X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Płk. Waldemar Nowakowski: dla mnie wojna skończyła się w 1989 roku

Ostatnia aktualizacja: 06.03.2018 14:14
- Chińskie przekleństwo mówi: "obyś żył w ciekawych czasach". Mnie się to udało, od początku do końca. Czasy były dla mnie aż za ciekawe - powiedział w radiowej Jedynce płk. Waldemar Nowakowski ps. Gacek.
Audio
  • "Dla mnie wojna skończyła się w 1989 roku" (Życia rysy/Jedynka)
Agata Puścikowska i płk. Waldemar Nowakowski ps. Gacek
Agata Puścikowska i płk. Waldemar Nowakowski ps. GacekFoto: Polskie Radio

Waldemar Nowakowski urodził się 3 stycznia 1933 roku w X pawilonie na terenie Cytadeli Warszawskiej. Był jednym z najmłodszych łączników, żołnierzy łączników, Powstania Warszawskiego w Zgrupowaniu "Waligóra" na Woli. W audycji "Życia rysy" "Gacek" opowiedział, jak zapamiętał zryw.

- Dla mnie wojna skończyła się w 1989 roku - podkreślił płk. Waldemar Nowakowski. W radiowej Jedynce można wysłuchać historii walki rozmówcy Agaty Puścikowskiej, który po 1945 roku był zaangażowany w konspirację antykomunistyczną, m.in. współorganizował Harcerski Ruch Oporu. Lata spędził w więzieniu.

Czy było warto? - Oczywiście, że tak (...) Chcieliśmy pokazać, że nie całe społeczeństwo bije brawo tej hałastrze, że nie całe społeczeństwo się poddało - zaznaczył. - Mnie było łatwo, bo tak zostałem wychowany. Żadna moja zasługa. Było absolutnie poza moją świadomością postąpić inaczej - dodał.

Dziś "Gacek" opiekuje się Muzeum im. mjr. Władysława Nowakowskiego ps. Żubr, które założył i nazwał na cześć swojego ojca - oficera KOP, oficera 30. Pułku Strzelców Kaniowskich, żołnierza kampanii roku 1920 i 1939, żołnierza AK w czasie Powstania Warszawskiego - dowódcy Zgrupowania "Żubr" Kawalera VM. W muzeum można zobaczyć unikaną kolekcję broni i militariów.

Czytaj więcej:
powstanie warszawskie.jpg
Powstanie Warszawskie - serwis specjalny

Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy.

***

Tytuł audycji: Życia rysy w paśmie Twarzą w twarz

Prowadzi: Agata Puścikowska

Gość: płk. Waldemar Nowakowski ps. Gacek

Data emisji: 6.03.2018

Godzina emisji: 20.16

Jedynka, 1944.pl, cwt.wp.mil.pl, kk/kh

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

"Rzadko mamy okazję być świadkiem historycznych wydarzeń"

Ostatnia aktualizacja: 06.02.2018 13:08
- Nie da się do tego podchodzić bez emocji, bo człowiek wie co fotografuje. Nie da się wyłączyć emocji stojąc nad dołami, gdzie wrzucali naszych bohaterów - mówi w audycji "Życia rysy" fotograf i dokumentalista IPN Piotr Życiński.
rozwiń zwiń