Frombork - miasto z efektem "wow"

Ostatnia aktualizacja: 11.02.2017 12:30
Roman Czejarek odwiedził malownicze miasto położone nad Zalewem Wiślanym, gdzie na turystów czeka moc atrakcji historycznych, turystycznych i naukowych: włos z głowy Mikołaja Kopernika, prawdziwy transatlantyk ukryty w wielkiej archikatedrze, planetarium, tramwaj wodny, tajemnicze wahadło Foucaulta, szpital św. Ducha i gwiazdy, które z tego miasta widać najlepiej.
Audio
  • Dr Ernest Świerczyński, Małgorzata Czupajłow, Jadwiga Urbanowicz , Jolanta Tulisow, Arkadiusz Popławski, Ewelina Ślepokura i Andrzej Szyszło zapraszają do Fromborka (Jedyne takie miejsce/Jedynka)
  • Kpt Tadeusz Karpowicz, dr Jowita Jagla , ks. prałat Jacek Wojtkowski i Małgorzata Wrońska o tym dlaczego warto odwiedzić Frombork (Jedyne takie miejsce/Jedynka)
Roman Czejarek we Fromborku
Roman Czejarek we FromborkuFoto: Roman Czejarek/PR

To we Fromborku przebywał Mikołaj Kopernik, który jako kanonik kapituły warmińskiej żył i pracował na Wzgórzu Katedralnym niemal nieprzerwanie od 1510 roku do dnia swojej śmierci w 1543 roku. Właśnie tutaj Kopernik opracował dzieło "O obrotach sfer niebieskich". Zespół katedralny na wzgórzu stał się także miejscem pochówku astronoma. W audycji mówimy też o karierze Kopernika jako lekarza, bowiem ukończył medyczne studia w Padwie.

W audycji "Jedyne takie miejsce" Roman Czejarek odwiedził z mikrofonem m.in. o imponującą, położoną na wzgórzu Bazylikę Archikatedralną Wniebowzięcia NMP i św. Andrzeja oraz grób Mikołaja Kopernika, Planetarium, Park Astronomiczny i Muzeum Mikołaja Kopernika. Mógł posłuchać koncertu organowego. Specjalnie dla naszej radiowej ekipy, organista Archikatedry Wniebowzięcia NMP, przepięknie wykonał melodię z filmu "Titanic".

Wieża Kopernika we Fromborku
Wieża Kopernika we Fromborku 280x280.jpg

Frombork to nie tylko miasto Kopernika. Oferuje atrakcje hippiczne, ośrodki agroturystyczne, zalew z bliskim centrum miasta portem, a niedawno odkryto tu wody lecznicze. 

***

Audycja "Jedyne takie miejsce" ukazuje piękno Polski. Dziennikarze radiowej Jedynki: Roman Czejarek, Monika Tarka i Robert Kilen odwiedzają co tydzień miejsca jeszcze nieodkryte, bądź te, które nie wiadomo czemu zostały zapomniane. W programie nie brakuje wędrówek ciekawymi szlakami turystycznymi, rozmów z ludźmi, którzy podzielą się ze słuchaczami swoimi pasjami i miłością do miejsca, w którym żyją. Warto włączyć Jedynkę w sobotę o 9.00 rano, żeby przekonać się jak inspirujący i fascynujący jest nasz kraj, jak bogatą mamy historię i jak wiele można "zobaczyć", słuchając radia.

***

Tytuł audycji:  "Jedyne takie miejsce"

Prowadzi:Roman Czejarek

Goście: dr Ernest Świerczyński (astronom), Małgorzata Czupajłow (Muzeum Mikołaja Kopernika), Jadwiga Urbanowicz (przewodnik turystyczny), Jolanta Tulisow (Stadnina Koni "Narusa"), Arkadiusz Popławski (opiekun organ w archikatedrze fromborskiej i organizator festiwalu organowego),  Ewelina Ślepokura (dyrektor Miejsko-Gminnego Ośrodka Kultury), Andrzej Szyszło (Urząd Miasta i Gminy Frombork), kpt Tadeusz Karpowicz (Klub Żeglarski "Dal"), dr Jowita Jagla (Muzeum Mikołaja Kopernika), ks. prałat Jacek Wojtkowski (Archikatedra Wniebowzięcia NMP i św. Andrzeja), Małgorzata Wrońska (burmistrz miasta Frombork)

Data emisji: 11.02.2017

Godzina emisji: 9.11-11.00 i 14.11-15.00

ab/pg

Czytaj także

Chojna. Polsko-niemieckie pogranicze pełne tajemnic

Ostatnia aktualizacja: 21.01.2017 19:40
W ramach audycji "Jedyne takie miejsce" Roman Czejarek zawitał do Chojny na zachodnim krańcu Polski, tuż przy granicy z Niemcami.
rozwiń zwiń