Perła Gór Sowich - Srebrna Góra

Ostatnia aktualizacja: 09.12.2017 12:41
Gdyby ktoś spisywał polskie turystyczne rekordy, to twierdza w Srebrnej Górze bez wątpienia byłaby pierwsza.
Audio
  • Perła Gór Sowich - Srebrna Góra - cz. 1 (Jedyne takie miejsce/Jedynka)
  • Perła Gór Sowich - Srebrna Góra - cz. 2 (Jedyne takie miejsce/Jedynka)
  • Perła Gór Sowich - Srebrna Góra - cz. 3 (Jedyne takie miejsce/Jedynka)
Roman Czejarek w Srebrnej Górze
Roman Czejarek w Srebrnej GórzeFoto: Jedynka

To największa twierdza górska w Europie, została zbudowana w rekordowo krótkim czasie, nigdy nie została zdobyta, a w jej podziemnych magazynach urządzono największy w historii wojskowy skład wódki, wina i piwa.

Wznoszenie twierdzy rozpoczęto w 1765 roku. By zachować tajemnicę, w okolicy wprowadzono godzinę policyjną. Przez 12 lat, bez przerwy, na budowie pracowało ponad 4 tys. robotników. Koszty były ogromne. Po twierdzy oprowadzili nas Emilia Pawnuk i Kazimierz Gądek.

Norbert Szandrowski, dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury, Sportu i Rekreacji, wyjaśnił, dlaczego po wsi dzieci biegają z kartkami i długopisami. Piotr Kurczab, członek zarządu Strefy MTB Sudety, odpowiedział na pytanie, czy możliwe jest wjechanie na górę, do twierdzy, na... rowerze. Igor Leginowicz zaprosił nas na wycieczkę po Sono-Lab Laboratorium Dźwięku.

Sebastian Werda, instruktor strzelnicy historycznej, nauczył nas strzelać a Paweł Jochymek vel Pastor - hip-hopowiec, organizator zawodów breakdance, mistrz Polski i Europy w breakdance, wielokrotny mistrz Polski i Europy w akrobatyce sportowej - tańczyć. Swoją piosenkę zaśpiewali nam Ela Rojek i Jarek Biliński z zespołu Póki co.

Tajemnicze historie o starych koszarach przybliżyła nam Małgorzata Milwicz, założycielka Domu pod Twierdzą. Ciekawostkami związanymi z kopalnią srebra podzielił się z nami Jan Duerschlag. O tym, jak się żyje we wsi porozmawialiśmy ze Zbigniewem Hojdusem, sołtysem Srebrnej Góry i Pawłem Gancarzem, wójtem gminy stoszowice.

***

Tytuł audycji: "Jedyne takie miejsce"

Prowadzi: Roman Czejarek

Goście: Emilia Pawnuk (prezes Twierdzy Srebrna Góra), Kazimierz Gądek (komendant Twierdzy Srebrna Góra), Norbert Szandrowski (dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury, Sportu i Rekreacji), Piotr Kurczab (członek zarządu Strefy MTB Sudety), Igor Leginowicz (pomysłodawca i twórca Sono-Lab Laboratorium Dźwięku), Sebastian Werda (instruktor strzelnicy historycznej), Paweł Jochymek vel Pastor (muzyk, tancerz), Ela Rojek i Jarek Biliński (zespół Póki co), Zbigniew Hojdus (sołtys Srebrnej Góry), Małgorzata Milwicz (właścicielka dawnych koszar, założycielka Domu pod Twierdzą), Jan Duerschlag (odnalazł kopalnię srebra w Srebrnej Górze), Paweł Gancarz (wójt gminy stoszowice).

Data emisji: 9.12.2017

Godzina emisji: 9.00-12.00

kk

Zobacz więcej na temat: Roman Czejarek Srebrna Góra

Czytaj także

Koronowo - perła w koronie Kujaw

Ostatnia aktualizacja: 18.11.2017 17:30
Klasztor cystersów, wąskie uliczki prowadzące do rynku, stary wiadukt kolejki wąskotorowej, tajny schron, Diabelski Młyn Wodny i... dużo wody dookoła! W ramach "Jedynego takiego miejsca" odwiedziliśmy Koronowo, miasto położone na Kujawach, tuż przy granicy z Pomorzem.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Gryfice stolicą Nadmorskiej Kolei Wąskotorowej

Ostatnia aktualizacja: 25.11.2017 15:05
W Dniu Kolejarza zawitaliśmy do Gryfic w woj. zachodniopomorskim, czyli miejsca, które musi odwiedzić każdy wielbiciel pojazdów szynowych. Tu bowiem ma miejsce Wystawa Nadmorskiej Kolei Wąskotorowej.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Pułtusk - Wenecja Mazowsza i miasto spadających gwiazd

Ostatnia aktualizacja: 02.12.2017 18:00
Gondolierzy, kanały, zamek na wyspie, najdłuższy brukowany rynek w Europie i największy w dziejach Ziemi deszcz meteorytów. W ramach "Jedynego takiego miejsca" tym razem odwiedziliśmy Pułtusk.
rozwiń zwiń