X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Betlejem. Jedyne takie miejsce w jedynym takim dniu

Ostatnia aktualizacja: 24.12.2016 12:00
24 grudnia  Monika Tarka i Robert Kilen zabrali słuchaczy w radiową podróż do miasta, które zmieniło losy świata.
Audio
  • Betlejem sprzed 2000 lat oraz współcześnie (Jedyne takie miejsce/Jedynka)
Betlejem. Jedyne takie miejsce w jedynym takim dniu
Foto: Robert Kilen

mid-16c22159 1200.jpg
Boże Narodzenie 2016 w Jedynce

W czasach narodzin Chrystusa w Betlejem, położonym ok.10 km na południe od Jerozolimy, zamieszkiwało około 10 tysięcy ludzi. Jezus narodził się w grocie, gdzie dziś stoi Bazylika Narodzenia. Zbudowano ją w 326 r. z rozkazu cesarza Konstantyna Wielkiego. Dziś wchodzi się do niej jednym wejściem. Niegdyś były wejścia trzy, ale dwa z nich zamurowano, a trzecie obniżono. Klucze do Bazyliki przechowują dwie muzułmańskie rodziny. Drzwi do kościoła otwierają na trzy sposoby: prosty, uroczysty i uroczysty- równoczesny. 

- Różne zapisy mówią, że pewnego razu Maryja wyszła na zewnątrz, żeby nakarmić dzieciątko Jezus. Dzieciątko było krnąbrne i odrobina mleka Maryji padła na skalę i skala się zabieliła. To jest właśnie ta Mleczna Skała. Do tej groty pielgrzymują kobiety z całego świata, by modlić się o potomstwo - tłumaczył Ryszard Montusiewicz , gość audycji.

Monika Tarka i Robert Kilen uczestniczyli w świątecznym, interaktywnym widowisku, które na sześciohektarowym terenie we wsi Zakościele pod Tomaszowem Mazowieckim organizuje fundacja Prem. O idei widowiska oraz jego uczestnikach opowiadali wicepreze Władysław Dwulat i Agnieszka Kreuzler.

Kim był Herod? Jak wygląda dziś wnętrze Bazyliki Narodzenia ?Czym oprócz śniadań częstują dziś hotele w Betlejem? I dlaczego okolice tego miasta wyglądają jak slumsy? 

O tym także mówiliśmy. Zachęcamy do wysłuchania nagrania audycji.

***

Tytuł audycji: "Jedyne takie miejsce"

Prowadzą: Monika Tarka i Robert Kilen

Goście: Ryszard Montusiewicz, Władysław Dwulat i Agnieszka Kreuzler (fundacja Proem)

Data emisji: 24.12.2016

Godzina emisji: 9.06

ab


 

Komentarze1
aby dodać komentarz
Gosia10062016-12-27 23:28 Zgłoś
Pomylono nazwę fundacji "Proem" i nazwisko oani Agnieszki- Crozier

Czytaj także

Bez polskiego nie byłoby nas. Jak dbać o nasz język?

Ostatnia aktualizacja: 21.12.2016 21:29
- Warto się przyglądać innym i zastanowić nad człowiekiem, bo zyskamy świadomość nas samych, będziemy wiedzieli czego od siebie i od innych oczekiwać. Zatrzymajmy się na chwilę i dotknijmy bliżej świata - poleca aktorka i trenerka, Olga Sawicka.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Jak patrzeć na niebo, by znaleźć w Wigilię pierwszą gwiazdę?

Ostatnia aktualizacja: 22.12.2016 18:31
Myśląc o wigilijnej kolacji, nie sposób zapomnieć o pierwszej gwieździe na niebie, nawiązującej do znanej z Biblii Gwiazdy Betlejemskiej. Tylko, czy ta gwiazda jest rzeczywiście gwiazdą, czy może planetą bądź czymś innym?
rozwiń zwiń

Czytaj także

Kolędowanie z Kasią Cerekwicką

Ostatnia aktualizacja: 23.12.2016 09:00
- U mnie w domu nikt nigdy nie wstydził się śpiewać kolęd. Kiedyś najgłośniej śpiewała moja babcia. Była naszym śpiewnikiem, podpowiadaczem, budką suflera w jednym, bo znała wszystkie zwrotki i wszystkie kolędy świata. Chociaż babci już z nami nie ma, nie porzucamy tej tradycji, bo z nią wiąże się wiele wspomnień " - mówiła dzisiaj w Podwójnym espresso Katarzyna Cerekwicka, namawiając wszystkich do kolędowania w czasie świąt.
rozwiń zwiń