Głogówek. To tu Beethoven pracował nad słynną V symfonią

Ostatnia aktualizacja: 18.03.2017 11:50
To właśnie w Zamku Oppersdorffów Ludwig van Beethoven tworzył swą słynną V symfonię. To stąd król Jan Kazimierz rządził krajem. Monika Tarka i Robert Kilen odwiedzili Głogówek, jedno z najstarszych i najciekawszych miast na Opolszczyźnie.
Audio
  • Kamil Adamus , pan Longin, Barbara Grzegorczyk, o. Paweł Solecki i o. Hieronim, Róża Zgorzelska, Rafał Sielecki i Adam Fidot, Marianna Gornik, Irena Lesiak, Dragomir Rudy, Teodor Wilk, Ewa Leszczyńska-Łoboz, Zosia i Dominika, Przemysław Piłatowicz (Jedyne takie miejsce/Jedynka)
  • Barbara Grzegorczyk o pobycie Beethovena w Głogówku, Dragomir Rudy o zamku i starówce, Stanisław Dyja o dziewczęcej drużynie piłki nożnej, Małgorzata Wójcicka-Rosińska o lokalnej gazecie, o. Hieronim o muzeum z eksponatami archeologicznymi, Kamil Adamus o księciu Bolku V, Róża Zgorzelska o zabytkach zgromadzonych w skansenie, Ewa Poręba o Słodkim N
Głogówek. To tu Beethoven pracował nad słynną V symfonią
Foto: Polskie Radio
krajobraz free 1200.jpg
Jedyne takie miejsce - zapraszamy do podróży!

Radiowa Jedynka zawitała do stolicy Polski, czyli Głogówka! Mało kto dziś pamięta, że Głogówek przez chwilę był stolicą naszego kraju. W jakich okolicznościach to się stało? Monice Tarce i Robertowi Kilenowi opowiedziała o tym znawczyni miasta i jego historii Barbara Grzegorczyk. 


W Głogówku znajduje się jeden z największych zamków na Górnym Śląsku, rosną największe polskie dęby i czynne jest, jedyne w Polsce, obserwatorium astronomiczne w klasztorze. Słynne są także tutejsze słodkości: Śląskie Niebo, Naczynka Wielkanocna i tradycyjny deser Opolszczyzny, czyli ciasto Jeż. 

Naszym dziennikarzom podczas zwiedzania Głogówka muzycznie towarzyszył tamtejszy zespół Sound of Soul Zagrala także Młodzieżowa Orkiestra Dęta Glogovia Brass. Zachęcamy do posłuchania nagrania audycji, w którym znajdziecie odpowiedzi na pytania: czy jest prawdą, że coś łączy Umę Thurman i Johna Kerry'ego z tym miastem i jak Głogówek zagrał w "Jasminum" Jana Jakuba Kolskiego?


***

Tytuł audycji: Jedyne takie miejsce

Prowadzą: Monika Tarka i  Robert Kilen

Goście: Kamil Adamus (historyk), Dragomir Rudy i pan Longin (strażnik zamku),  Barbara Grzegorczyk (znawczyni Głogówka) , o. Paweł Solecki (gwardian w klasztorze o.Paulinów), o.Heronim (klasztor o. Paulinów), Róża Zgorzelska (skansen Farska Stodoła), Rafał Sielecki i Adam Fidot (Grupa Podróżnicza "Horyzont"), Marianna Gornik (Zamek), Irena Lesiak (Koło Gospodyń Wiejskich), Dragomir Rudy (zabytkowy park w Głogówku), Teodor Wilk (zamek w Mosznej), Ewa Leszczyńska-Łoboz (dyr. Szkoły Podstawowej nr 1), Zosia i Dominika (gwara śląska), Przemysław Piłatowicz (obserwatorium astronomiczne), Kamil Adamus, Ewa Poręba

Data emisji: 18.03.2017

Godzina emisji: 9.10, 14.11

ab/mg


Czytaj także

Szlakiem Piastów do Szklarskiej Poręby

Ostatnia aktualizacja: 04.03.2017 15:00
W weekend w Szklarskiej Porębie odbywa się najstarsza i największa w Polsce impreza narciarska. Jak co roku nie zabrakło tam radiowej Jedynki!
rozwiń zwiń

Czytaj także

Ptaszkowa - kolej, sport i śpiew

Ostatnia aktualizacja: 11.03.2017 13:00
- Sam środek polskich Karpat u stóp Jaworza, mała wieś, której początki sięgają 1336 roku. Jednak wójt zgubił akt lokacyjny, który musiał być nadany ponownie, dzięki czemu wieś otrzymała go z rąk samego króla Kazimierza Wielkiego - mówił zapraszając na audycję Roman Czejarek.
rozwiń zwiń