Po 10 latach ukazało się drugie wydanie książki o takich konkretnych ludziach "Czterdzieści twardych. Wojenne losy Polaków i Żydów. Prawdziwe historie".
Autorka książki Barbara Stanisławczyk podkreśla, że strach tych, którzy ukrywali Żydów był bardzo różny w zależności od osoby. - Przede wszystkim jedną miał twarz, że był ogromny, przeogromny - podkreśla. Zwraca uwagę, że u jednych objawiał się tym, że potrafili ten strach pokonać i wtedy stawali się bohaterami, zaś innych paraliżował na tyle, że fizycznie nie potrafili zrobić kroku. - Nie mówiąc o tym, żeby pomóc tym, którzy tej pomocy potrzebowali - dodaje.
Dlatego oceniając tych, którzy pomogli i nie pomogli, oprócz aspektu moralnego, trzeba wziąć pod uwagę aspekt psychologiczny. - Ekstremalne warunki wojenne w jednych uruchamiały nadzwyczajna moc i odwagę, a innych paraliżowały. Pomiędzy tymi dwoma biegunami jest cala gama szarości - podkreśla gość Jedynki.
Jaką cenę jesteśmy gotowi zapłacić, ratując drugiego człowieka? Czy należy oczekiwać wdzięczności i jaka ona powinna być? Jak autorka szukała bohaterów do swojej książki? Posłuchaj całej rozmowy.
***
Tytuł audycji: Debata Jedynki
Prowadzi: Marek Mądrzejewski
Gość: dr Barbara Stanisławczyk (pisarka, reportażystka, publicystka, wykładowca akademicki, była prezes Polskiego Radia)
Data emisji: 18.05.2018
Godzina emisji: 17.29
ag