Łęczyca - miasto Boruty, zabytków, sportu i muzyki

Ostatnia aktualizacja: 15.10.2016 11:55
- Diabeł Boruta jest jeden, ale widywany i przedstawiany w bardzo wielu postaciach. Najpopularniejsza to Boruta-szlachcic - wyjaśniała kustosz łęczyckiego muzeum, Anna Dłużewska-Sobczak
Audio
  • Kustosz Muzeum , Anna Dłużewska-Sobczak opowiada legendę o diable Borucie (Jedyne takie miejsce/Jedynka)
  • Przewodnik, Janusz Jankowski o atrakcjach architektonicznych i przyrodniczych Łęczycy (Jedyne takie miejsce/Jedynka)
  • Dyr. Andrzej Borucki zaprasza do Muzem w Łęczycy (Jedyne takie miejsce/Jedynka)
  • Marcin Stańczyk, kompozytor muzyki współczesnej (Jedyne takie miejsce/Jedynka)
  • Trener Mirosław Andrysiak wraz ze swymi podopiecznymi, mistrzami Europy (Jedyne takie miejsce/Jedynka)
  • Olga Kurowska i Przemysław Podwysocki o działalności Domu Kultury i znanych łęczyckich artystach (Jedyne takie miejsce/Jedynka)
Roman Czejarek na rynku w Łeczycy
Roman Czejarek na rynku w ŁeczycyFoto: Roman Czejarek

Boruta może ukazywać się też pod postaciami sowy, owada, ryby z rogami. Boruta-szlachcic ma siedzibę na łęczyckim zamku. Legenda o Borucie związana jest z królem Kazimierzem Wielkim, który to w XIV wieku zamek wybudował.

Kustosz lokalnego muzeum, to nie jedyny gość Romana Czejarka w plenerowym studiu radiowej Jedynki na rynku w Łęczycy.

Przewodnik turystyczny, Janusz Jankowski, zachwalał zabytki oraz malownicze okolice Łęczycy. Miasto leży w pradolinie warszawsko-berlińskiej, w dorzeczu Bzury żyje około 250 tys. gatunków różnych ptaków.

Dyrektor Andrzej Borucki opowiadał o zbiorach łęczyckiego muzeum, a są to między innymi kielichy i  naczynia liturgiczne, z których najstarsze pochodzą z 2. połowy XI wieku. Interesujący jest zbiór rzeźb diabelskich w dziale etnograficznym.

Łęczyca i okoliczne piękne łąki są inspiracją dla pochodzącego z tego miasta Marcina Stańczyka, kompozytora, laureata 1. nagrody na prestiżowym Toru Takemitsu Composition Award 2013 (to największy konkurs kompozytorski w Japonii).

Kolejni goście audycji opowiedzieli o europejskiej miary osiągnięciach młodych łęczyckich lekkoatletów, oraz o znanych artystach związanych z tym miastem.

Więcej w nagraniu.

***

Tytuł audycji: "Jedyne takie miejsce"

Prowadzi: Roman Czejarek

Goście: Anna Dłużewska-Sobczak (Kustosz Muzeum w Łęczycy), Janusz Jankowski (przewodnik, prezes lokalnej organizacji turystycznej Centralny Łuk Turystyczny), Andrzej Borucki (historyk, dyrektor Muzeum w Łęczycy), Marcin Stańczyk (kompozytor), Mirosław Andrysiak (trener), Ewa Różańska (mistrzyni Europy juniorów w dysku),  Dawid Warzyniak (wicemistrz Europy juniorów w skoku w zwyż), Olga Kurowska i Przemysław Podwysocki (Dom Kultury w Łęczycy)

Data emisji: 15.10.2016

Godzina emisji: 9.10

ab


Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Gołdap - jedyne takie miejsce na Warmii i Mazurach

Ostatnia aktualizacja: 08.10.2016 12:00
- W całym regionie tylko u nas działa uzdrowisko: mazurskie tężnie solankowe, zdrój z pijalnią wód mineralnych i leczniczych, grota solna oraz mini tężnie czynne cały rok - mówi Jacek Morzy, wiceburmistrz Gołdapi.
rozwiń zwiń