Chojna. Polsko-niemieckie pogranicze pełne tajemnic

Ostatnia aktualizacja: 21.01.2017 19:40
W ramach audycji "Jedyne takie miejsce" Roman Czejarek zawitał do Chojny na zachodnim krańcu Polski, tuż przy granicy z Niemcami.
Audio
  • Życie na pograniczu - z wizytą w Chojnie, cz. 1 (Jedyne takie miejsce/Jedynka)
  • Życie na pograniczu - z wizytą w Chojnie, cz. 2 (Jedyne takie miejsce/Jedynka)
Roman Czejarek przed ratuszem w Chojnie
Roman Czejarek przed ratuszem w ChojnieFoto: Polskie Radio

Tam odwiedził magiczną Dolinę Miłości i pełną sekretów siedzibę Templariuszy. - Znajdowała się ona w Rurce, wiosce położonej kilka kilometrów od Chojny, zachowała się tam granitowa kaplica. Niestety ząb czasu nadgryzł pozostałe budowle, które do dziś nie dotrwały - mówi regionalista Michał Gierke. Odpowiada też na pytanie, czy pod szachownicami na okolicznych kościołach naprawdę ukryte były skarby.

Roman Czejarek poznał też tajemnice porosyjskiego lotniska, unikatowej w skali całej Polski bramy oraz monumentalnego kościoła, który jest większy niż kościół Mariacki w Krakowie, i którego wieża wpisana jest na listę najwyższych europejskich rekordzistów. Świątynia ta stała się symbolem polsko-niemieckiego pojednania.

Jak dziś wygląda wspólne życie obywateli obu narodów? Sprawdziliśmy to!

***

Tytuł audycji: "Jedyne takie miejsce"

Prowadzi: Roman Czejarek

Data emisji: 21.01.2017

Godzina emisji: 9.11

mg/ab

Czytaj także

Najazd rycerzy i palenie czarownicy na zamku Grodno

Ostatnia aktualizacja: 23.09.2016 12:29
Grzegorz Sanik zaprasza na historyczną rekonstrukcję najazdu średniowiecznych rycerzy na położony w północnej części Gór Wałbrzyskich, na wysokiej skale, zamek Grodno.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Wrocław - miasto opanowane przez krasnale

Ostatnia aktualizacja: 26.10.2016 13:30
Podczas gdy świat oszalał na punkcie łapania pokemonów, we Wrocławiu turyści szukają słynnych krasnali. Ich liczba podobno oscyluje już w okolicach pół tysiąca!
rozwiń zwiń

Czytaj także

Twierdza Modlin. Tu spotykają się trzy rzeki i historia

Ostatnia aktualizacja: 12.11.2016 16:00
- W czasach, kiedy postawiono ten wielki koszarowiec nie wolno było sanitariatów mieć w budynku (ani łazienek, ani ubikacji). W związku z tym postawiono na wewnętrznym dziedzińcu 8 okrągłych budyneczków, w dwóch rzędach, w których jest 24 "stanowisk", co na 17 tysięcy skoszarowanych żołnierzy było niewystarczające i cały czas była kolejka - mówiła przewodnik, Elżbieta Wiercińska.
rozwiń zwiń