Wąchock to nie tylko aleja humoru

Ostatnia aktualizacja: 01.04.2017 14:00
- Moją rolą jest przede wszystkim promowanie miasta, rozsławianie go. Dlatego serdecznie zapraszam na Krajowy Turniej Sołtysów, który jak zawsze, odbędzie się w ostatni weekend czerwca - zachęcał honorowy sołtys Wąchocka Marek Samsonowski.
Audio
  • Do Wąchocka zapraszają: Marek Samsonowski, brat Albert, Marian Susfał, Wiesława Adamczyk, Wioletta Sobieraj, Artur Biniek, Damian Stankowski, Kazimierz Winiarczyk , Sebastian Staniszewki, Michał Surma, Izabela i Michał Lefek, Paweł Kołodziejski i Aldona Parka (Jedyne takie miejsce/Jedynka)
  • Atrakcje Wąchocka i okolic prezentują: Zepół "Marcinkowianie", Michał Surma, Stanisław Jaruszewicz, Elżbieta Pastuszka, brat Albert , Jakub Paweł Ciok, Paweł Kołodziejski, Maciej Malek (Jedyne takie miejsce/Jedynka)
Monika Tarka i Robert Kilen z pasjonatami historii
Monika Tarka i Robert Kilen z pasjonatami historiiFoto: Radosław Małkiewicz/PR

10 tysięcy lat temu Wąchock był stolicą Europy. To nie żart, choć właśnie z żartami kojarzy się Wąchock.

IMG_20170401_090802_2.jpg

Monika Tarka i Robert Kilen sprawdzili, że to leżące w województwie świętokrzyskim miasto, jest pełne atrakcji. Odwiedzili perłę Wąchocka - opactwo cystersów - pomnik historii, o którym piszą nawet podręczniki do historii sztuki w Japonii, zwiedzili XIX wieczny Dworek Langiewicza i rezerwat Rydno, przejechalią się ekstremalną drogą rowerową, spacerowali aleją humoru, próbowali lokalnych przysmaków i sprawdzili, czy... jajko da się przeciąć batem.

20170331_165221.jpg

- Nazwa miasta pochodzi z początku XII wieku od słowa wąchód czyli wąskie przejście. A tu jest właśnie zwężenie doliny, w której płynie rzeka Kamienna - tłumaczył Marian Susfał historyk oraz dyrektor Miejsko-Gminnego Ośrodka Kultury.

Wiesława Adamczyk z koła gospodyń wiejskich "Rataje" zdradziła przepis na regionalne kotlety z kaszy jaglanej tzw. kaszoki. Na obiad zaproponowała bondzioły. Co to za danie? O tym w nagraniu audycji.

***

Tytuł audycji: Jedyne takie miejsce

Prowadzą: Monika Tarka i Robert Kilen

Goście: Marek Samsonowski (honorowy sołtys Wąchocka i członek kapeli), brat Albert (opactwo cystersów), Marian Susfał (historyk, dyr. Miejsko-Gminny Ośrodek Kultury), Wiesława Adamczyk (koło gospodyń wiejskich "Rataje"), Wioletta Sobieraj (wicedyrektor Muzeum Przyrody i Techniki w Starachowicach), Artur Biniek (bard), Damian Stankowski (rowerzysta, organizator zawodów pn. Wąchąck Bike-Jam), Kazimierz Winiarczyk (Dworek Langiewicza), Sebastian Staniszewski (zastępca burmistrza Wąchocka), Michał Surma (organizator Pikniku Archeologicznego), Izabela i Michał Lefek (organizatorzy wyjazdów dla dzieci z nadwagą), Paweł Kołodziejski (dyrektor Muzeum Przyrody i Techniki w Starachowicach), Aldona Parka (trenerka piłki ręcznej, klub "Meteor Wąchock"), Zespół "Marcinkowianie", Stanisław Jaruszewicz (właściel prywatnego muzeum tzw. zagrody Marcinków), Elżbieta Pastuszka (koło gospodyń wiejskich "Marcinków"), Jakub Paweł Ciok (poeta, listonosz), Maciej Malek (mistrz deskorolki)

Data emisji: 1.04.2017

Godzina emisji: 9.07, 14.10

ab

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Chęciny - świętokrzyski raj dla turystów

Ostatnia aktualizacja: 28.01.2017 12:00
Jadąc trasą z Warszawy do Krakowa widać w oddali imponujący, masywny zamek, wieczorem pięknie podświetlony. To Chęciny.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Piękne widoki, przysmaki i sport, czyli Żnin w pigułce

Ostatnia aktualizacja: 04.02.2017 15:00
- Miasto, w którym jesteśmy, reklamuje się jako epicentrum Polski, ale można się tu poczuć naprawdę światowo - zapewnia Monika Tarka. - Stąd jest tylko 10 km do Wenecji, 15 km do Paryża i 22 km do Rzymu - dodaje Robert Kilen.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Nowe zabytki na liście pomników historii

Ostatnia aktualizacja: 24.03.2017 14:00
Od 1994 roku do dziś na listę trafiło 70 zabytków, ostatnie dziesięć obiektów ogłoszono w ubiegłym tygodniu. W audycji odwiedzamy cztery z nich. To miejsca, które każdy Polak powinien odwiedzić przynajmniej raz w życiu.
rozwiń zwiń