Między chlebem a różami. Artysta i społeczeństwo

Ostatnia aktualizacja: 21.03.2016 13:20
Wystawa "Chleb i róże" w Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie stawia pytania o miejsce artysty w społeczeństwie początków XXI wieku.
Audio
  • O wystawie "Chleb i róże" opowiadają kuratorzy Natalia Sielewicz i Łukasz Ronduda (Kulturalna Jedynka)
Chleb i róże to jedna z trzech ostatnich wystaw organizowanych przez warszawskie MSW w pawilonie EmiliaWystawa jest jedną z trzech
"Chleb i róże" to jedna z trzech ostatnich wystaw organizowanych przez warszawskie MSW w pawilonie Emilia Wystawa jest jedną z trzech Foto: mat.pras.

Nazwa wystawy nawiązuje do wystąpienia Amerykanki Rose Schneiderman w obronie praw pracowników w 1911 roku. Na tle przemian i podziałów klasowych w świecie (np. Chiny, USA, Hiszpania, Peru, Grecja, Kuba, Polska) w warszawskim MSW ukazane są problemy i strategie artystyczne wobec nich przyjęte.

Pozycja artysty nie jest oczywista, bo w neoliberalnym świecie raz staje on po stronie słabszych, pokrzywdzonych, spychanych w obszar biedy, a innym razem flirtuje z władzą polityczną i ekonomiczną, a twórczość wówczas przypomina dostarczanie róż przedstawicielom elit społecznych. Wystawa "Chleb i róże” pokazuje to zawieszenie artystów miedzy "chlebem" a "różami".

Do jakich wniosków można dojść odwiedzając Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie, sprawdzał Michał Montowski.

***

Tytuł audycji: Kultura w radiowej Jedynce

Prowadzi: Michał Montowski

Goście: Natalia Sielewicz i Łukasz Ronduda (kuratorzy wystawy "Chleb i róże" w Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie)

Data emisji: 20.03.2016

Godzina emisji: 22.07

pg/tj

Czytaj także

Mirosław Bałka o sztuce, przemijaniu i uczuciach

Ostatnia aktualizacja: 08.12.2015 23:56
Poszukiwanie obecności, śladów i zmysłowości tego świata to tylko niektóre z wątków sztuki Mirosława Bałki. - Chcę zwrócić uwagę na to, jak delikatnym stworzeniem jest człowiek i jak delikatne są uczucia między ludźmi - mówi artysta.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Więcek, Zamecznik. Nowoczesna sztuka polska w Zachęcie

Ostatnia aktualizacja: 16.03.2016 13:30
Historycy sztuki datują ten okres od "odwilży", czyli roku 1957. Prace klasyków nowoczesnej sztuki polskiej oglądać można w Narodowej Galerii Sztuki Zachęta w Warszawie.
rozwiń zwiń