Wolontariat w Kwaterze Ł krok po kroku. "To wyjątkowe miejsce"

Ostatnia aktualizacja: 02.05.2017 17:33
- Największą nagrodą będzie dla mnie to, gdy wszyscy Polacy będą myśleć o Żołnierzach Wyklętych-Niezłomnych jak o bohaterach, bo jesteśmy w tym temacie podzieleni - mówi wolontariusz Krzysztof Wieczorek.
Audio
  • Krzysztof Wieczorek mówi o tym, dlaczego czuję potrzebę pomaganiu jako wolontariusz na Kwaterze Ł (Życia rysy/ Jedynka)
Kwatera na Łączce  miejsce pochówku Żołnierzy Wyklętych przy murze Cmentarza Wojskowego na Powązkach w Warszawie
Kwatera na Łączce – miejsce pochówku Żołnierzy Wyklętych przy murze Cmentarza Wojskowego na Powązkach w WarszawieFoto: Wikimedia Commons/Zlisiecki, lic. CC-BY-SA-3.0

Mieszkający na co dzień w Nowej Rudzie mechanik górniczy Krzysztof Wieczorek pomaga w pracach nad ekshumacjami osób pomordowanych przez służby bezpieczeństwa w latach 1945-1956 w Kwaterze Ł na Cmentarzu Wojskowym na Powązkach. Jak podkreśla, jest to dla niego osobista misja, która w przyszłości może pomóc w budowaniu mostów i więzi porozumienia podzielonego społeczeństwa.

- Łączka jest dla mnie wyjątkowym miejscem, choć w Polsce nie jest jedynym takim cmentarzem, i czuję potrzebę pomagania, by móc uczcić pamięć tych, którzy zginęli. Technicznie polega to na przesiewaniu ziemi centymetr po centymetrze, szukając najmniejszych szczątków i przedmiotów osobistych, jak choćby medalików, guzików - opowiada Krzysztof Wieczorek.

O wyprawach na najwyższe szczyty, w tym Koronę Ziemi, wyjątkowych kobietach i osobistych bohaterach gościa mówimy w nagraniu audycji.

***

Tytuł audycji: Życia rysy w paśmie Twarzą w twarz

Prowadzi: Agata Puścikowska

Gość: Krzysztof Wieczorek (mechanik górniczy z Nowej Rudy na Dolnym Śląsku, w ramach wolontariatu pracuje na kwaterze na Łączce)

Data emisji: 1.05.2017

Godzina emisji: 23.09

sm/mg

Czytaj także

Pomoc bezdomnym miarą naszego człowieczeństwa

Ostatnia aktualizacja: 14.01.2017 13:34
- Każdy człowiek, bez względu na wszystko, ma prawo do tego, by był traktowany z szacunkiem - apelowała Adrianna Porowska, na co dzień pomagająca bezdomnym.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Dlaczego młodzi decydują się na wolontariat misyjny?

Ostatnia aktualizacja: 04.02.2017 14:30
Śmierć młodej wolontariuszki misyjnej, Heleny Kmieć, wywołała wiele pytań: kim w ogóle są wolontariusze misyjni? dokąd i po co wyjeżdżają? czy ich praca jest bezpieczna? I dlaczego większość wolontariuszy misyjnych to młode kobiety?
rozwiń zwiń