Siostra Edyta od ludzi ulicy

Ostatnia aktualizacja: 24.01.2017 11:50
- Pomagam wszystkim osobom, które żyją na ulicy. Chodzę na dworce, pod mosty, odwiedzam pustostany, rampy i bocznice kolejowe, stare magazyny, klatki schodowe - mówi s. Edyta Kasjan ze zgromadzenia Sióstr Maryi Niepokalanej i Stowarzyszenia "Misja Dworcowa".
Audio
  • S. Edyta Kasjan o swojej pracy z ludźmi żyjącymi na ulicy (Życia rysy/Jedynka)
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjneFoto: PAP/PA/Yui Mok

Bohaterka audycji oprócz pracy jako streetworkerka wraz z inną siostrą zakonną prowadzi ośrodek, który oferuje schronienie samotnym kobietom. - Osoby, które spotykam, niosą bagaż traumatycznych doświadczeń, to przemoc, brak miłości i bezpieczeństwa, odrzucenie, handel ludźmi. Każda osoba, która żyje na ulicy, odczuwa żal z powodu utraconego domu. Nikt nie mówi sobie: "od dziś będę bezdomna i będę szczęśliwa" - podkreśla.

Siostra Edyta pracuje we Wrocławiu. - Nasze zgromadzenie powstało w XIX wieku, kiedy do tego miasta przyjeżdżały młode kobiety w poszukiwaniu pracy i często się gubiły. Wtedy władze miasta skierowały pytanie do Kościoła, czy któryś ksiądz mógłby się tym zająć. Najlepszym kandydatem okazał się ks. Jan Schneider, który pracował wcześniej z kobietami w fabryce cygar. To on stworzył stowarzyszenie, a z niego powstało zgromadzenie - mówi gość audycji.

Rozmówczyni Agaty Puścikowskiej opowiada też o ludziach, którzy mimo propozycji pomocy chcą nadal mieszkać na dworcu lub w altankach na działkach.

***

Tytuł audycji: "Życia rysy" w cyklu "Twarzą w twarz"

Prowadzi: Agata Puścikowska

Gość: s. Edyta Kasjan (streetworkerka, działaczka stowarzyszenia "Misja Dworcowa", członkini zgromadzenia Sióstr Maryi Niepokalanej)

Data emisji: 23.01.2017

Godzina emisji: 23.05

mg/mz

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Jest sprawa! Bezdomna kontra urzędnicy

Ostatnia aktualizacja: 06.05.2016 15:30
Pani Maria przez trzy lata była bezdomna, bo nie umiała przebrnąć przez urzędnicze procedury. Zapraszamy na reportaż.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Anna Bałchan. Siostra, która pomaga prostytutkom

Ostatnia aktualizacja: 25.05.2016 12:00
- Ludzie, którzy są porzuceni, którzy w dzieciństwie doświadczali przemocy, jako dorośli zmagają się z bardzo głębokimi ranami - mówi Anna Bałchan ze Zgromadzenia Sióstr Maryi Niepokalanej, prezes Stowarzyszenia "Po Moc" w Katowicach.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Dr Romuald Sadowski. Papcio dziewczyn z ośrodka

Ostatnia aktualizacja: 04.10.2016 12:00
Dr Romuald Sadowski od kilkudziesięciu lat przez wychowanki domu poprawczego nazywany jest papciem. - To ciepłe, piękne słowo, jest mi miło, ale bywa, że i smutno, bo w życiu tych nastoletnich dziewcząt nie było bliskiej osoby, do której miałyby zaufanie - mówi.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Mentor" - reportaż Jakuba Tarki

Ostatnia aktualizacja: 18.01.2017 08:10
W swoim życiu zajmował się wieloma rzeczami. Wydawał gazety, był animatorem w domach kultury, zakładał spółdzielnie mieszkaniowe. Potrafił się świetnie odnaleźć w rzeczywistości PRL.
rozwiń zwiń