Marek Mądrzejewski: stan wojenny nas nie zaskoczył

Ostatnia aktualizacja: 13.12.2016 14:15
- W sobotę 12 grudnia wracałem z obrad Komisji Krajowej NSZZ "Solidarność". Wydano tam zalecenie, które obligowało tych członków związku, którzy pozostaną na wolności, do podjęcia strajku w przypadku wprowadzenia stanu nadzwyczajnego - mówi wicedyrektor radiowej Jedynki i były działacz Solidarności.
Audio
  • Marek Mądrzejewski wspomina stan wojenny (Życia rysy/Jedynka)
Marek Mądrzejewski
Marek MądrzejewskiFoto: Wojciech Kusiński/PR

W dniu wprowadzenia stanu wojennego, 13 grudnia 1981 roku, Marek Mądrzejewski był w rodzinnym domu w Bydgoszczy, gdzie zatrzymał się w drodze powrotnej z Gdańska do Warszawy. Bardzo szybko zorientował się, co się dzieje.

Czytaj więcej
stan wojenny 1200 free
STAN WOJENNY - SERWIS SPECJALNY

- Z samego rana pognałem do Zarządu Regionu NSZZ "Solidarność" w Bydgoszczy. Akurat przechodziłem przez rynek w Fordonie, dzielnicy Bydgoszczy, która setki lat była samodzielnym miasteczkiem. Znajduje się tam więzienie – w tej chwili męskie, ale przez wiele dziesięcioleci było to ciężkie więzienie dla kobiet. Wówczas zobaczyłem przejeżdżające pierwsze autokary, które z tego rynku skręcały w bramy więzienia. W środku były Alina Pieńkowska i Ania Walentynowicz. Było już wiadomo, o co chodzi - wspomina działacz opozycji antykomunistycznej.

Na początku lat 80. Marek Mądrzejewski dwukrotnie siedział w więzieniu. Do którego kraju dostał propozycję wyjazdu od władz i kto go uczył, jak zachować godność w celi, dowiesz się z nagrania audycji.

***

Tytuł audycji: "Życia rysy" w cyklu "Twarzą w twarz"

Prowadzi: Rafał Porzeziński

Gość: Marek Mądrzejewski (wicedyrektor radiowej Jedynki, działacz opozycji antykomunistycznej)

Data emisji: 12.12.2016

Godzina emisji: 23.06

pg/mg

Czytaj także

Kornel Morawiecki: 13 grudnia to był dzień zdrady narodowej

Ostatnia aktualizacja: 13.12.2016 08:23
- Ten dzień niszczył nadzieję. Rządzący Polską przecież podpisali wcześniej porozumienia sierpniowe, gwarantowali, że wolne związki zawodowe będą miały miejsce. A potem działaczy wsadzano do więzień – tak wspomina stan wojenny Kornel Morawiecki, działacz opozycji demokratycznej za czasów PRL.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Świadkowie o 13 grudnia 1981 roku

Ostatnia aktualizacja: 13.12.2016 23:50
W 35. rocznicę wprowadzenia stanu wojennego, w Polskim Radiu 24 emitujemy wspomnienia świadków wydarzeń z 13 grudnia 1981 roku. Wśród naszych gości znaleźli się m.in. Bogdan Borusewicz, Małgorzata Łopińska, Krzysztof Wyszkowski, Janina Jankowska, Henryk Wujec, Jan Rulewski, Agnieszka Romaszewska, Andrzej Gwiazda, Maciej Iłowiecki, Romuald Szeremietiew i Bogdan Lis.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Robert Kostro: rzekoma decyzja z 12 grudnia o wprowadzeniu stanu wojennego to fikcja

Ostatnia aktualizacja: 13.12.2016 09:36
- Bardzo konkretne przygotowania do wprowadzenia stanu wojennego trwały już od wiosny 1981 roku - mówi w "Sygnałach dnia" dr Robert Kostro, dyrektor Muzeum Historii Polski.
rozwiń zwiń