Co wybór Trumpa oznacza dla Ukrainy?

Ostatnia aktualizacja: 17.01.2017 13:10
W poniedziałek wiceprezydent USA Joe Biden złożył pożegnalną wizytę w Kijowie. To potwierdzenie dobrych relacji prezydenta Ukrainy Petro Poroszenki z obecną administracją amerykańską. Czy podobnie będzie za kadencji Donalda Trumpa?
Audio
  • Łukasz Adamski i Rafał Sadowski o przyszłości Ukrainy (Kontra-punkt/Jedynka)
Konferencja po spotkaniu prezydenta Ukrainy Petro Poroszenki z odchodzącym wiceprezydentem USA Joe Bidenem
Konferencja po spotkaniu prezydenta Ukrainy Petro Poroszenki z odchodzącym wiceprezydentem USA Joe BidenemFoto: PAP/EPA/SERGEY DOLZHENKO

- Wizja polityki zagranicznej Trumpa jest kardynalnie sprzeczna z interesem Ukrainy, ale również Polski. Prezydent elekt uważa, że warto rozmawiać tylko z wielkimi. W swoich ostatnich wypowiedziach mówi on wprost, że dogada się z Władimirem Putinem, tylko porzebuje na to czasu. Z nieoficjalnych ukraińskich źródeł wiadomo, że rząd Poroszenki dostał taką informację, że mają 2-3 miesiące, żeby przedstawić jakąś realistyczną koncepcję zakończenia wojny w Donbasie do końca roku. W przeciwnym razie Amerykanie dogadają się z Rosjanami ponad głowami Ukraińców - tłumaczy Łukasz Adamski z Centrum Polsko-Rosyjskiego Dialogu i Porozumienia.

dr Łukasz Adamski Wizja polityki zagranicznej Trumpa jest kardynalnie sprzeczna z interesem Ukrainy, ale również Polski

Jak zwraca uwagę Rafał Sadowski z Ośrodka Studiów Wschodnich, sprawa Donbasu to dla Ukrainy "nieprzekraczalna granica". - Po stronie ukraińskiej nie ma możliwości zaakceptowania tego, czego chcą Rosjanie, czyli de facto autonomii Donbasu kontrolowanego przez separatystów. Pokazują to chociażby reakcje na Ukrainie na ostatni artykuł jednego z oligarchów, który postulował wycofanie się ze zbyt daleko idącej intergracji z Unią Europejską i odpuszczenie sobie NATO. Spotkało się z bardzo mocną krytyką ze strony opinii publicznej - podkreśla ekspert.

Co Polska może zrobić dla Ukrainy wobec spodziewanej zmiany polityki USA względem Kijowa, dowiesz się z nagrania audycji.

***

Tytuł audycji: "Kontra- punkt"

Prowadzi: Grzegorz Ślubowski

Goście: Łukasz Adamski (Centrum Polsko-Rosyjskiego Dialogu i Porozumienia) i Rafał Sadowski (Ośrodek Studiów Wschodnich)

Data emisji: 16.01.2017

Godzina emisji: 21.09

pg/gs

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Dyrektor Ośrodka Studiów Wschodnich: Rosja ma do zaproponowania tylko kij

Ostatnia aktualizacja: 10.10.2015 09:15
- Rosja nie zdała egzaminu - powiedział Olaf Osica, dyrektor Ośrodka Studiów Wschodnich, oceniając zmiany na wschodzie Europy, które miały miejsce w ostatnich 25 latach.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Symboliczny gest UE w 25. rocznicę rozpadu ZSRR

Ostatnia aktualizacja: 08.12.2016 19:38
Ambasadorowie państw UE zatwierdzili porozumienie z Parlamentem Europejskim w sprawie przepisów znoszących wizy dla obywateli Gruzji i Ukrainy. Równo ćwierć wieku temu w wyniku porozumienia białowieskiego rozpadł się Związek Radziecki.
rozwiń zwiń