Czy w Warszawie powstanie Narodowe Muzeum Przyrodnicze?

Ostatnia aktualizacja: 23.05.2017 12:20
O stworzenie tej placówki walczy grupa naukowców i pasjonatów, do których ostatnio dołączył burmistrz Pragi Północ. - Wspólnie staramy się przekonać rząd, że takie muzeum jest konieczne - mówił w radiowej Jedynce dr hab. Tomasz Sulej.
Audio
  • Dr hab. Tomasz Sulej o inicjatywie powstania Narodowego Muzeum Przyrodniczego (Życia rysy/Jedynka)
Międzynarodowa wystawa Dinozaury na żywo otwarta na błoniach Stadionu Narodowego w Warszawie w listopadzie 2015 r.
Międzynarodowa wystawa "Dinozaury na żywo" otwarta na błoniach Stadionu Narodowego w Warszawie w listopadzie 2015 r.Foto: PAP/Paweł Supernak

Pracownik Instytutu Paleobiologii PAN i kierownik Muzeum Ewolucji podkreślił, że Warszawa jest jedyną stolicą dużego kraju europejskiego, w której nie ma muzeum przyrodniczego z prawdziwego zdarzenia.

Czytaj dalej
Ozimek pap 1200.jpg
Ozimek, latający gad sprzed 230 mln lat. Sensacyjne odkrycie w Krasiejowie

- Paradoksalnie wydaje mi się, że z tego powodu mamy problem ze śmieciami w lesie. Generalnie wszyscy mamy wyobrażenie, że w muzeum znajdują się bardzo cenne eksponaty. A jak wchodzimy do muzeum przyrodniczego, to widzimy tam zwierzęta, rośliny, skamieniałości i wtedy podświadomie zaczynamy rozumieć, że to jest naprawdę coś cennego, że przyroda jest ważna - tłumaczył dr hab. Tomasz Sulej.

Gdzie mogłoby powstać Narodowe Muzeum Przyrodnicze? Na jakie trudności w prowadzeniu wykopalisk natrafiają polscy paleontolodzy? Jakie dinozaury żyły kiedyś na polskich ziemiach? I czy Smok Wawelski istniał naprawdę? O tym w nagraniu audycji.

***

Tytuł audycji: Życia rysy w paśmie Twarzą w twarz

Prowadzi: Agata Puścikowska

Gość: dr hab. Tomasz Sulej (pracownik Instytutu Paleobiologii PAN i kierownik Muzeum Ewolucji w Warszawie)

Data emisji: 22.05.2017

Godzina emisji: 23.08

mg/pg

Czytaj także

Prehistoryczny bumerang w polskiej jaskini

Ostatnia aktualizacja: 15.07.2016 14:50
Prof. Paweł Valde-Nowak od lat zajmuje się badaniem najstarszych dziejów Europy. W latach 80. w Jaskini Obłazowej na Podhalu znalazł najstarszy bumerang na świecie.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Archeologia przyszłości i przyszłość archeologii

Ostatnia aktualizacja: 03.03.2017 21:42
Przyszłością dla archeologii są badania nieinwazyjne, wizualizacje i wirtualne mapy stanowisk. O wyzwaniach, przed jakimi stoi świat nauki rozmawiamy z doświadczonymi ekspertami.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Osada, w której chodziło się po dachach, a drzwiami był komin

Ostatnia aktualizacja: 24.03.2017 21:43
Jedno z najstarszych miast świata, tureckie Catalhoyuk nie przestaje zaskakiwać. - Na zabudowę tej osady składały się domy, zbudowane jeden obok drugiego, jak plastry miodu, bez otworu drzwiowego, więc wejścia były prowadzone przez dach - opowiada archeolog, prof. Arkadiusz Marciniak.
rozwiń zwiń