Dr Romuald Sadowski. Papcio dziewczyn z ośrodka

Ostatnia aktualizacja: 04.10.2016 12:00
Dr Romuald Sadowski od kilkudziesięciu lat przez wychowanki domu poprawczego nazywany jest papciem. - To ciepłe, piękne słowo, jest mi miło, ale bywa, że i smutno, bo w życiu tych nastoletnich dziewcząt nie było bliskiej osoby, do której miałyby zaufanie - mówi.
Audio
  • Dr Romuald Sadowski o pracy w zakładzie poprawczym w Falenicy (Życia rysy/Jedynka)
Ogromna większość dziewcząt trafiających do ośrodka ma za sobą bardzo trudne dzieciństwo (zdjęcie ilustracyjne)
Ogromna większość dziewcząt trafiających do ośrodka ma za sobą bardzo trudne dzieciństwo (zdjęcie ilustracyjne)Foto: GlowImages/EastNews

Dyrektor Schroniska dla Nieletnich i Zakładu Poprawczego w Warszawie-Falenicy podkreśla, że jego największym sukcesem nie są nowoczesne boiska i sale, ale atmosfera panująca w ośrodku, dzięki której dziewczęta czują się "w miarę bezpiecznie".

Jednak nie wszystkim wychowankom dr. Sadowskiego udaje się wyjść na prostą. W ośrodku w Falenicy przebywała m.in. Ola Gietner, znana dzięki świetnie przyjętej roli w filmie "Cześć, Tereska". - Mam z nią kontakt do dziś, z tym że wciąż zmaga się ona z własnymi problemami, które są skutkiem bardzo traumatycznych, tragicznych przeżyć. Jej problemem - upoważniła mnie do mówienia o tym - jest uzależnienie - przyznaje gość Jedynki. - Po opuszczeniu naszej placówki Ola złamała prawo, znalazła się w więzieniu - dodaje.

Gość audycji wspomina też śluby swoich wychowanek i opowiada, jak - niczym ojciec - prowadził panny młode do ołtarza. Wyjaśnia również, jakie nieprawidłowości zauważa w praktyce kierowania młodych ludzi do różnych ośrodków przez sądy i przyznaje, że dla dobra swoich wychowanek... łamał prawo!

***

Tytuł audycji: "Życia rysy" w cyklu "Twarzą w twarz".

Prowadzi: Agata Puścikowska

Gość: dr Romuald Sadowski (dyrektor Schroniska dla Nieletnich i Zakładu Poprawczego w Warszawie-Falenicy)

Data emisji: 3.10.2016

Godzina emisji: 23.04

mg/pg

Czytaj także

Psycholog: współczuję dzieciom-sprawcom

Ostatnia aktualizacja: 12.03.2015 21:28
Nastolatek zabija swoich rodziców, dwie dziewczyny razem popelniają samobójstwo. Co rodzice wiedzą o swoich dzieciach i jak mogą do nich dotrzeć?
rozwiń zwiń

Czytaj także

Siostra, która ratuje narkomanów znad krawędzi

Ostatnia aktualizacja: 08.04.2016 19:07
- Odnajduję się w kontakcie z ludźmi uzależnionymi, do tego zostałam powołana - siostra Jolanta Glapka z Fundacji "Pasja życia".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Rozmowy, które kształtują naszą przyszłość

Ostatnia aktualizacja: 27.09.2016 12:10
- Coach, to jest taka osoba, która zadaje pytania i przeprowadza wartościową rozmowę. Coach nie mówi ludziom, jak mają postępować, ale szuka z klientem właściwych rozwiązań i opcji. Jest to taki towarzysz w rozmowie w procesie w dochodzeniu do celów - wyjaśniała Magda Macyszyn, coach kobiet.
rozwiń zwiń