X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Zabrze - miasto Religi i węgla

Ostatnia aktualizacja: 30.09.2017 12:08
Zabrze z pewnością kojarzy się większości Polaków z profesorem Zbigniewem Religą. To tam dokonano pierwszego w Polsce udanego przeszczepu serca. Ale skoro Zabrze to Górny Śląsk, to kolejne skojarzenie nasuwa się samo - kopalnie.
Audio
Zabrze. Kaplica w kopalni
Zabrze. Kaplica w kopalniFoto: shutterstock/Marianna Ianovska

Zabrze prawa miejskie otrzymało bardzo późno - 1 października 1922 roku. Zapraszamy słuchaczy na wędrówkę najgłębszą na świecie udostępnioną dla turystów trasą w kopalni węgla kamiennego. Odwiedzamy najniżej na świecie położony pub, a także zapraszamy do przetestowania nowej, podziemnej atrakcji, która od soboty (30 września) jest dostępna dla zwiedzających.

Oprowadzamy też po jednej z największych w Polsce sal widowiskowych, poznajemy tajemnice stadionu Górnika Zabrze, mówimy o wyjątkowych na skalę europejską stalowych domach, wyjaśniamy, dlaczego Zabrze jeszcze 100 lat temu było największą wsią Europy. Rozmawiamy również z gwiazdą polskich seriali, która nie przeniosła się do Warszawy, tylko pozostała w Zabrzu, bo kocha to miasto.

Zabrze to również centrum turystyki industrialnej. - Miasto zaprasza w różne miejsca, na powierzchni ziemi, ale też pod ziemią - zachwala prezydent Małgorzata Mańka-Szulik. Poleca zjazd szolą 320 metrów pod ziemię. To tyle, ile wysokości ma wieża Eiffla.

Pewnie niewielu wie, że Zabrze kiedyś nie kojarzyło się z węglem, a z chmielem. Pierwsze browary założono w XVI wieku, a dopiero ok. sto lat później znaleziono węgiel. Czego zażyczył sobie Micheal Bolton podczas wizyty w Zabrzu? Ile lat trwało udostępnianie podziemnej trasy turystycznej? Jakie są tajniki śląskiej kuchni, m.in. jak robi się czarne kluski? Posłuchaj nagrań audycji.

***

Tytuł audycji: "Jedyne takie miejsce"

Prowadzą: Monika Tarka i Robert Kilen

Goście: Piotr Hnatyszyn (Muzeum Miejskie w Zabrzu), Urszula Potyka (Muzeum Górnictwa), zespół The Branchers, Roman Chytry (przewodnik w kopalni Guido), Wojciech Woźniak (nauczyciel WF, inicjatywa Aktywne Miasto), Dariusz Waleriański (historyk), Łukasz Mosurski, Monika Szpecht (bistro Łaźni łańcuszkowej), Małgorzata Mańka-Szulik (prezydent Zabrza), Zbigniew Stryj (aktor), Łucja Zawadzka (zastępca dyrektora Muzeum Górnictwa Węglowego w Zabrzu), Igor Cieślik (historyk), Bogumiła Król (koordynatorka transplantacji w Śląskim Centrum Chorób Serca), dr Marcin Świerad (kierownik poradni kardiologicznej ŚCCS), Dariusz Czernik (kierownik Muzeum Sportu Górnika Zabrze), Adam Frużyński (Muzeum Górnictwa), Jerzy Szot (Bractwo Kurkowe)

Data emisji: 30.09.2017

Godzina emisji: 9.10-11.55

ag/mg

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Prezydent w Zabrzu: wyprowadziliście kardiologię na zachodnioeuropejski poziom

Ostatnia aktualizacja: 07.06.2017 17:43
Jestem państwu ogromnie wdzięczny za to, że wyprowadziliście polską kardiologię na absolutnie zachodnioeuropejski poziom - mówił prezydent Andrzej Duda w Zabrzu w dniu jubileuszu 30-lecia inwazyjnego modelu leczenia zawału serca.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Z Nieba do Piekła. "Jedyne takie miejsce" - Końskie

Ostatnia aktualizacja: 16.09.2017 12:19
W sobotę radiowa Jedynka zaprosiła słuchaczy na niezwykłą wycieczkę. Odwiedziliśmy świątynię grecką, oranżerię egipską, ruszyliśmy śladami skalnych grzybów i wstąpiliśmy do piekła. A na dłużej zagościliśmy w niebie i to nie wyjeżdżając z kraju.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Wielki Gościniec Litewski

Ostatnia aktualizacja: 22.09.2017 15:04
"Wielki Gościniec Litewski" to jeden z najważniejszych lądowych traktów handlowych Rzeczypospolitej. Jego początki sięgają XI–XIII wieku, ale czasy świetności przypadają na wiek XVIII. Wraz z pojawieniem się regularnej poczty w czasach saskich pojawiły się na szlaku stacje pocztowe, których obowiązek utrzymania spoczywał na leżących wzdłuż Gościńca miastach. Dlatego w XVIII wieku szlak był nazywany "Wielkim traktem pocztowym".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Najlepsza Europejska Destynacja Turystyczna: Wielokulturowy Nurt Bugu

Ostatnia aktualizacja: 28.09.2017 14:48
Turystyczny szlak Wielokulturowy Nurt Bugu został wyróżniony główną nagrodą w konkursie EDEN na najlepszy polski kierunek turystyczny roku.
rozwiń zwiń