Jak blisko lewicy do prawicy? Na rozdrożach dzisiejszej polityki

Ostatnia aktualizacja: 02.05.2017 18:12
1 maja to Święto Pracy i święto lewicy na całym świecie. To również dobra okazja do tego, by zastanowić się czy dotychczasowy podział poglądów politycznych na lewicę i prawicę jest nadal aktualny i co oznacza.
Audio
  • Co dziś dzieli lewicę i prawicę? (Kontra-punkt/ Jedynka)
Uczestnicy demonstracji z okazji Święta Pracy, organizowanej przez Ogólnopolskie Porozumienie Związków Zawodowych i Sojusz Lewicy Demokratycznej
Uczestnicy demonstracji z okazji Święta Pracy, organizowanej przez Ogólnopolskie Porozumienie Związków Zawodowych i Sojusz Lewicy DemokratycznejFoto: PAP/Marcin Obara

Szef działu zagranicznego PAP proponuje, by zastosować rozróżnienie na to, jak podział na lewicę i prawicę rozwijał się na Zachodzie z rozdzieleniem Stanów Zjednoczonych i krajów europejskich oraz tego, jak ten model rozwijał się w Polsce. - W naszym kraju podlegał on zasadniczym zaburzeniom, bo był nałożony na okres intensywnych zmian systemu. Zanim komunizm w Polsce upadł, model transformacji był narzucany przez międzynarodowe instytucje finansowe - opowiada Jarosław Guzy.

Jak dodaje prof. Rafał Chwedoruk z UW, praźródłem tych zjawisk było bankructwo Stanów Zjednoczonych po wojnie w Wietnamie i wycofanie się z parytetu dolara w złocie, co spowodowało ogromne zmiany, m.in. kryzys naftowy. - Polski fenomen polegał na tym, że my wkraczaliśmy w świat, który zaczynał przeżywać strukturalny kryzys, zarówno w wymiarze modelu ekonomicznego, jak i liberalnej demokracji, z czego zupełnie nie zdawaliśmy sobie sprawy. Obraz świata zachodniego według Polaków był bardzo idealistyczny i pozbawiony niuansów - wyjaśnia politolog.

O wyboistych drogach lewicy i prawicy na świecie mówimy więcej w nagraniu audycji.

***

Tytuł audycji: Kontra-punkt

Prowadzi: Grzegorz Ślubowski

Goście: prof. Rafał Chwedoruk (Instytut Nauk Politycznych, Uniwersytet Warszawski), Jarosław Guzy (szef działu zagranicznego PAP, komentator międzynarodowy)

Data emisji: 1.05.2017

Godzina emisji: 21.10

sm/mg

Czytaj także

Krzysztof Rak: Schulz wyróżnia się z tego tła dosyć bezbarwnych szefów SPD

Ostatnia aktualizacja: 06.02.2017 18:54
- Martin Schulz ma temperament, potrafi mówić, ma refleks, nie jest nudny. Wyróżnia się z tego tła dosyć bezbarwnych szefów SPD. Jego poprzednicy przypominali urzędników, a nie takich pełnokrwistych polityków. - mówił na antenie radiowej Jedynki Krzysztof Rak.  
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Chiny zaczynają kwestionować dominację USA na Dalekim Wschodzie "

Ostatnia aktualizacja: 06.04.2017 19:35
- Wydaje mi się, że Chiny prowadzą podwójną grę - ocenił w radiowej Jedynce wieloletni szef Polskiego Klubu Atlantyckiego Jarosław Guzy.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Maciej Jastrzębski: Rosja nie robi nic w kwestii poprawy relacji z Polską

Ostatnia aktualizacja: 10.04.2017 20:36
W stosunkach polsko-rosyjskich jest dużo chęci, ale brakuje konkretnych działań - powiedział na antenie Jedynki korespondent Polskiego Radia w Moskwie Maciej Jastrzębski. Ekspert ds. międzynarodowych Jarosław Guzy dodał, że przyczyną impasu we wzajemnych relacjach może być zwrot Rosji w stronę imperializmu.
rozwiń zwiń