X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Niepełnosprawny geniusz spod Tatr

Ostatnia aktualizacja: 15.05.2018 12:38
Grzegorz ma piękne marzenie – znaleźć przyjaciela. Społeczność rodzinnego Murzasichla nie jest mu przychylna, jednak przeprowadzka do miasta pozbawiłaby go źródła dającego siłę do życia i inspirację do komponowania – tatrzańskiej przyrody. 
Audio
  • Wygrana walka o życie Grześka (Życia rysy/Jedynka)
Widok na Tatry
Widok na TatryFoto: jarekgrafik/Pixabay

Gdy mama Grześka zginęła w wypadku samochodowym, jej przyjaciółka - pani Małgorzata, spakowała mały bagaż i pojechała do Murzasichla, pomóc przy ocalałym z wypadku, małym synku Grzesiu. I już tam została.

Grzesiek był już niepełnosprawny. Urodził się jako wcześniak, z niedotlenieniem mózgu i lekarze nie dawali mu wielkich szans na przeżycie. Po wypadku jego stan się pogorszył. Pani Małgosia - jego matka chrzestna - robiła wszystko, aby go odpowiednio rehabilitować. By zapewnić chłopcu odpowiednią opiekę adoptowała go i wyszła za mąż za jego ojca.

Walka o życie Grzesia nie była prosta, bo chłopiec był od początku fatalnie diagnozowany. Lekarze traktowali go jak osobę głęboko upośledzoną intelektualnie. Jednak rodzice Grześka nie poddawali się i walczyli o niego. Po wszczepieniu implantu słuchowego okazało się, że Grzesiek to geniusz muzyczny, świetny pianista - jak jego biologiczna matka. Marzył o tym, by nauczyć się grać "Sonatę Księżycową" i dzięki wytrwałości spełnił to marzenie.  

– Grześ wystąpił na festiwalu "Ślimakowe rytmy" dla osób z zaburzeniami słuchu, gdzie został bardzo wysoko oceniony przez profesjonalistów. I to była jego przepustka do świata muzyki. To, czego nie może przekazać słowami, przekazuje muzyką – powiedziała Małgorzata Płonka. Jej syn właśnie wydał pierwszą płytę, a jego interpretacje muzyki klasycznej mają działanie terapeutyczne.

Zapraszamy do wysłuchania całej audycji z udziałem adopcyjnej mamy Grzegorza – Małgorzaty Płonki.

***

Tytuł audycji: Życia rysy w paśmie Twarzą w twarz

Prowadzi: Agata Puścikowska

Gość: Małgorzata Płonka 

Data emisji: 14.05.2018

Godzina emisji: 20.14

abi

 

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Dr Helena Pyz - lekarka trędowatych w Indiach

Ostatnia aktualizacja: 24.04.2018 12:00
- Trędowaty to człowiek odrzucony, niechciany przez nikogo. Tak często czują się moi pacjenci - mówiła w "Życia rysach" dr Helena Pyz, która od niemal 30 lat pracuje w indyjskim ośrodku Jeevodaya dla osób chorych na trąd.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Paweł Woliński: porażki są błogosławione

Ostatnia aktualizacja: 01.05.2018 11:00
Paweł Woliński jeszcze na studiach rozpoczął karierę biznesową. - W biznesie doświadczyłem wszystkiego. I obfitowałem, i bankrutowałem - mówi. I przyznaje, że w którymś momencie taka kariera przestała go satysfakcjonować. Dziś jako dyrektor organizacji Citizen Go zajmuje się sprawami społecznymi.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Pierwsza Komunia to nie ślub

Ostatnia aktualizacja: 05.05.2018 17:00
W kolorowych pisemkach można przeczytać, że wyprawienie dziecku Pierwszej Komunii przypomina obecnie zorganizowanie wesela. Podobno ma być drogo, komercyjnie i z pompą. Czy ten obraz jest prawdziwy? 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Dramat, który niesie ze sobą dobro

Ostatnia aktualizacja: 08.05.2018 09:25
Historia Iwony Lis pokazuje, że wielki dramat można przekuć w wielkie działanie. Mijają kolejne lata od wypadku samochodowego, w którym straciła swoje nienarodzone jeszcze dziecko.
rozwiń zwiń