Ciche bohaterstwo, o którym trzeba głośno mówić

Ostatnia aktualizacja: 29.05.2018 13:32
Życie dra Antoniego Dochy było absolutnie wyjątkowe i nadaje się na scenariusz filmowy. Dziwi zatem fakt, że była to postać zupełnie nieznana. - Jego postawa to dla nas lekcja gigantycznego bohaterstwa - powiedziała Dorota Bojemska, wnuczka Antoniego Dochy.
Audio
  • Antoni Docha - lekarz i patriota (Życia rysy/Jedynka)
Piwonie kojarzą się Dorocie Bojemskiej z jej dziadkiem Antonim Dochą
Piwonie kojarzą się Dorocie Bojemskiej z jej dziadkiem Antonim DochąFoto: Margo__02/Pixabay

Antoni Docha był lekarzem, który w poczuciu misji porzucił Warszawę i udał się na rodzinne Kresy, by leczyć biednych ludzi. Wcześniej, po zakończeniu nauk w gimnazjum, dostał się do Petersburga na Wydział Matematyczno-Fizyczny, którego nie ukończył, ponieważ został wcielony do wojska. Z tym wojskiem udał się aż do Taszkientu i tam zobaczył takie rzeczy, że po powrocie nie chciał o nich mówić.

- Cała ta podróż wojenna musiała odbić się na nim jakimś wielkim piętnem. Wrócił z wielkim postanowieniem, że zostanie lekarzem. Skończył Warszawski Uniwersytet Medyczny i z dyplomem lekarskim wrócił w rodzinne strony, aby pracować zawodowo i społecznie. Rzucił życie warszawskie w dobrobycie, żeby wrócić na Kresy i leczyć ludzi na wsi – powiedziała Dorota Bojemska.

Pewnego dnia Antoni Docha otrzymał gryps od znajomego dra Blumsteina: "Kolego, jeśli jesteś chrześcijaninem, ratuj mnie i moją rodzinę". – Wtedy dziadek zorganizował wyprawę do getta. Wynajął ciężarówkę pod pretekstem zdobycia mebli z getta do swojego szpitala. Kiedy tam dojechał, okazało się, że do zabrania jest 12 osób. Położono je pod podłogą samochodu, a na podłodze – meble. Jakimś cudem to się udało – przyznała wnuczka lekarza.

Antoni Docha jeszcze nieraz wykazał się odwagą i pomagał Żydom narażając życie swoje i swojej rodziny. Wiemy o tym z jego zapisków. Po wojnie Docha został zgłoszony do nagrody Sprawiedliwi Wśród Narodów Świata. Właśnie mija 40 lat od jego śmierci.

***

Tytuł audycji: Życia rysy w paśmie Twarzą w twarz

Prowadzi: Agata Puścikowska

Gość: Dorota Bojemska (wnuczka Antoniego Dochy)

Data emisji: 28.05.2018

Godzina emisji: 20.14

abi/ag

 

Czytaj także

Prof. Hanna Świda-Ziemba wyprzedziła swoje czasy

Ostatnia aktualizacja: 16.05.2018 19:10
Wybitny polski socjolog prof. Hanna Świda-Ziemba jest bohaterką książki "Uchwycić życie. Wspomnienia, dzienniki i listy 1930-1989". Przedstawia w niej obraz epoki, w której żyła, którą badała. W badaniach stosowała metody na owe czasy nowatorskie. Do tego stopnia, że praca jej doktorska została ocenzurowana.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Wojna obnaża prawdziwe oblicza ludzi

Ostatnia aktualizacja: 18.05.2018 18:47
Żydówka, która przeżyła w Warszawie wojnę, ukrywana przez polską przyjaciółkę i siostry zakonne, twierdzi, że ta wojna zdemaskowała człowieka, jakiegoś Polaka, jakiegoś Żyda, jakiegoś Niemca, Rosjanina, Ukraińca, Łotysza, Litwina. To nie narody były dobre albo podłe, bohaterskie lub tchórzliwe, tylko konkretni ludzie.
rozwiń zwiń