Pułtusk - Wenecja Mazowsza i miasto spadających gwiazd

Ostatnia aktualizacja: 02.12.2017 18:00
Gondolierzy, kanały, zamek na wyspie, najdłuższy brukowany rynek w Europie i największy w dziejach Ziemi deszcz meteorytów. W ramach "Jedynego takiego miejsca" tym razem odwiedziliśmy Pułtusk.
Audio
Monika Tarka i Robert Kilen w Pułtusku
Monika Tarka i Robert Kilen w PułtuskuFoto: Jedynka

Ta dwudziestotysięczna miejscowość nazywana jest Wenecją Mazowsza. To za sprawą wyspy, opływanej przez wody Narwi. Miasto można oglądać z perspektywy gondoli, które pływają po niezbyt szerokich kanałach.

W XIX wieku Pułtusk nawiedził pożar, który zniszczył większą jego część. To tragiczne wydarzenie posłużyło Henrykowi Sienkiewiczowi do opisu pożaru Rzymu w powieści "Quo vadis".

Mazowieckie miasto ma również związki z telewizją i muzyką. Stąd wyruszył do Warszawy Stanisław Anioł, dozorca z serialu "Alternatywy 4". Tutaj urodził się także Krzysztof Klenczon.

A skąd wzięła się nazwa Pułtusk? Czym była rewelacja pułtuska odkryta przez konserwatorów zabytków? O tym w nagraniu.

***

Tytuł audycji: Jedyne takie miejsce

Prowadzą: Monika Tarka i Robert Kilen

Goście: prof. Radosław Lolo (Akademia Humanistyczna w Pułtusku), ks. Wiesław Kosek (proboszcz bazyliki pułtuskiej), Michał Kisiel (dyrektor Domu Polonii), Monika Żebrowska i Andrzej Popowicz (Muzeum Regionalne w Pułtusku), Alicja Klenczon (żona Krzysztofa Klenczona), Wojciech Błaszczyk, Piotr Sochalski i Krzysztof Kamiński (Pułtuski Klub Wodniaków), Anna Sokalska (edukatorka z Nadleśnictwa Pułtusk), Andrzej Ropelewski (przewodnik), Jacek Białorudzki (cukiernik), Mariusz Kupis (bosman przystani w Pułtusku), Piotr Szpigiel (szef kuchni), Paweł Górski (rowerzysta, dotarł z Pułtuska do Lizbony)

Data emisji: 2.12.2017

Godzina emisji: 9.12-12.00

mg

Czytaj także

Żyrardów - miasto zbudowane z milionów cegieł

Ostatnia aktualizacja: 20.05.2017 14:53
- Jesteśmy na Mazowszu, ale w miejscu wyjątkowym. Drugiego takiego miasta o takiej architekturze tutaj nie ma. To unikat w tej części Polski, ale też unikat na skalę europejską - mówili zapraszając do podróży Monika Tarka i Robert Kilen  
rozwiń zwiń

Czytaj także

Zabrze - miasto Religi i węgla

Ostatnia aktualizacja: 30.09.2017 12:08
Zabrze z pewnością kojarzy się większości Polaków z profesorem Zbigniewem Religą. To tam dokonano pierwszego w Polsce udanego przeszczepu serca. Ale skoro Zabrze to Górny Śląsk, to kolejne skojarzenie nasuwa się samo - kopalnie.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Koronowo - perła w koronie Kujaw

Ostatnia aktualizacja: 18.11.2017 17:30
Klasztor cystersów, wąskie uliczki prowadzące do rynku, stary wiadukt kolejki wąskotorowej, tajny schron, Diabelski Młyn Wodny i... dużo wody dookoła! W ramach "Jedynego takiego miejsca" odwiedziliśmy Koronowo, miasto położone na Kujawach, tuż przy granicy z Pomorzem.
rozwiń zwiń