Fake news. "Nie byłoby tej inwazji, gdyby nie kłopoty dziennikarstwa"

Ostatnia aktualizacja: 13.06.2017 12:49
- Problemy te związane są z drastycznym często spadkiem przychodów, a co za tym idzie – z obniżeniem poziomu, ze zmniejszeniem składów redakcji - mówi Łukasz Warzecha z tygodnika "Do Rzeczy".
Audio
  • Jak fałszywe informacje wpływają na naszą rzeczywistość i czy możemy się przed tym uchronić (Kontra-punkt/Jedynka)
(zdjęcie ilustracyjne)
(zdjęcie ilustracyjne)Foto: Melpomene/Shutterstock

Jak zwraca uwagę publicysta, dzisiaj dziennikarstwo jest zupełnie inne niż było 15 lat temu. - Po pierwsze dlatego, że ogromną rolę odgrywa teraz internet, czyli nacisk na szybką informację. Jednocześnie brakuje pieniędzy na ludzi, którzy by mogli te informacje sprawdzać. Myślę, że te dwa czynniki nakładają się na siebie - przekonuje Łukasz Warzecha.

Michał Kolanko z "Rzeczpospolitej" wymienia jeszcze inny aspekt związany ze zjawiskiem tzw. fake news. - W dobie, gdy internet staje się dominującą przestrzenią, w której toczymy dyskusję, i w której pojawiają się nowe informacje, czasem prawdziwe, a czasem fałszywe, jest coraz więcej treści. Serwisy społecznościowe zaczynają rozumieć, że potrzebują instytucjonalnych metod weryfikacji tego, co się w nich pojawia - twierdzi gość radiowej Jedynki.

Czy serwisy społeczniościowe typu Facebook mają charekter neutralny? Jak fake news wpływają na jakość demokracji? O tym w nagraniu audycji.

***

Tytuł audycji: Kontra-punkt

Prowadzi: Grzegorz Ślubowski

Goście: Łukasz Warzecha ("Do Rzeczy"), Michał Kolanko ("Rzeczpospolita")

Data emisji: 12.06.2017

Godzina emisji: 21.08

pg/gs

Czytaj także

"By w Rosji coś się zadziało, potrzeba więcej wysiłku niż gdzie indziej"

Ostatnia aktualizacja: 06.06.2017 12:20
- Rosja jest takim obszarem, gdzie zjawisko entropii działa ze znacznie większą intensywnością i siłą w porównaniu z resztą globu - mówi Piotr Skwieciński, autor książki "Kompleks Rosji".
rozwiń zwiń