Byczyna - zapomniana perła Opolszczyzny

Ostatnia aktualizacja: 14.01.2017 13:00
– Byczyna to prawdziwy pomnik historii, średniowieczne mini miasteczko w całości otoczone murami, które liczą sobie ponad 500 lat. Dlaczego w Europie znane jest francuskie Carcassonne, a nie polska Byczyna? Chcemy to zmienić! – mówi Robert Kilen.
Audio
  • Byczyna - perła Opolszczyzny (Jedyne takie miejsce/Jedynka)
  • O Byczynie mówią: Anna Jurczyk-Mierzejewska, Krzysztof Chojak, Barbara Morawiec, Urszula Brząkała , Jadwiga Olszak, Jadwiga Pliszek-Kostur, Donat Woźniakowski, dr Magdalena Przysiężna-Pizarska (Jedyne takie miejsce/Jedynka)
Robert Kilen i Monika Tarka-Kilen
Robert Kilen i Monika Tarka-KilenFoto: Polskie Radio

Byczyna.jpg

W audycji "Jedyne takie miejsce" chodzi właśnie o to, żeby pokazywać tak wyjątkowe miejsca w Polsce, jak właśnie Byczyna. Niekiedy zapomniane, może szerzej nieznane, ale fascynujące – dodaje Monika Tarka.

W audycji słuchacze Jedynki mogli usłyszeć m.in. o obserwującej gwiazdy XVII-wiecznej polskiej astronomce Marii Cunitz – mieszkance Byczyny i znajomej Heweliusza; o bitwie pod Byczyną, która przyczyniła się do tego, że stolica Polski została przeniesiona do Warszawy; o ciekawych legendach miejskich oraz o genialnym matematyku z Byczyny, dzięki któremu bracia Wright odbyli swój pierwszy lot samolotem. Ponadto w programie pojawiły się opowieści o rycerzach, czarownicach, a nawet o opolskich wampirach. Podczas audycji słuchacze poznali również osobę, która potrafi zrobić 90 pierogów w 11 minut. 

Rozmawialiśmy także o nauce historii z wykorzystaniem elementów archeologii eksperymentalnej i wspominaliśmy czas, kiedy Byczyna była ważniejszym ośrodkiem miejskim od Wrocławia. Zapraszamy do wysłuchania nagrania audycji.

***

Tytuł audycji: "Jedyne takie miejsce"

Prowadzą: Monika Tarka i Robert Kilen

Data emisji: 14.01.2017

Godzina emisji: 9.08

gs/ab

Czytaj także

Gołdap - jedyne takie miejsce na Warmii i Mazurach

Ostatnia aktualizacja: 08.10.2016 12:00
- W całym regionie tylko u nas działa uzdrowisko: mazurskie tężnie solankowe, zdrój z pijalnią wód mineralnych i leczniczych, grota solna oraz mini tężnie czynne cały rok - mówi Jacek Morzy, wiceburmistrz Gołdapi.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Szydłowiec - miasto na kamieniu

Ostatnia aktualizacja: 26.11.2016 12:06
Kiedy na szydłowieckim zamku straszy biała dama, co można znaleźć w wykutych w piaskowcowej skale tunelach, skąd się wzięła nazwa miasta i kto kupił Szydłowiec na aukcji? - tajemnice Szydłowca rozszyfrowywali Monika Tarka-Kilen i Robert Kilen.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Milicz - miasto karpia, legend i ptaków

Ostatnia aktualizacja: 03.12.2016 13:00
W okolicach tej niewielkiej miejscowości Dolnego Śląska znajduje się największy w Europie zespół stawów hodowlanych - Stawy Milickie.
rozwiń zwiń