Betlejem. Jedyne takie miejsce w jedynym takim dniu

Ostatnia aktualizacja: 24.12.2016 12:00
24 grudnia  Monika Tarka i Robert Kilen zabrali słuchaczy w radiową podróż do miasta, które zmieniło losy świata.
Audio
  • Betlejem sprzed 2000 lat oraz współcześnie (Jedyne takie miejsce/Jedynka)
Betlejem. Jedyne takie miejsce w jedynym takim dniu
Foto: Robert Kilen

mid-16c22159 1200.jpg
Boże Narodzenie 2016 w Jedynce

W czasach narodzin Chrystusa w Betlejem, położonym ok.10 km na południe od Jerozolimy, zamieszkiwało około 10 tysięcy ludzi. Jezus narodził się w grocie, gdzie dziś stoi Bazylika Narodzenia. Zbudowano ją w 326 r. z rozkazu cesarza Konstantyna Wielkiego. Dziś wchodzi się do niej jednym wejściem. Niegdyś były wejścia trzy, ale dwa z nich zamurowano, a trzecie obniżono. Klucze do Bazyliki przechowują dwie muzułmańskie rodziny. Drzwi do kościoła otwierają na trzy sposoby: prosty, uroczysty i uroczysty- równoczesny. 

- Różne zapisy mówią, że pewnego razu Maryja wyszła na zewnątrz, żeby nakarmić dzieciątko Jezus. Dzieciątko było krnąbrne i odrobina mleka Maryji padła na skalę i skala się zabieliła. To jest właśnie ta Mleczna Skała. Do tej groty pielgrzymują kobiety z całego świata, by modlić się o potomstwo - tłumaczył Ryszard Montusiewicz , gość audycji.

Monika Tarka i Robert Kilen uczestniczyli w świątecznym, interaktywnym widowisku, które na sześciohektarowym terenie we wsi Zakościele pod Tomaszowem Mazowieckim organizuje fundacja Prem. O idei widowiska oraz jego uczestnikach opowiadali wicepreze Władysław Dwulat i Agnieszka Kreuzler.

Kim był Herod? Jak wygląda dziś wnętrze Bazyliki Narodzenia ?Czym oprócz śniadań częstują dziś hotele w Betlejem? I dlaczego okolice tego miasta wyglądają jak slumsy? 

O tym także mówiliśmy. Zachęcamy do wysłuchania nagrania audycji.

***

Tytuł audycji: "Jedyne takie miejsce"

Prowadzą: Monika Tarka i Robert Kilen

Goście: Ryszard Montusiewicz, Władysław Dwulat i Agnieszka Kreuzler (fundacja Proem)

Data emisji: 24.12.2016

Godzina emisji: 9.06

ab


 

Czytaj także

Bez polskiego nie byłoby nas. Jak dbać o nasz język?

Ostatnia aktualizacja: 21.12.2016 21:29
- Warto się przyglądać innym i zastanowić nad człowiekiem, bo zyskamy świadomość nas samych, będziemy wiedzieli czego od siebie i od innych oczekiwać. Zatrzymajmy się na chwilę i dotknijmy bliżej świata - poleca aktorka i trenerka, Olga Sawicka.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Jak patrzeć na niebo, by znaleźć w Wigilię pierwszą gwiazdę?

Ostatnia aktualizacja: 22.12.2016 18:31
Myśląc o wigilijnej kolacji, nie sposób zapomnieć o pierwszej gwieździe na niebie, nawiązującej do znanej z Biblii Gwiazdy Betlejemskiej. Tylko, czy ta gwiazda jest rzeczywiście gwiazdą, czy może planetą bądź czymś innym?
rozwiń zwiń

Czytaj także

Kolędowanie z Kasią Cerekwicką

Ostatnia aktualizacja: 23.12.2016 09:00
- U mnie w domu nikt nigdy nie wstydził się śpiewać kolęd. Kiedyś najgłośniej śpiewała moja babcia. Była naszym śpiewnikiem, podpowiadaczem, budką suflera w jednym, bo znała wszystkie zwrotki i wszystkie kolędy świata. Chociaż babci już z nami nie ma, nie porzucamy tej tradycji, bo z nią wiąże się wiele wspomnień " - mówiła dzisiaj w Podwójnym espresso Katarzyna Cerekwicka, namawiając wszystkich do kolędowania w czasie świąt.
rozwiń zwiń