X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Głogówek. To tu Beethoven pracował nad słynną V symfonią

Ostatnia aktualizacja: 18.03.2017 11:50
To właśnie w Zamku Oppersdorffów Ludwig van Beethoven tworzył swą słynną V symfonię. To stąd król Jan Kazimierz rządził krajem. Monika Tarka i Robert Kilen odwiedzili Głogówek, jedno z najstarszych i najciekawszych miast na Opolszczyźnie.
Audio
  • Kamil Adamus , pan Longin, Barbara Grzegorczyk, o. Paweł Solecki i o. Hieronim, Róża Zgorzelska, Rafał Sielecki i Adam Fidot, Marianna Gornik, Irena Lesiak, Dragomir Rudy, Teodor Wilk, Ewa Leszczyńska-Łoboz, Zosia i Dominika, Przemysław Piłatowicz (Jedyne takie miejsce/Jedynka)
  • Barbara Grzegorczyk o pobycie Beethovena w Głogówku, Dragomir Rudy o zamku i starówce, Stanisław Dyja o dziewczęcej drużynie piłki nożnej, Małgorzata Wójcicka-Rosińska o lokalnej gazecie, o. Hieronim o muzeum z eksponatami archeologicznymi, Kamil Adamus o księciu Bolku V, Róża Zgorzelska o zabytkach zgromadzonych w skansenie, Ewa Poręba o Słodkim N
Głogówek. To tu Beethoven pracował nad słynną V symfonią
Foto: Polskie Radio
krajobraz free 1200.jpg
Jedyne takie miejsce - zapraszamy do podróży!

Radiowa Jedynka zawitała do stolicy Polski, czyli Głogówka! Mało kto dziś pamięta, że Głogówek przez chwilę był stolicą naszego kraju. W jakich okolicznościach to się stało? Monice Tarce i Robertowi Kilenowi opowiedziała o tym znawczyni miasta i jego historii Barbara Grzegorczyk. 


W Głogówku znajduje się jeden z największych zamków na Górnym Śląsku, rosną największe polskie dęby i czynne jest, jedyne w Polsce, obserwatorium astronomiczne w klasztorze. Słynne są także tutejsze słodkości: Śląskie Niebo, Naczynka Wielkanocna i tradycyjny deser Opolszczyzny, czyli ciasto Jeż. 

Naszym dziennikarzom podczas zwiedzania Głogówka muzycznie towarzyszył tamtejszy zespół Sound of Soul Zagrala także Młodzieżowa Orkiestra Dęta Glogovia Brass. Zachęcamy do posłuchania nagrania audycji, w którym znajdziecie odpowiedzi na pytania: czy jest prawdą, że coś łączy Umę Thurman i Johna Kerry'ego z tym miastem i jak Głogówek zagrał w "Jasminum" Jana Jakuba Kolskiego?


***

Tytuł audycji: Jedyne takie miejsce

Prowadzą: Monika Tarka i  Robert Kilen

Goście: Kamil Adamus (historyk), Dragomir Rudy i pan Longin (strażnik zamku),  Barbara Grzegorczyk (znawczyni Głogówka) , o. Paweł Solecki (gwardian w klasztorze o.Paulinów), o.Heronim (klasztor o. Paulinów), Róża Zgorzelska (skansen Farska Stodoła), Rafał Sielecki i Adam Fidot (Grupa Podróżnicza "Horyzont"), Marianna Gornik (Zamek), Irena Lesiak (Koło Gospodyń Wiejskich), Dragomir Rudy (zabytkowy park w Głogówku), Teodor Wilk (zamek w Mosznej), Ewa Leszczyńska-Łoboz (dyr. Szkoły Podstawowej nr 1), Zosia i Dominika (gwara śląska), Przemysław Piłatowicz (obserwatorium astronomiczne), Kamil Adamus, Ewa Poręba

Data emisji: 18.03.2017

Godzina emisji: 9.10, 14.11

ab/mg


Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Szlakiem Piastów do Szklarskiej Poręby

Ostatnia aktualizacja: 04.03.2017 15:00
W weekend w Szklarskiej Porębie odbywa się najstarsza i największa w Polsce impreza narciarska. Jak co roku nie zabrakło tam radiowej Jedynki!
rozwiń zwiń

Czytaj także

Ptaszkowa - kolej, sport i śpiew

Ostatnia aktualizacja: 11.03.2017 13:00
- Sam środek polskich Karpat u stóp Jaworza, mała wieś, której początki sięgają 1336 roku. Jednak wójt zgubił akt lokacyjny, który musiał być nadany ponownie, dzięki czemu wieś otrzymała go z rąk samego króla Kazimierza Wielkiego - mówił zapraszając na audycję Roman Czejarek.
rozwiń zwiń