Gryfice stolicą Nadmorskiej Kolei Wąskotorowej

Ostatnia aktualizacja: 25.11.2017 15:05
W Dniu Kolejarza zawitaliśmy do Gryfic w woj. zachodniopomorskim, czyli miejsca, które musi odwiedzić każdy wielbiciel pojazdów szynowych. Tu bowiem ma miejsce Wystawa Nadmorskiej Kolei Wąskotorowej.
Audio
Nadmorska Kolej Wąskotorowa Ciuchcia Retro liczy sobie przeszło 100 lat i jest najstarszą tego typu kolejką na Pomorzu Zachodnim
Nadmorska Kolej Wąskotorowa "Ciuchcia Retro" liczy sobie przeszło 100 lat i jest najstarszą tego typu kolejką na Pomorzu ZachodnimFoto: PAP/Marcin Bielecki

Na wystawie zobaczyć można m.in. parowozy, lokomotywy, wagony towarowe i retro, transportery dla pojazdów normalnotorowych, pługi odśnieżne, drezyny i wiele innych eksponatów. Niektóre z nich pochodzą z początku XX wieku.

- W zeszłym roku świętowaliśmy 125. lecie powstania kolei wąskotorowej. Teraz myślimy o niej głównie jak o atrakcji turystycznej, natomiast dawniej był to główny środek transportu w małym miejscowościach, gdzie nie opłacało się tworzyć szerokich torów - mówi Maciej Łozdowski, główny specjalista ds. marketingu i promocji w spółce Nadmorska Kolej Wąskotorowa.

Jerzy Baranowski, kierownik Wystawy Zachodniopomorskich Kolei Dojazdowych mówi, że wystawa powstała w 1978 roku jako inicjatywa lokalna. - Dzięki niej zachowała się największa w Europie sieć kolei wąskotorowej, która liczyła 800 kilometrów i składała się z kolei gryfickiej stargardzkiej i koszalińskiej - podkreśla.

- Największą atrakcją dla dzieci, poza samymi pociągami, jest możliwość zmiany torów, czyli przekładanie rozjazdów - mówi z kolei Łukasz Szeląg - pasjonat kolejnictwa.

Publicysta Ryszard Kotla, który dużo pisze o województwie zachodniopomorskim, mówi, że dziwi się, że w Gryficach nie obchodzi się Święta Ognia. Dlaczego? Szczegóły w nagraniu.

Zdradził także, że w Gryficach warto pójść do centrum miasta, a w szczególności do kościoła Mariackiego by poszukać dziewięciu głów.

Z Gryfic przenieśliśmy się Trzebiatowa, gdzie Renata Teresa Korek, dyrektor Trzebiatowskiego Ośrodka Kultury, opowiedziała nam, o co chodziło w słynnym konflikcie Trzebiatów-Gryfice oraz jak obecnie układają się relacje między tymi dwoma miastami.

Następnym punktem naszej wycieczki była największa w Polsce hodowla łososia jurajskiego w Dreżewie. To jedyna na świecie hodowla bazująca na wodzie geotermalnej z epoki jurajskiej sprzed 150 milionów lat. Kierownik Zakładu Produkcji Łososia Jurajskiego Michał Kowalski zdradził nam, czym łososie mogą się zarazić od ludzi.

Jacek Sawinda, szef kuchni Villa Hoff w Trzęsaczu, który zachwala łososia jurajskiego podpowiedział, jakie smaczne dania z tej ryby można przygotować, a Michał Ostrowski - odtwórca historii i pasjonat łowienia ryb w dawnych czasach - opowiedział nam o historii łowienia ryb w regionie.

Korzystając z wizyty w Trzęsaczu, porozmawialiśmy z kapitanem żeglugi wielkiej Waldemarem Jaworowskim, który opowiedział o ruinach kościoła w Trzęsaczu i prozdrowotnych właściwościach kąpieli w Morzu Bałtyckim. 

Razem ze Zbigniewem Zającem zwiedziliśmy z kolei Pałac w Rybokartach i dowiedzieliśmy się, jakie duchy można tam spotkać.

Kajakarz Sebastian Mamzer opowiedział nam o spływach kajakowych Regą, a Renata Szymczak-Pietrzak z Nadleśnictwa Gryfice i Antoni Poruszyński - leśniczy z Mrzeżyna o tym, dlaczego warto wybrać się do zachodniopomorskich lasów.

Po wycieczce po okolicach, wróciliśmy do Gryfic, gdzie rzecznik Centrum Leczenia Ciężkich Oparzeń i Chirurgii Plastycznej Łukasz Szyntor tłumaczył, dlaczego osoby ciężko poszkodowane w wypadkach i pożarach trafiają właśnie do tamtejszego szpitala.

Na koniec audycji burmistrz Gryfic, Andrzej Strzygieł, wytłumaczył znaczenie hasła witającego wjeżdżających do miasta "Gryfice - bezpieczna przystań". - Nasze miasto jest otwarte dla wszystkich, zarówno dla inwestorów, jak i dla turystów. Tym bardziej, że od morza dzieli nas jedynie ok 20 kilometrów - zaznaczył.

Zapraszamy do wysłuchania całej audycji.

***

Tytuł audycji: "Jedyne takie miejsce"

Prowadzi: Roman Czejarek

Goście: Maciej Łozdowski (główny specjalista ds. marketingu i promocji w spółce Nadmorska Kolej Wąskotorowa), Łukasz Szeląg (pasjonat kolejnictwa), Jerzy Baranowski (kierownik Wystawy Zachodniopomorskich Kolei Dojazdowych), Renata Teresa Korek (dyrektor Trzebiatowskiego Ośrodka Kultury), Ryszard Kotla (publicysta), Michał Kowalski (kierownik Zakładu Produkcji Łososia Jurajskiego), Jacek Sawinda (szef kuchni Villa Hoff w Trzęsaczu), Michał Ostrowski (odtwórca historii, pasjonat łowienia ryb w dawnych czasach), Łukasz Szyntor (rzecznik szpitala w Gryficach), Zbigniew Zając (właściciel Pałacu w Rybokartach), Waldemar Jaworowski (Kapitan Żeglugi Wielkiej), Sebastian Mamzer (kajakarz), Renata Szymczak-Pietrzak (Nadleśnictwo Gryfice), Antoni Poruszyński (leśniczy, Mrzeżyno), Andrzej Strzygieł (burmistrz Gryfic)

Data emisji: 25.11.2017

Godzina emisji: 9.00-12.00

kh/mg

Czytaj także

Swobnica - mała wieś bogata w atrakcje

Ostatnia aktualizacja: 06.05.2017 12:43
W ramach audycji "Jedyne takie miejsce" Roman Czejarek tym razem odwiedził Swobnicę – jedno z ciekawszych miejsc w województwie zachodniopomorskim.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Police - miasto o zawiłej historii

Ostatnia aktualizacja: 27.05.2017 12:22
Puszcza Wkrzańska, czwarty w Polsce pod względem przeładunku port morsko-rzeczny na Odrze, Zakłady Chemiczne Police. Audycja "Jedyne takie miejsce" tym razem zawitała do Polic.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Gmina pełna cudów - Gietrzwałd

Ostatnia aktualizacja: 07.10.2017 13:31
Gietrzwałd to miejsce, w którym dzieje się wiele cudownych rzeczy. Pielgrzymów przyciąga przede wszystkim bazylika i sanktuarium, gdzie wspomina się objawienia Matki Bożej przy cudownym źródełku.
rozwiń zwiń