"Problem z adaptacją dotyczy pewnych grup muzułmanów"

Ostatnia aktualizacja: 30.05.2017 12:44
- W większości są to potomkowie gastarbeiterów, czyli osób niewykształconych, które przyjechały wykonywać bardzo proste prace i przywoziły ze sobą bardzo ludyczny, nieskomplikowany islam. Młodzieży urodzonej w Europie taki islam nie odpowiada i bardzo często zaczyna ona szukać na własną rękę - mówi dr hab. Agata Skowron-Nalborczyk.
Audio
  • Dr hab. Agata Skowron-Nalborczyk i prof. Henryk Domański o muzułmanach w Europie (Kontra-punkt/Jedynka)
Muzułmanki w tradycyjnych strojach (zdj. ilustracyjne)
Muzułmanki w tradycyjnych strojach (zdj. ilustracyjne)Foto: Pixabay/Jusch

Punktem wyjścia audycji było pytanie, czy muzułmanie - i szerzej islam - stanowią dziś zagrożenie w Europie. W tym kontekście pojawił się również temat adaptacji kulturowej zamieszkujących Europę wyznawców tej religii.

- Ostatnio ukazała się książka "Europe’s angry muslims", gdzie prześledzone są "kariery" pierwszych terrorystów. Widać, że pochodzili oni ze zdegradowanych środowisk, o bardzo niskim poziomie wykształcenia rodziców. Sami też otrzymali słabe wykształcenie, a ci, którzy chcieli coś dalej robić byli traktowani przez swoich kolegów – np. we Francji – w deprymujący sposób. Następnie trafiali do więzienia i właśnie tam często się radykalizowali - tłumaczy dr hab. Agata Skowron-Nalborczyk.

Z kolei prof. Henryk Domański podkreśla, że sprawcami ataków terrorystycznych motywowanych islamskim fanatyzmem są jednostki. - Przenoszenie tego, tak jak to się robi w takim potocznym odczuciu, na islam czy na wszystkich, którzy się różnią, jest uproszczeniem - uważa socjolog.

Czy islam może zyskiwać w Europie na popularności? O tym w nagraniu audycji.

***

Tytuł audycji: Kontra-punkt

Prowadzi: Grzegorz Ślubowski

Goście: dr hab. Agata Skowron-Nalborczyk (Zakład Islamu Europejskiego Uniwersytetu Warszawskiego), prof. Henryk Domański (Instytut Filozofii i Socjologii Polskiej Akademii Nauk)

Data emisji: 29.05.2017

Godzina emisji: 21.10

pg/zi

Czytaj także

Mężczyzna i kobieta w społecznościach muzułmańskich

Ostatnia aktualizacja: 04.03.2017 12:30
W Muzeum Azji i Pacyfiku w Warszawie oglądać można wystawę "Odkryte - zakryte. Mężczyzna i kobieta w społecznościach muzułmańskich". - Daliśmy pierwszeństwo mężczyznom, także w tytule, dlatego, ze to oni częściej występują w przestrzeni odkrytej, publicznej, natomiast kobiety dosłownie i w przenośni znalazły się za zasłoną - mówi kuratorka wystawy Magdalena Ginter-Frołow.
rozwiń zwiń