Niepełnosprawny geniusz spod Tatr

Ostatnia aktualizacja: 15.05.2018 12:38
Grzegorz ma piękne marzenie – znaleźć przyjaciela. Społeczność rodzinnego Murzasichla nie jest mu przychylna, jednak przeprowadzka do miasta pozbawiłaby go źródła dającego siłę do życia i inspirację do komponowania – tatrzańskiej przyrody. 
Audio
  • Wygrana walka o życie Grześka (Życia rysy/Jedynka)
Widok na Tatry
Widok na TatryFoto: jarekgrafik/Pixabay

Gdy mama Grześka zginęła w wypadku samochodowym, jej przyjaciółka - pani Małgorzata, spakowała mały bagaż i pojechała do Murzasichla, pomóc przy ocalałym z wypadku, małym synku Grzesiu. I już tam została.

Grzesiek był już niepełnosprawny. Urodził się jako wcześniak, z niedotlenieniem mózgu i lekarze nie dawali mu wielkich szans na przeżycie. Po wypadku jego stan się pogorszył. Pani Małgosia - jego matka chrzestna - robiła wszystko, aby go odpowiednio rehabilitować. By zapewnić chłopcu odpowiednią opiekę adoptowała go i wyszła za mąż za jego ojca.

Walka o życie Grzesia nie była prosta, bo chłopiec był od początku fatalnie diagnozowany. Lekarze traktowali go jak osobę głęboko upośledzoną intelektualnie. Jednak rodzice Grześka nie poddawali się i walczyli o niego. Po wszczepieniu implantu słuchowego okazało się, że Grzesiek to geniusz muzyczny, świetny pianista - jak jego biologiczna matka. Marzył o tym, by nauczyć się grać "Sonatę Księżycową" i dzięki wytrwałości spełnił to marzenie.  

– Grześ wystąpił na festiwalu "Ślimakowe rytmy" dla osób z zaburzeniami słuchu, gdzie został bardzo wysoko oceniony przez profesjonalistów. I to była jego przepustka do świata muzyki. To, czego nie może przekazać słowami, przekazuje muzyką – powiedziała Małgorzata Płonka. Jej syn właśnie wydał pierwszą płytę, a jego interpretacje muzyki klasycznej mają działanie terapeutyczne.

Zapraszamy do wysłuchania całej audycji z udziałem adopcyjnej mamy Grzegorza – Małgorzaty Płonki.

***

Tytuł audycji: Życia rysy w paśmie Twarzą w twarz

Prowadzi: Agata Puścikowska

Gość: Małgorzata Płonka 

Data emisji: 14.05.2018

Godzina emisji: 20.14

abi

 

Czytaj także

Dr Helena Pyz - lekarka trędowatych w Indiach

Ostatnia aktualizacja: 24.04.2018 12:00
- Trędowaty to człowiek odrzucony, niechciany przez nikogo. Tak często czują się moi pacjenci - mówiła w "Życia rysach" dr Helena Pyz, która od niemal 30 lat pracuje w indyjskim ośrodku Jeevodaya dla osób chorych na trąd.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Paweł Woliński: porażki są błogosławione

Ostatnia aktualizacja: 01.05.2018 11:00
Paweł Woliński jeszcze na studiach rozpoczął karierę biznesową. - W biznesie doświadczyłem wszystkiego. I obfitowałem, i bankrutowałem - mówi. I przyznaje, że w którymś momencie taka kariera przestała go satysfakcjonować. Dziś jako dyrektor organizacji Citizen Go zajmuje się sprawami społecznymi.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Pierwsza Komunia to nie ślub

Ostatnia aktualizacja: 05.05.2018 17:00
W kolorowych pisemkach można przeczytać, że wyprawienie dziecku Pierwszej Komunii przypomina obecnie zorganizowanie wesela. Podobno ma być drogo, komercyjnie i z pompą. Czy ten obraz jest prawdziwy? 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Dramat, który niesie ze sobą dobro

Ostatnia aktualizacja: 08.05.2018 09:25
Historia Iwony Lis pokazuje, że wielki dramat można przekuć w wielkie działanie. Mijają kolejne lata od wypadku samochodowego, w którym straciła swoje nienarodzone jeszcze dziecko.
rozwiń zwiń