Swobnica - mała wieś bogata w atrakcje

Ostatnia aktualizacja: 06.05.2017 12:43
W ramach audycji "Jedyne takie miejsce" Roman Czejarek tym razem odwiedził Swobnicę – jedno z ciekawszych miejsc w województwie zachodniopomorskim.
Audio
  • Roman Czejarek odkrywa atrakcje Chełmna - cz. 1 (Jedyne takie miejsce/Jedynka)
  • Roman Czejarek odkrywa atrakcje Chełmna - cz. 2 (Jedyne takie miejsce/Jedynka)
Roman Czejarek na tle ruin zamku w Swobnicy
Roman Czejarek na tle ruin zamku w SwobnicyFoto: Polskie Radio

Swobnica to wieś ukryta wśród bagien i lasów, leżąca na terenie gminy Banie. Choć liczy sobie tylko nieco ponad 500 mieszkańców, to kryje niezwykłą historię.

W audycji zwiedzaliśmy m.in. największy zamek, jaki joannici postawili na ziemiach polskich, poznawaliśmy legendy bańskie i trudną historię tego regionu Polski, obcowaliśmy z miejscową, bardzo bogatą przyrodą, a także dowiedzieliśmy się, jak bogata potrafi być oferta kulturalna z dala od wielkich miast. Zajrzeliśmy także do winiarni, której współwłaścicielem jest kojarzony z odległym Krakowem znany piosenkarz...

***

Audycja "Jedyne takie miejsce" ukazuje piękno Polski. Dziennikarze Radiowej Jedynki: Roman Czejarek, Monika Tarka i Robert Kilen odwiedzają co tydzień miejsca jeszcze nieodkryte, bądź te, które nie wiadomo czemu zostały zapomniane. W programie nie brakuje wędrówek ciekawymi szlakami turystycznymi, rozmów z ludźmi, którzy dzielą się ze słuchaczami swoimi pasjami i miłością do miejsca, w którym żyją. Warto włączyć Jedynkę w sobotę o 9.00 rano, żeby przekonać się, jak inspirujący i fascynujący jest nasz kraj, jak bogatą mamy historię i jak wiele można "zobaczyć", słuchając radia.

***

Tytuł audycji: Jedyne takie miejsce

Prowadzi: Roman Czejarek

Goście: Andrzej Krywalewicz, Tatiana Balcerzak (architekt), Lech Antkowiak (Nadleśnictwo Myślibórz), Arkadiusz Rutkowski (Fundacja Rozwoju Regionalnego "Bielik"), Dorota Dobak-Hadrzyńska (poetka), Zbigniew i Jacek Turnau (Winnica Turnau), Anna Wozińska (Międzynarodowe Centrum Turystyki. Kultury i Sportu w Baniach), Andrzej Łazowski (stowarzyszenie "Czas, przestrzeń, tożsamość"), Halina Świst (Stowarzyszenie na Rzecz Rozwoju Turystyki na Ziemi Bańskiej "Białostroń"), Sylwester Kowalski (stowarzyszenie "Kontra"), ksiądz Jacek Grochowski, Izabela Wołoszyn (historyk), Elżbieta Iwko (malarka), Teresa Sadowska (wójt gminy Banie) i Maria Miecznikowska

Data emisji: 6.05.2017

Godzina emisji: 9.12-11.00, 14.11-15.00

pg/ei

Czytaj także

Chojna. Polsko-niemieckie pogranicze pełne tajemnic

Ostatnia aktualizacja: 21.01.2017 19:40
W ramach audycji "Jedyne takie miejsce" Roman Czejarek zawitał do Chojny na zachodnim krańcu Polski, tuż przy granicy z Niemcami.
rozwiń zwiń