Chełmno - miasto zabytków i zakochanych

Ostatnia aktualizacja: 08.04.2017 13:34
Wraz z wiosną częściej i łatwiej się zakochujemy. Dlatego tym razem odwiedziliśmy polskie miasto zakochanych, czyli Chełmno.
Audio
  • Roman Czejarek odkrywa atrakcje Chełmna (Jedyne takie miejsce/Jedynka)
  • Roman Czejarek odkrywa atrakcje Chełmna - cz. 2 (Jedyne takie miejsce/Jedynka)
Ławeczka zakochanych w Chełmnie. Prowadzący Roman Czejarek wraz z Elżbietą Pawelec (inspektor ds. promocji turystycznej) i jej córką
Ławeczka zakochanych w Chełmnie. Prowadzący Roman Czejarek wraz z Elżbietą Pawelec (inspektor ds. promocji turystycznej) i jej córkąFoto: Polskie Radio

To tu, w chełmińskiej farze, znajduje się relikwia św. Walentego. To tu co roku organizowane są wyjątkowe "Walentynki Chełmińskie", ale to miasto przez cały rok oddycha miłością.

- W sobotnim programie opowiemy o niezwykłej historii miasta, o jego związkach z Zakonem Krzyżackim, spotkamy się z najprawdziwszymi rycerzami i odwiedzimy Izbę Tortur. Udowodnimy, że Chełmno jest jednym z 7 Cudów Polski na Europejskim Szlaku Gotyku Ceglanego. Nie zabraknie również chełmińskich legend, piosenek napisanych z miłości do miasta i zaproszeń na niezwykłe miłosne wydarzenia, które odbywają się tu cały rok – zapowiadał jeszcze przed audycją Roman Czejarek.

Jednym z takich wydarzeń jest Festiwal Piosenki Miłosnej. Jaki jest pełny program wydarzeń kulturalnych, które odbywają się w Chełmnie, dowiesz się z nagrania audycji. Tam również m.in. odpowiedź na pytanie, który z najbogatszych ludzi świata urodził się w Chełmnie...

Więcej informacji o Chełmnie znajdziesz tu.


krajobraz free 1200.jpg
Jedyna takie miejsce - zapraszamy w podróży!

***

Audycja "Jedyne Takie Miejsce" przybliża piękno Polski. Daje okazję do pełnej przygód podróży bez opuszczania domu. Dziennikarze radiowej Jedynki: Roman Czejarek, Monika Tarka i Robert Kilen odwiedzają co tydzień miejsca jeszcze nie odkryte, bądź te, które nie wiadomo czemu zostały zapomniane. W programie poznajemy fascynujących ludzi, którzy dzielą się ze słuchaczami swoimi pasjami i miłością do miejsca w którym żyją. Warto włączyć Jedynkę w sobotę o 9.00 rano, żeby przekonać się jak inspirujący i fascynujący jest nasz kraj, jak bogatą mamy historię i jak wiele można "zobaczyć", słuchając radia.

***

Tytuł audycji: Jedyne takie miejsce

Prowadzi: Roman Czejarek

Goście: Elżbieta Pawelec (inspektor ds. promocji turystycznej Chełmna, członek zarządu stowarzyszenia Europejski Szlaku Gotyku Ceglanego, przewodnik PTTK), Jadwiga Alaba-Wesołowska (przewodnik PTTK), Magdalena Ludwikowska (kierownik Wydziału Oświaty, Kultury i Promocji Urzędu Miasta Chełmna), Anna Soborska-Zielińska (kustosz Muzeum Ziemi Chełmińskiej), Ewa Gerka (dyrektor Muzeum Ziemi Chełmińskiej), Anna Grzeszna-Kozikowska (historyk, Muzeum Ziemi Chełmińskiej, prezes Koła Przewodników PTTK w Chełmnie), Władysław Flieger (przewodnik PTTK), Janusz Napora (dyrektor Chełmińskiego Domu Kultury), Adam Jendryczka i Piotr Murawski (Fundacja Muzeum Ziemi Chełmińskiej), Iga Jambor-Skupniewicz (Teatr Agrafka), Piotr Buliński (komes Zastępu Rycerskiego z Chełmna), Grzegorz Orenkiewicz (komes bractwa rycerskiego "Chorągiew Ziemi Chełmińskiej"), Monika Rodzik (prezes fundacji "Europejskie Centrum Wymiany Młodzieży im. Kurta Schumachera")

Data emisji: 8.04.2017

Godzina emisji: 9.08-10.51, 14.11-14.52

pg/mg

Czytaj także

Głogówek. To tu Beethoven pracował nad słynną V symfonią

Ostatnia aktualizacja: 18.03.2017 11:50
To właśnie w Zamku Oppersdorffów Ludwig van Beethoven tworzył swą słynną V symfonię. To stąd król Jan Kazimierz rządził krajem. Monika Tarka i Robert Kilen odwiedzili Głogówek, jedno z najstarszych i najciekawszych miast na Opolszczyźnie.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Dęblin - lotnicza stolica Polski

Ostatnia aktualizacja: 25.03.2017 15:20
Wiele osób marzy o dostaniu się do szkoły w Dęblinie, jednak warunki które trzeba spędzić spełnić są bardzo wysokie. - Kandydat musi przejść badania w Wojskowym Instytucie Medycyny Lotniczej. To bardzo drobiazgowe badania, trwają 5 dni. Kandydat jest oceniany czy może pilotować samoloty odrzutowe, transportowe lub śmigłowce - wylicza Adam Wetoszka, prorektor Wyższej Szkoły Oficerskiej Sił Powietrznych.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Wąchock to nie tylko aleja humoru

Ostatnia aktualizacja: 01.04.2017 14:00
- Moją rolą jest przede wszystkim promowanie miasta, rozsławianie go. Dlatego serdecznie zapraszam na Krajowy Turniej Sołtysów, który jak zawsze, odbędzie się w ostatni weekend czerwca - zachęcał honorowy sołtys Wąchocka Marek Samsonowski.
rozwiń zwiń