Ptaszkowa - kolej, sport i śpiew

Ostatnia aktualizacja: 11.03.2017 13:00
- Sam środek polskich Karpat u stóp Jaworza, mała wieś, której początki sięgają 1336 roku. Jednak wójt zgubił akt lokacyjny, który musiał być nadany ponownie, dzięki czemu wieś otrzymała go z rąk samego króla Kazimierza Wielkiego - mówił zapraszając na audycję Roman Czejarek.
Audio
  • Ptaszkowa - kolej, sport i śpiew (Jedyne takie miejsce/Jedynka)
  • Magdalena Motyka, zespół Echo Jaworza, Beata Wajdzik , Zuzanna Kościółek ,zespół Ptoszkowioki, Piotr Krok , Andrzej Poręba (Jedyne takie miejsce/Jedynka)
Ptaszkowa - kolej, sport i śpiew
Foto: materiały promocyjne

Czejarek_1200.jpg
Frombork - miasto z efektem "wow"

Na pożegnanie zimy odwiedziliśmy miejsce, w którym niedawno powstało... nowoczesne Centrum Sportów Zimowych (tu trenują polscy biathloniści, tu każdy może nauczyć się jeździć na biegówkach). W Ptaszkowej, która słynie ze swojego wyjątkowego mikroklimatu, wciąż możemy się cieszyć śniegiem i sportami zimowymi, nawet wówczas, gdy w innych regionach Polski już wiosna.

Co sprawia, że panie łatwiej przyswajają sobie techniki narciarstwa biegowego? Na czym polega wyjątkowość tutejszej grochówki? Dlaczego w Ptaszkowej chodziło się w białych gumofilcach? Kto polował na tury w okolicznych lasach? Jaka jest historia kościoła z 1555 roku, w którym znajduje się rzeźba Wita Stworza? I jak to się stało, że takie arcydzieło trafiło do niedużej wioski? Zapraszamy do wysłuchania nagrania audycji. 

***

Tytuł audycji:   Jedyne takie miejsce

Prowadzi: Roman Czejarek

Goście: Marcelina Marcisz (instruktorka narciarstwa biegowego), Adam Tokarz (Parafialny Klub Sportowy "Jaworze"), Maria Karolska (szefowa Koła Gospodyń Wiejskich w Ptaszkowej), Lucyna Gmach (szefowa Stowarzyszenia Turystyczna Wieś Retro), Marian Kruczek (sołtys Ptaszkowej), Henryk Siedlarz (poprzedni sołtys i historyk amator), ks. Józef Kmak (probosz parafii), Stanisław Król (prowadzi parafialną orkiestrę i chór), Paweł Motyka (strażak), Magdalena Motyka (szefowa filii Gminnego Ośrodak Kultury), zespół Echo Jaworza, Beata Wajdzik (dyrektor szkoły w Ptaszkowej), Zuzanna Kościółek (instruktor zespołu Ptoszkowioki), Piotr Krok (wojt gminy), Andrzej Poręba (wicewójt gminy)

Data emisji: 11.03.2017

Godzina emisji: 9.11-11.00 , 14.12-15.00

gs/ab

Czytaj także

Chojna. Polsko-niemieckie pogranicze pełne tajemnic

Ostatnia aktualizacja: 21.01.2017 19:40
W ramach audycji "Jedyne takie miejsce" Roman Czejarek zawitał do Chojny na zachodnim krańcu Polski, tuż przy granicy z Niemcami.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Piękne widoki, przysmaki i sport, czyli Żnin w pigułce

Ostatnia aktualizacja: 04.02.2017 15:00
- Miasto, w którym jesteśmy, reklamuje się jako epicentrum Polski, ale można się tu poczuć naprawdę światowo - zapewnia Monika Tarka. - Stąd jest tylko 10 km do Wenecji, 15 km do Paryża i 22 km do Rzymu - dodaje Robert Kilen.
rozwiń zwiń