Z Nieba do Piekła. "Jedyne takie miejsce" - Końskie

Ostatnia aktualizacja: 16.09.2017 12:19
W sobotę radiowa Jedynka zaprosiła słuchaczy na niezwykłą wycieczkę. Odwiedziliśmy świątynię grecką, oranżerię egipską, ruszyliśmy śladami skalnych grzybów i wstąpiliśmy do piekła. A na dłużej zagościliśmy w niebie i to nie wyjeżdżając z kraju.
Audio
Sołtys Piekła i Nieba Elżbieta Szejna-Kuleta, Monika Tarka (L) i Robert Kilen (P)
Sołtys Piekła i Nieba Elżbieta Szejna-Kuleta, Monika Tarka (L) i Robert Kilen (P)Foto: Polskie Radio

Byliśmy też nad zalewem w Sielpi, największym w województwie świętokrzyskim.

Nazwa miasta narodziła się z powodu targów końskich. Burmistrz Krzysztof Obratański przypomina, że pierwsze wzmianki o jego miejscowości pochodzą z XI wieku. Najpierw zajmowano się tam hodowlą koni, a potem miasto opanowali rzemieślnicy. Do rozwoju przyczynił się ród Odrowążów, ale w XVII wieku, podczas szwedzkiego potopu, Końskie zostało praktycznie zrównane z ziemią.

Ponowny rozwój miasto zawdzięcza rodowi Małachowskich, a zwłaszcza Janowi Małachowskiemu, który uzyskał akt relokacji na prawie magdeburskim. Ród ten przyczynił się do rozwoju przemysłu na tych terenach. Potem ziemie te przejął ród Tarnowskich i tak było aż do wybuchu II wojny światowej.

Zapraszamy na wycieczkę po mieście i okolicach oraz na spotkania z ciekawymi ludźmi. Słuchając nagrania audycji można dowiedzieć się m.in. jak przygotować galantynę z kurczaka, prażoki, kugiel i zalewajkę oraz jak są kultywowane tradycje patriotyczne. Byliśmy też na sali ćwiczeń sportów walki i przy największym ołówku na świecie. Zdradzimy, co można zrobić z gagatów.

***

Tytuł audycji: "Jedyne takie miejsce"

Prowadzą: Monika Tarka i Robert Kilen

Goście: Krzysztof Obratański (burmistrz miasta i gminy Końskie), Magdalena Weber (z Centrum Informacji Turystycznej w Końskich), Małgorzata Pasek, Paweł Dziuba (matematyk, ojciec jednego z najlepszych matematyków młodego pokolenia Macieja Dziuby), Adam Kwiel (kolekcjoner zabytkowych pojazdów samochodowych), Lucyna Jakubowska (prezes Klubu Turystyki Aktywnej PTTK "Passat"), Maciej Chłopek (dyrektor zabytkowego zakładu hutniczego w Maleńcu), zespół Hash Cooki, Jan Nowak (prezes Fundacji Pamięć i Niepodległość), Dariusz Kowalczyk (dyrektor miejskiej biblioteki), Elżbieta Szejna-Kuleta (sołtys Piekła i Nieba), Jarosław Chmielnicki (lekarz, modelarz), Paweł Stasiński (znawca ceramiki artystycznej), Paweł Błachowicz (fotograf), Mirosław Leszczyński (przewodnik), uczestnicy "marszu po medal", Maciej Stozman (budowniczy modeli nieistniejących już budynków), Marcin Kij (trener MMA), Dominika i Marcin Wróbel (muzycy)

Data emisji: 16.09.2017

Godzina emisji: 9.10-11.55

ag/kk

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Gołdap - jedyne takie miejsce na Warmii i Mazurach

Ostatnia aktualizacja: 08.10.2016 12:00
- W całym regionie tylko u nas działa uzdrowisko: mazurskie tężnie solankowe, zdrój z pijalnią wód mineralnych i leczniczych, grota solna oraz mini tężnie czynne cały rok - mówi Jacek Morzy, wiceburmistrz Gołdapi.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Niemcza - zapomniany śląski Grunwald

Ostatnia aktualizacja: 09.09.2017 14:00
W pierwszym po wakacjach wydaniu audycji Roman Czejarek odwiedził Niemczę. Ta mało znana miejscowość położona w województwie dolnośląskim w ten weekend świętuje Milenium Wielkiej Obrony Miasta.
rozwiń zwiń