Mścisław Lurie. Ocalał z rzezi Woli... w łonie matki

Ostatnia aktualizacja: 12.09.2017 13:00
- Dziennikarze, historycy, prawnicy najpierw nazwali mamę warszawską Niobe, a po krótkich sporach wewnątrz ich klubu dyskusyjnego została polską Niobe - mówi o swojej matce bohater audycji.
Audio
  • Mścisław Lurie o swoim ocaleniu z wojny (Życia rysy/Jedynka)
Warszawa, 26 maja 2017 r., odsłonięcie rzeźby Matki w parku Powstańców Warszawy. Na zdjęciu prezydent Warszawy Hanna Gronkiewicz-Waltz, inicjatorka postawienia monumentu Wanda Traczyk-Stawska, Mścisław Lurie i harcerki
Warszawa, 26 maja 2017 r., odsłonięcie rzeźby Matki w parku Powstańców Warszawy. Na zdjęciu prezydent Warszawy Hanna Gronkiewicz-Waltz, inicjatorka postawienia monumentu Wanda Traczyk-Stawska, Mścisław Lurie i harcerkiFoto: PAP/Rafał Guz

Wanda Lurie wraz z rodziną mieszkała na warszawskiej Woli. To w tej dzielnicy już w pierwszych dniach Powstania Warszawskiego Niemcy dokonali rzezi mieszkańców. Na oczach kobiety zginęła trójka jej dzieci, sama Wanda Lurie, będąca w ósmym miesiącu ciąży, została ciężko ranna, ale ocalała, leżąc pod stosem ciał. Kilkanaście dni później urodził się Mścisław.

- Taki przypadek w Polsce znam jeszcze jeden, w Europie - trzy, na świecie może pięć. To są przypadki kilkukrotnego ocalenia od śmierci i ratowania do życia dla życia, gdzie miłość jest silniejsza od śmierci. Symbol Niobe z greckiej kultury antycznej jest do dziś aktualny - mówi gość audycji.

Mścisław Lurie mówi również o życiu po traumie, o tym, jak poznał tragiczną historię swojej matki i o utracie rodzinnego majątku.

Opowiada też o pomyśle stworzenia pomnika na cześć czterech kobiet, które zasłużyły się w czasie II wojny światowej: Wandy Lurie, Ireny Sendlerowej, Sue Ryder i Krystyny Krahelskiej.

***

Tytuł audycji: Życia rysy w paśmie Twarzą w twarz

Prowadzi: Agata Puścikowska

Gość: dr Mścisław Lurie (chemik, pedagog, działacz społeczny)

Data emisji: 11.09.2017

Godzina emisji: 23.11

mg/ac

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Powstanie Warszawskie z emocjonalnej perspektywy

Ostatnia aktualizacja: 06.09.2016 16:52
- Gdy wybuchło Powstanie Warszawskie miałem prawie 17 lat i nie byłem najmłodszy w naszej drużynie. Może dlatego wszystko pamiętam, bo odbierało się to emocjonalnie. Dla nas był to debiut żołnierski - mówi Juliusz Kulesza, grafik i powstaniec.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Mroczny komiks przypomina o polskim Jamesie Bondzie

Ostatnia aktualizacja: 02.02.2017 01:12
- Komiks noir ma w sobie mroczność, tajemniczość i nieoczywistość. Leski to nie superbohater, a zwykła postać, którą moglibyśmy spotkać, przechadzając się w czasie II wojny światowej po Warszawie - mówi dr Kamila Tuszyńska, badaczka komiksów.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Głód, nędza, upokorzenie. Warszawa w przededniu Powstania

Ostatnia aktualizacja: 31.07.2017 23:35
- Niemcy dążyli do wynarodowienia Polaków. Był głód, nędza i nieprawdopodobne upokorzenie - wspomina sytuację w stolicy w lipcu 1944 Tadeusz Różycki, świadek wydarzeń.
rozwiń zwiń