X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Jak blisko lewicy do prawicy? Na rozdrożach dzisiejszej polityki

Ostatnia aktualizacja: 02.05.2017 18:12
1 maja to Święto Pracy i święto lewicy na całym świecie. To również dobra okazja do tego, by zastanowić się czy dotychczasowy podział poglądów politycznych na lewicę i prawicę jest nadal aktualny i co oznacza.
Audio
  • Co dziś dzieli lewicę i prawicę? (Kontra-punkt/ Jedynka)
Uczestnicy demonstracji z okazji Święta Pracy, organizowanej przez Ogólnopolskie Porozumienie Związków Zawodowych i Sojusz Lewicy Demokratycznej
Uczestnicy demonstracji z okazji Święta Pracy, organizowanej przez Ogólnopolskie Porozumienie Związków Zawodowych i Sojusz Lewicy DemokratycznejFoto: PAP/Marcin Obara

Szef działu zagranicznego PAP proponuje, by zastosować rozróżnienie na to, jak podział na lewicę i prawicę rozwijał się na Zachodzie z rozdzieleniem Stanów Zjednoczonych i krajów europejskich oraz tego, jak ten model rozwijał się w Polsce. - W naszym kraju podlegał on zasadniczym zaburzeniom, bo był nałożony na okres intensywnych zmian systemu. Zanim komunizm w Polsce upadł, model transformacji był narzucany przez międzynarodowe instytucje finansowe - opowiada Jarosław Guzy.

Jak dodaje prof. Rafał Chwedoruk z UW, praźródłem tych zjawisk było bankructwo Stanów Zjednoczonych po wojnie w Wietnamie i wycofanie się z parytetu dolara w złocie, co spowodowało ogromne zmiany, m.in. kryzys naftowy. - Polski fenomen polegał na tym, że my wkraczaliśmy w świat, który zaczynał przeżywać strukturalny kryzys, zarówno w wymiarze modelu ekonomicznego, jak i liberalnej demokracji, z czego zupełnie nie zdawaliśmy sobie sprawy. Obraz świata zachodniego według Polaków był bardzo idealistyczny i pozbawiony niuansów - wyjaśnia politolog.

O wyboistych drogach lewicy i prawicy na świecie mówimy więcej w nagraniu audycji.

***

Tytuł audycji: Kontra-punkt

Prowadzi: Grzegorz Ślubowski

Goście: prof. Rafał Chwedoruk (Instytut Nauk Politycznych, Uniwersytet Warszawski), Jarosław Guzy (szef działu zagranicznego PAP, komentator międzynarodowy)

Data emisji: 1.05.2017

Godzina emisji: 21.10

sm/mg

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Krzysztof Rak: Schulz wyróżnia się z tego tła dosyć bezbarwnych szefów SPD

Ostatnia aktualizacja: 06.02.2017 18:54
- Martin Schulz ma temperament, potrafi mówić, ma refleks, nie jest nudny. Wyróżnia się z tego tła dosyć bezbarwnych szefów SPD. Jego poprzednicy przypominali urzędników, a nie takich pełnokrwistych polityków. - mówił na antenie radiowej Jedynki Krzysztof Rak.  
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Chiny zaczynają kwestionować dominację USA na Dalekim Wschodzie "

Ostatnia aktualizacja: 06.04.2017 19:35
- Wydaje mi się, że Chiny prowadzą podwójną grę - ocenił w radiowej Jedynce wieloletni szef Polskiego Klubu Atlantyckiego Jarosław Guzy.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Maciej Jastrzębski: Rosja nie robi nic w kwestii poprawy relacji z Polską

Ostatnia aktualizacja: 10.04.2017 20:36
W stosunkach polsko-rosyjskich jest dużo chęci, ale brakuje konkretnych działań - powiedział na antenie Jedynki korespondent Polskiego Radia w Moskwie Maciej Jastrzębski. Ekspert ds. międzynarodowych Jarosław Guzy dodał, że przyczyną impasu we wzajemnych relacjach może być zwrot Rosji w stronę imperializmu.
rozwiń zwiń