Szlakiem Piastów do Szklarskiej Poręby

Ostatnia aktualizacja: 04.03.2017 15:00
W weekend w Szklarskiej Porębie odbywa się najstarsza i największa w Polsce impreza narciarska. Jak co roku nie zabrakło tam radiowej Jedynki!
Audio
  • Tajemnice Szklarskiej Poręby, cz. 1 (Jedyne takie miejsce/Jedynka)
  • Tajemnice Szklarskiej Poręby, cz. 2 (Jedyne takie miejsce/Jedynka)
Szklarska Poręba, widok na schronisko na Szrenicy
Szklarska Poręba, widok na schronisko na SzrenicyFoto: PAP/Maciej Kulczyński

Na wyjątkową radiową wycieczkę zaprosili Monika Tarka i Robert Kilen, którzy poprowadzili audycję "Jedyne takie miejsce" bezpośrednio z Polany Jakuszyckiej.

- Szklarska Poręba to wyjątkowe miejsce, w którym już w czasach książąt piastowskich wydobywano cenne minerały. Szukali ich Walończycy, czyli ówcześni inżynierowie zdolni odkryć złoża naturalne znanymi tylko sobie metodami. Współcześni nazywali ich magami, a oni byli bardziej naukowcami - mówi Robert Kilen.

Dziennikarze zabrali słuchaczy na radiowy spacer po pięknych Karkonoszach, na wysoką Szrenicę i do Śnieżnych Kotłów. Poza tym zajrzeli za wodospad Kamieńczyka i sprawdzili, czy w jamie za nim jest ukryte złoto. Byli też w najwyżej położonej kopalni w Polsce. - Zwykle kopalnia kojarzy się z podróżą w dół, pod ziemię, a w Szklarskiej Porębie wjechaliśmy na górę, żeby się do niej dostać - opowiada Monika Tarka.

***

Tytuł audycji: Jedyne takie miejsce

Prowadzą: Monika TarkaRobert Kilen

Goście: Leszek Kosiorowski (biegacz, maratończyk, rzecznik 41. Biegu Piastów), Przemysław Tołoknow (zastępca dyrektora Karkonoskiego Parku Narodowego), Bartosz Browarny (Huta Julia), Bożena Danielska (kierowniczka Domu Carla i Gerharta Hauptmannów - oddziału Muzeum Karkonoskiego), Robert Pawłowski (Sudeckie Bractwo Walońskie), Przemysław Wiater (współautor monografii Szklarskiej Poręby), Stanisław Raźny (piekarz, właściciel Piekarni Górskiej), Kazimierz Frydrych (Izer Granit Sp. z o.o. Kopalnia Granitu), Zbigniew Frączkiewicz (rzeźbiarz), Rafał Porzeziński (dyrektor Programu 1 Polskiego Radia), Zbigniew Bogaczyk (przewodnik turystyczny), Andrzej Miroń (Rodzinny Park Rozrywki Esplanada), Henryk Łubkowski (właściciel Leśnej Huty), Maciej Grabek (kolarz, biegacz narciarski)

Data emisji: 3.04.2017

Godzina emisji: 9.10

mg/pg

Czytaj także

Na Polanie Jakuszyckiej ukradli... śnieg

Ostatnia aktualizacja: 17.01.2014 15:11
Co prawda nieśmiało, ale zima do nas zagląda, choć na razie jest tylko w centralnej i północno-wschodniej części kraju. Na południu Polski wiosna. Spędza to sen z powiek organizatorom zawodów Pucharu Świata w narciarstwie biegowym, które w w sobotę i niedzielę odbędą się na Polanie Jakuszyckiej.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Legenda Biegu Piastów: tegoroczny był najtrudniejszy

Ostatnia aktualizacja: 02.03.2014 16:00
Walter Judka jednak się nie poddał i po raz trzydziesty ósmy wziął udział wyścigu. Choć przed biegiem zapowiadał, że lekko nie będzie. - W tym roku wyścig jest najtrudniejszy dlatego, że jest bardzo mało śniegu - mówił w radiowej Jedynce.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Gołdap - jedyne takie miejsce na Warmii i Mazurach

Ostatnia aktualizacja: 08.10.2016 12:00
- W całym regionie tylko u nas działa uzdrowisko: mazurskie tężnie solankowe, zdrój z pijalnią wód mineralnych i leczniczych, grota solna oraz mini tężnie czynne cały rok - mówi Jacek Morzy, wiceburmistrz Gołdapi.
rozwiń zwiń