Przyjaciel, który pojawia się, gdy bliscy zawodzą

Ostatnia aktualizacja: 12.12.2017 12:15
- Jesteśmy pozamykani w swoich domach i w świecie wirtualnym, a ten realny świat odchodzi na bok i nie widzimy osób, które są wokół nas, a warto je zauważyć. Zwłaszacza w tym czasie - mówi w audycji "Życia rysy" wolontariuszka z Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Mali Bracia Ubogich Agnieszka Szafrańska.
Audio
  • Przyjaciel, który pojawia się, gdy bliscy zawodzą (Życia rysy/Jedynka)
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Africa Studio/shutterstock.com/cc

Stowarzyszenie opiekuje się starszymi ubogimi osobami, organizując im spotkania, wszelkie wsparcie, a przede wszystkim towarzysząc. Pani Agnieszka pomaganiem zaraziła się jeszcze ma studiach, we Francji, gdzie wolontaryjnie pomagała intelektualnie niepełnosprawnym w L’Arche.

- Wyjechałam na dwa miesiące z zamiarem podszkolenia języka a skończyło się tak, że wzięłam urlop dziekański i zostałam na rok. Ta "przygoda życia" przewartościowała wiele w moim życiu - podkreśla gość Jedynki.

W Polsce od wielu lat przyjaźni się z samotnymi ludźmi w podeszłym wieku i towarzyszy im wtedy, gdy bliscy zapominają. - To bardzo przyjemny wolontariat. Wspólna herbata, czytanie, długie rozmowy, spacery - mówi Agnieszka Szafrańska.

Szczególnie jest to ważne przed Bożym Narodzeniem. Stowarzyszenie od lat organizuje też dla swoich podopiecznych przepiękne Wigilie na kilka dni przed Świętami. - Działamy w czterech miastach. W tym roku, w samej Warszawie przy świątecznym stole zasiądzie 150 osób - mówi wolontariuszka. 

Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy z Agnieszką Szafrańską, która mówiła także, jak można wesprzeć spotkania świąteczne dla seniorów.

***

Tytuł audycji: Życia rysy w paśmie Twarzą w twarz

Prowadzi: Agata Puścikowska

Gość: Agnieszka Szafrańska (Ogólnopolskie Stowarzyszenie Mali Bracia Ubogich)

Data emisji: 11.12.2017

Godzina emisji: 20.11

kh


Czytaj także

Uśmiech można usłyszeć

Ostatnia aktualizacja: 21.11.2017 08:14
Osoby głuche i niedowidzące doskonale słyszą, kiedy ktoś się do nich uśmiecha. Czy komunikacja z osobami niepełnosprawnymi musi być utrudniona?
rozwiń zwiń

Czytaj także

Samotna matka wcale nie musi być... samotna

Ostatnia aktualizacja: 28.11.2017 16:21
Gościem poniedziałkowej audycji "Życia rysy" była Magdalena Krawczyk, antonianka, dyrektorka największego w Polsce domu samotnej matki w Łodzi. Opiekuje się od lat kobietami w trudnych sytuacjach i ich dziećmi.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Nie można przyzwyczaić się do cierpienia dziecka"

Ostatnia aktualizacja: 05.12.2017 12:58
Urszula Chrapeć jest pielęgniarką w Centrum Zdrowia Dziecka. Swoim podopiecznym zapewnia jednak nie tylko opiekę medyczną, ale daje im także całe swoje serce.
rozwiń zwiń