Dr Paweł Grabowski - lekarz, który towarzyszy

Ostatnia aktualizacja: 22.11.2016 13:25
Współczesny doktor Judym mieszka na Podlasiu. To Paweł Grabowski, który prowadzi Hospicjum Domowe św. Proroka Eliasza, pomagając chorym w ich domach.
Audio
  • Dr n. med. Paweł Grabowski o prowadzeniu domowego hospicjum na podlaskiej wsi (Życia rysy/Jedynka)
zdj. ilustracyjne
zdj. ilustracyjneFoto: Pixabay/ladybugkreativ

Wieś Nowa Wola, w której działa ta inicjatywa, położona jest tuż pod białoruską granicą. Mieszkają tam katolicy, prawosławni, protestanci i Tatarzy, którzy są muzułmanami. Dr Grabowski przybył tam z Krakowa. - Stamtąd pochodzę, tam kończyłem studia medyczne i robiłem specjalizację I stopnia. II stopień zdobywałem już w Warszawie, z ktorej trafiłem na Podlasie - opowiada.

Jak mówi, jego praca w hospicjum wymyka się z ram współczesnej opieki zdrowotnej. - Medycyna kiedyś służyła temu, by wyleczyć, pomóc i zawsze towarzyszyć. Dziś chodzi o to, żeby przyjąć, przeprowadzić jakąś procedurę i wypisać. My próbujemy przywrócić to, co medycyna zatraca - przekonuje.

Dlaczego na Podlasiu funkcjonują dwa kalendarze? Z jakiego powodu tamtejsi mieszkańcy nie chcą umierać w szpitalu lub tradycyjnym hospicjum? O tym w audycji.

***

Tytuł audycji: "Życia rysy" w cyklu "Twarzą w twarz".

Prowadzi: Agata Puścikowska

Gość: dr n. med. Paweł Grabowski (hospicjum z Nowej Woli)

Data emisji: 22.11.2016

Godzina emisji: 23.05

mg/ab

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

"Mądra obecność daje siłę, a walka o relacje chroni przed dezintegracją"

Ostatnia aktualizacja: 02.04.2016 22:55
- Bliskość i obecność to coś, co ks. Jan Kaczkowski wyniósł z domu i czego uczył wszystkich dookoła. Litowanie się nad ludźmi jeszcze ich bardziej dobija, a chorym potrzeba bycia dla nich - mówił Piotr Żyłka, autor wywiadu rzeki "Życie na pełnej petardzie".
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Gajusz" - miejsce pełne miłości i opieki

Ostatnia aktualizacja: 24.06.2016 10:50
Nazywana "cesarzową" Tisa Żawrocka–Kwiatkowska to matka, filmoznawca i podróżniczka, która od 20 lat pomaga nieuleczalnie chorym dzieciom i ich rodzicom.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Kim pani jest". Życie poświęcone chorej matce

Ostatnia aktualizacja: 22.11.2016 11:30
Przejmująca historia miłości córki do matki, a jednocześnie studium psychologiczne kobiety opiekującej się chorą na Alzheimera.
rozwiń zwiń