Tykocin - miasto pełne historii

Ostatnia aktualizacja: 22.10.2016 16:00
- Najbardziej cenne w Tykocinie jest to, czego nie można dotknąć. Jak do Tykocina się przyjeżdża, siada się na ławeczce, to człowiek ma wrażenie, że czas się tu zatrzymał i zapomina o wyścigu szczurów, jaki mamy w dużych miastach - podkreśla przewodnik Adam Rudawski.
Audio
  • Tykocin, miasto pełne historii (Jedyne takie miejsce/Jedynka)
Późnobarokowy kościół pw. Świętej Trójcy z poł. XVII w. oraz zespół klasztorny pomisjonarski fundacji hetmana Jana Klemensa Branickiego położony nad rzeką Narew w Tykocinie
Późnobarokowy kościół pw. Świętej Trójcy z poł. XVII w. oraz zespół klasztorny pomisjonarski fundacji hetmana Jana Klemensa Branickiego położony nad rzeką Narew w TykocinieFoto: PAP/Ireneusz Sobieszczuk Leszek Wróblewski

Radruz PAP 1200.jpg
Historia sułtanki z "Wspaniałego stulecia" to opowieść o piękności z Radruża

Tykocin to miasto pełne historii. Zygmunt II August uważał je za jedno z najważniejszych w Rzeczpospolitej. Przez stulecia jego symbolem były... karczmy. - W spisie podatkowym z 1571 roku widnieją 72 karczmy, gdzie podawano wino i miód - mówi rozmówca Moniki Tarki i Roberta Kilena. 

Tykocin był prawdziwym tyglem kultowym. Mieszkali tu nie tylko Polacy i Żydzi, ale także Holendrzy, Szkoci, Tatarzy. Co sprawiało, że miasto było tak ważne przed stuleciami? Dlaczego Tykocin nie stał się stolicą Polski, na co miał duże szanse? Co ma wspólnego z Paryżem i Rzymem? I co sprawiło, że Agnieszka Osiecka tak często gościła w tym - jak sama mówiła - "miasteczku bajeczka"? Który letni weekend jest wyjątkowym świętem w Tykocinie? Jak żyje się żubrom w Kiermusach? O tym w nagraniu audycji.

***

Tytuł audycji: "Jedyne takie miejsce"

Prowadzi: Monika TarkaRobert Kilen

Goście: Adam Rudawski (przewodnik), Krzysztof Sawicki (karczmarz), zespół folklorystyczny "Hetmanki", Jacek Nazarko, Elżbieta Świętorzecka (właścicielka restauracji Tejsza i szefowa kuchni), Tadeusz Wądołowski (Centrum Kultury w Tykocinie), Adam Malesiński (mistrz nalewek), Zbigniew Olszewski, Katarzyna Śliwowska, Krzysztof Sawicki, Łukasz Toczydłowski (Pentowo - wioska bociania)

Data emisji: 21.10.2016

Godzina emisji: 9.00-11.00

gs/pg

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Gołdap - jedyne takie miejsce na Warmii i Mazurach

Ostatnia aktualizacja: 08.10.2016 12:00
- W całym regionie tylko u nas działa uzdrowisko: mazurskie tężnie solankowe, zdrój z pijalnią wód mineralnych i leczniczych, grota solna oraz mini tężnie czynne cały rok - mówi Jacek Morzy, wiceburmistrz Gołdapi.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Łęczyca - miasto Boruty, zabytków, sportu i muzyki

Ostatnia aktualizacja: 15.10.2016 11:55
- Diabeł Boruta jest jeden, ale widywany i przedstawiany w bardzo wielu postaciach. Najpopularniejsza to Boruta-szlachcic - wyjaśniała kustosz łęczyckiego muzeum, Anna Dłużewska-Sobczak
rozwiń zwiń