Krzysztof Szczerski: jeśli elity nie zmienią UE, zrobią to wyborcy

Ostatnia aktualizacja: 28.02.2017 15:56
- Koncepcje zmian wewnątrz Unii Europejskiej są różne. Ostatecznie jednak głos wciąż jeszcze mają wyborcy. Jeśli więc elity nie będą potrafiły zarządzić zmianą, wyborcy zarządzą nią sami. To dokładnie taka sytuacja, jak w 2015 r. w Polsce, gdy doszło do całkowitej zmiany władzy - mówi Krzysztof Szczerski.
Audio
  • Krzysztof Szczerski o zmianach, jakie powinna przejść Unia Europejska (Kontrapunkt/Jedynka)
Krzysztof Szczerski
Krzysztof SzczerskiFoto: Wojciech Kusiński/PR

Sekretarz stanu w Kancelarii Prezydenta RP jest autorem wydanej niedawno książki "Utopia Europejska. Kryzys integracji i polska inicjatywa naprawy". Jak podkreśla on w radiowej Jedynce, symptomem kryzysu, z którym boryka się UE, jest bardzo poważny kryzys zaufania społecznego i głęboka potrzeba zmiany, artykułowana dziś przez społeczeństwa kolejnych europejskich państw.

- Europejczycy czują, że utracili kontrolę nad swoim własnym życiem z powodu tego, jak bardzo dziś polityka europejska reguluje życie codzienne bez realnej możliwości kontroli wyborców nad tymi decyzjami. W zamian za to UE kiedyś oferowała ludziom bezpieczeństwo. To dzisiaj też zostało utracone, zarówno w sensie ekonomicznym, jak i bezpieczeństwa codziennego życia. Elity są dziś obwiniane za błędną politykę w stosunku do fali imigracyjnej, która spowodowała, że w wielu krajach ludzie po prostu nie czują się bezpiecznie - przekonuje Krzysztof Szczerski.

Jaką koncepcję zmian proponuje gość audycji, dowiesz się z nagrania.

***

Tytuł audycji: Kontra-punkt

Prowadzi: Grzegorz Ślubowski

Gość: prof. Krzysztof Szczerski (sekretarz stanu w Kancelarii Prezydenta RP)

Data emisji: 27.02.2017

Godzina emisji: 21.09

pg/ab

Czytaj także

Krzysztof Szczerski: nie obawiam się o polsko-amerykański sojusz

Ostatnia aktualizacja: 06.02.2017 10:29
- W czasie mojej wizyty rozmawialiśmy o kolejnych etapach budowania polsko-amerykańskiego sojuszu bezpieczeństwa, a nie o tym, czy mógłby on w jakikolwiek sposób się cofnąć - mówi Krzysztof Szczerski, sekretarz stanu w Kancelarii Prezydenta RP.
rozwiń zwiń