Złotoryja - gorączka złota na Dolnym Śląsku

Ostatnia aktualizacja: 05.11.2016 20:05
Radiowa Jedynka zawitała do miasta, którego nazwa wskazuje na bogactwa naturalne. Od XII wieku wydobywano tu złoto, bazalt i miedź.
Audio
  • Złotoryja - mekka poszukiwaczy złota (Jedyne takie miejsce/Jedynka)
W Złotoryi regularnie odbywają się mistrzostwa w płukaniu złota
W Złotoryi regularnie odbywają się mistrzostwa w płukaniu złotaFoto: PAP/Adam Hawalej

Złotoryja może poszczycić się nie tylko kopalniami kruszców - to miasto uważane jest też za najstarsze w Polsce. - Jest więcej starszych ośrodków, ale osady te nie miały praw miejskich. Książę Henryk Brodaty w 1211 roku nadał przywileje mieszkającym tu ludziom, a pierwsza nazwa miasta brzmiała Aurum, czyli po łacinie złoto - mówi znawca historii Józef Banaszek.

Dziś możemy podziwiać tu między innymi odrestaurowaną starówkę, zespół klasztorny franciszkanów, liczne kościoły i basztę. W 2016 roku w trakcie badań archeologicznych na Górze Mieszczańskiej odsłonięto pozostałości szubienicy z XVI wieku.

Turystów zaprasza położona w Górach Kaczawskich Kopalnia Złota Aurelia oraz Muzeum Złota, które założono w końcu lat 70. XX wieku.

Czy i dziś w Złotoryi można znaleźć szlachetny kruszec? Gdzie w tamtych okolicach znajdują się wygasłe wulkany i platforma symulująca trzęsienie ziemi? O tym w nagraniu audycji.

***

Tytuł audycji: "Jedyne takie miejsce"

Prowadzi: Monika TarkaRobert Kilen

Goście: Józef Banaszek (znawca historii regionu), Tadeusz Skiba (przewodnik, Kopalnia Złota Aurelia), Norbert Mąkowski (kanclerz Polskiego Bractwa Kopaczy Złota), Daniel Gnatowski (właściciel restauracji A nóż widelec), Sylwia Dudek-Kokot (przewodniczka), Piotr Janczyszyn (kasztelan Zamku Grodziec), Robert Pawłowski (burmistrz Złotoryi), Zbigniew Mosoń (przewodnik), Krzysztof Kowalczyk (Sudecka Zagroda Edukacyjna w Dobkowie), Monika Cychowska (geolog), Maria Prorok (prezes fabryki bombek)

Data emisji: 5.1.2016

Godzina emisji: 9.08

mg/pg

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Gołdap - jedyne takie miejsce na Warmii i Mazurach

Ostatnia aktualizacja: 08.10.2016 12:00
- W całym regionie tylko u nas działa uzdrowisko: mazurskie tężnie solankowe, zdrój z pijalnią wód mineralnych i leczniczych, grota solna oraz mini tężnie czynne cały rok - mówi Jacek Morzy, wiceburmistrz Gołdapi.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Tykocin - miasto pełne historii

Ostatnia aktualizacja: 22.10.2016 16:00
- Najbardziej cenne w Tykocinie jest to, czego nie można dotknąć. Jak do Tykocina się przyjeżdża, siada się na ławeczce, to człowiek ma wrażenie, że czas się tu zatrzymał i zapomina o wyścigu szczurów, jaki mamy w dużych miastach - podkreśla przewodnik Adam Rudawski.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Wrocław - miasto opanowane przez krasnale

Ostatnia aktualizacja: 26.10.2016 13:30
Podczas gdy świat oszalał na punkcie łapania pokemonów, we Wrocławiu turyści szukają słynnych krasnali. Ich liczba podobno oscyluje już w okolicach pół tysiąca!
rozwiń zwiń