w następstwie ataku napastnika, który strzelał do niego, gdy ambasador przemawiał w galerii sztuki w Ankarze. Ambasador przebywał na wystawie fotograficznej zatytułowanej "Rosja oczami Turków".

- Wydaje się, że jest to pewnego rodzaju odwet, przestroga ze strony przeciwników bierności rządu tureckiego w sprawie konfliktu w Syrii. Rząd turecki zachowuje się bowiem niekonsekwentnie. Początkowo bardzo wspierał powstańców w Syrii, natomiast w wypadku szturmu na Aleppo zachowywał dziwne milczenie - tłumaczy Andrzej Talaga, publicysta.

Goście audycji komentowali także zamach, do którego doszłu na jarmarku bożonarodzeniowym w Berlinie, a także analizowali pierwsze decyzje personalne prezydenta elekta USA Donalda Trumpa.

***

Tytuł audycji: "Kontra- punkt"

Prowadzi: Grzegorz Ślubowski

Goście: Andrzej Talaga (publicysta), dr Jacek Bartosiak (Centrum Analiz Klubu Jagiellońskiego)

Data emisji: 19.12.2016

Godzina emisji: 21.09

pg/mg

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Rosyjski ambasador zastrzelony w Turcji. "Napastnik mówił o zemście i o Aleppo"

Ostatnia aktualizacja: 19.12.2016 23:46
Ambasador Rosji w Turcji Andriej Karłow zmarł w poniedziałek od ran postrzałowych odniesionych w następstwie ataku napastnika, który strzelał do niego, gdy ambasador przemawiał w galerii sztuki w Ankarze. Ambasador przebywał na wystawie fotograficznej zatytułowanej "Rosja oczami Turków".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Zabójstwo rosyjskiego ambasadora w Turcji. Zatrzymano sześć osób

Ostatnia aktualizacja: 20.12.2016 11:47
Tureckie władze zatrzymały sześć osób po zabójstwie rosyjskiego ambasadora w Ankarze. To najbliższa rodzina 22-letniego zamachowca. Na miejscu są już także rosyjscy specjaliści, którzy mają włączyć się do śledztwa w tej sprawie.
rozwiń zwiń