Aktor, którzy tworzy historię

Ostatnia aktualizacja: 13.06.2017 13:01
Arkadiusz Głogowski opowiada o wieczernicach w willi Jeżewo w Józefowie, która należała kiedyś do gen. Stefana Grota-Roweckiego. Raz do roku są w nich organizowane historyczne wieczernice.
Audio
  • Arkadiusz Głogowski opowiada o wieczernicach historycznych w byłej willi generała Stefana Grota-Roweckiego (Twarzą w twarz/Jedynka)
Arkadiusz Głogowski
Arkadiusz Głogowski Foto: Wojciech Kusiński/Polskie Radio

W sobotę (17.06) odbędzie się kolejna, 11. już wieczernica poświęcona pamięci generała Stefana Grota-Roweckiego. Obecnie willę po generale zamieszkują aktor Arkadiusz Głogowski wraz z żoną Kingą. 


Była willa generała Grota-Roweckiego Jeżewo w Józefowie koło Warszawa Była willa generała Grota-Roweckiego Jeżewo w Józefowie koło Warszawa

Gość radiowej Jedynki opowiada, jak trafił na ten dom. - Środek lasu, zaczarowany ogród, zaniedbany, niestety, ten dom - wspomina. Dom był zamieszkany, ale mimo to aktorska para zdecydowała się na kupno. Po trzech latach lokatorzy dostali mieszkania zastępcze i się wyprowadzili.

Arkadiusz Głogowski w momencie kupna wiedział, że dom należał do generała i kupił go od jego wnuka mieszkającego w Australii. Do transakcji doszło, bo aktorzy, w przeciwieństwie do innych chętnych, chcieli dom remontować, a nie burzyć.

Wieczornice mają patriotyczny charakter. Zawsze jest blok historyczny. Uczestniczą w nich setki osób, m.in. kombatanci, żołnierze. Arkadiusz Głogowski opowiada o historii willi, którą generał kupił już podczas wojny w 1941 roku.

Jak wpadli na pomysł wieczornic? Czemu były poświęcone? W jaki sposób aktor zachęca młodzież do poznawania historii? O tym wszystkim dowiesz się z nagrania audycji. Gość Jedynki zaprasza na wieczornice do domu, który stoi przy ulicy Grota-Roweckiego w Józefowie.

***

Tytuł audycji: Życia rysy w paśmie Twarzą w twarz

Prowadzi: Agata Puścikowska

Gość: Arkadiusz Głogowski (aktor teatralny i telewizyjny)

Data emisji: 12.06.2017

Godzina emisji: 23.11

ag/pg

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Pomnik "Grota" w obozie koncentracyjnym w Sachsenhausen

Ostatnia aktualizacja: 04.11.2014 10:00
We wtorek 4 listopada w Sachsenhausen nastąpi osłonięcie pomnika poświęconego pamięci generała Stefana "Grota” Roweckiego. Dowódca Armii Krajowej zginął tam 70 lat temu.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Żołnierze Wyklęci. Ci znani i jeszcze niepoznani

Ostatnia aktualizacja: 02.11.2016 12:37
- Każdy z nas spośród tych bohaterów wybiera tego, który być może nie był najwaleczniejszy, ale czujemy, iż jest nam bliski. Bliskość może wynikać z podobieństwa cech charakteru, a może z tego, że nasz bohater pochodził z tej samej okolicy. Tych powodów jest wiele - tak o Żołnierzach Wyklętych mówił gość Agaty Puścikowskiej, Krzysztof Szwagrzyk.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Wolontariat w Kwaterze Ł krok po kroku. "To wyjątkowe miejsce"

Ostatnia aktualizacja: 02.05.2017 17:33
- Największą nagrodą będzie dla mnie to, gdy wszyscy Polacy będą myśleć o Żołnierzach Wyklętych-Niezłomnych jak o bohaterach, bo jesteśmy w tym temacie podzieleni - mówi wolontariusz Krzysztof Wieczorek.
rozwiń zwiń